Hvězdy „gala“ jsou připraveny v Ostravě

V městské hale v Ostravě se ve čtvrtek odpoledne a večer odehraje mítink Czech Indoor Gala (WAIT Silver). Ve středu odpoledne proběhl v dějišti brífink s novináři, na němž nechyběli Miltiadis Tentoglu, Elliot Gilles, Kristiina Mäki a Tomáš Staněk.

 

Jednou z velkých zahraničních hvězd mítinku, ne-li tou vůbec největší bude Miltiadis Tentoglu. Pro řeckého dálkaře půjde o vůbec první závod po půl roce – 2. srpna 2021 se v Tokiu stal olympijským šampionem. Ambice má Tentoglu vysoké, i proto, že se mu v Ostravě daří. Při gala už dvakrát zvítězil, vždy v sudých letech (2018 a 2020), takže by rád přidal třetí triumf. Skokanovi s halovým osobákem 838 (venku dokonce 860 právě z OH) patří také rekord mítinku 804. Na ten by při startu do sezóny, na jejímž konci by měl být vrchol na MS v Bělehradu, rád zaútočil. Světový výkon haly 2022 leží podstatně výš, drží jej od víkendu švýcarský vícebojař Simon Ehammer s 826.
Už několikero startů má v sezóně naopak Tomáš Staněk. Úřadující halový mistr Evropy otevřel sezónu výkonem přes 21 metrů předminulou sobotu v Jablonci (21.18), pak se mu ale tohle metu nepodařilo v minulém týdnu překonat ani ve čtvrtek v Kladně (20.80), ani v neděli v Nehvizdech (20.91). Jak se ale vyjádřil svěřenec Petra Stehlíka už v nedávném podcastu ČAS, věří, že v relativně dlouhé halové sezóně se mu podaří technicky srovnat. A proč ne hned v Ostravě, kde drží rekord mítinku 21.88 a obhajuje loňské prvenství a kraloval zde i v roce 2018. Hlavním soupeřem mu bude Polák Konrad Bukowiecki, rovněž dvojnásobný vítěz CIG. Motivací navíc bude i světový výkon roku, který po fiasku s měřením nabité soutěže na mítinku v New Yorku leží „jen“ na úrovni 21.33. „Ne že bych prahl být na čele světových tabulek, ale je to dobrá motivace navíc posunout SB alespoň za tuto hranici,“ uvedl před mítinkem Staněk.

Zatím jediný start od konce loňské životní sezóny má za sebou tvář mítinku Kristiina Mäki. Finalistka olympiády minulý pátek na zlatém mítinku halové tour v Karlsruhe svou první halovou patnáctistovku po dvou letech nedoběhla, takže má dle svých slov co napravovat. Svěřenkyně Pavla Tunky ale věří, že je připravena dobře a může atakovat svůj osobní rekord, který v hale leží na úrovni 4:08.41. Soupeřky má proti sobě matka ročního syna Kaapa silné, a to nejen ty zahraniční. Dobře ví třeba o připravenosti reprezentační kolegyně Diany Mezuliáníkové.
Jednou z výrazných postav tohoto ročníku bude také středotraťař Elliot Giles. Loni ohromil superrychlou halovou půlkou 1:43.63 a letošní sezónu otevřel vítězstvím právě na této trati v Karlsruhe. Výtečně ale běhá i patnáctistovku, na níž se představí v Ostravě. Halový osobák má 3:36.90, venkovní o tři vteřiny lepší, takže v jeho silách zcela jistě je rekord mítinku, který drží časem 3:38.94 Elzan Bibič. „Moc hezká hala, těším se,“ rozhlížel se Giles. „Byl jsem tu venku, ale v hale jsem tu ještě nebyl. Teď je to sice jiná trať než v Karlsruhe, ale cíl je stejný, běžet rychle a snažit se zase vyhrát,“ stručně a jasně vysvětlil. Preferenci, kterou z tratí si třeba vybere HMS, nemá, Ostrava ale může napovědět.

Startovní čísla čtveřici atletických hvězd předávali zástupci významných partnerů mítinku, náměstkyně primátora statutárního města Ostrava Andrea Hoffmannová a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny.
Tím výčet hvězd ani zdaleka nekončí. Na sprinterské rovince vstoupí do sezóny pátá z olympijské stovky Ajla del Ponteová ze Švýcarska, mezi muži se na šedesátce objeví dvojnásobný vítěz mítinku Brit Oliver Bromby, s nímž poměří síly domácí duo Veleba-Stromšík. Úspěšné olympioničky budou také v tyčkařském sektoru v čele s pátou z Tokia a držitelkou rekordu mítinku Tinou Šutejovou ze Slovinska, proti níž se postaví také mistryně Evropy „U23“ Amálie Švábíková. Na čtvrtce žen se můžeme těšit na duel Lady Vondrové s Nizozemkou Lieke Klaverovou, skvělé by měly být také čtyřstovky v mužském podání, stejně tak dvoustovky a osmistovka.

Předpogram především s českou účastí začíná ve 14 hodin, hlavní program od 17 hodin se slavnostním zahájením v 16:47. Poslední vstupenky bude možné zakoupit na místě. Ti, kteří se nedostanou do haly, budou moci sledovat mítink přes stream na Facebooku České atletiky (národní program) a poté v přímém přenosu na ČT Sport (hlavní program).
Video rozhovory viz YT kanál České atletiky: www.youtube.com/user/CzechAthletics
www.czechindoorgala.cz
foto: ČAS – Adolf Horsinka: www.uschovna.cz/zasilka/UU5V9VW4C89IANAC-F4A
Michal Procházka, Oddělení komunikace / Communications department
ČAS