Kvalitně obsazené běhy na Czech Indoor Gala

Už za týden se v ostravské atletické hale uskuteční další ročník mezinárodního mítinku World Indoor Tour (Silver) Czech Indoor Gala a na velmi zajímavá jména se můžeme těšit i na běžeckém ovále.

V závodě žen na 1500 metrů se můžeme těšit na finalistku olympijských her v Tokiu a českou rekordmanku Kristiinu Mäki, která je zároveň také tváří tohoto ročníku. Právě při klání pod pěti kruhy vylepšila Kristiina národní historickém maximum pod otevřeným nebem na 4:01.23 a nyní bude v jejím hledáčku i halový rekordní zápis, jenž má právě z Czech Indoor Gala Simona Vrzalová, která zde před třemi lety zaběhla 4:05.73. Mäki má zatím halový osobák 4:08.41. Rekord mítinku má pak v držení od roku 2020 časem 4:05.08 Etiopanka Lemlem Hailuová, i to je čas, který by mohl být v silách české rekordmanky. „Do Ostravy se těším na domácí publikum. Bude to už druhý ostřejší start, tak bych ráda běžela kolem halového osobáku. V hale jsem naposledy pořádně závodila před dvěma lety, tak jsem zvědavá na případné zlepšení,“ vyhlíží svůj start na Czech Indoor Gala česká rekordmanka.
Nebude však jedinou českou závodnicí, která může pomýšlet na podobné mety. Skvělou formu potvrdila o uplynulém víkendu také její reprezentační kolegyně Diana Mezuliáníková, která si v Anglii zaběhla časem 8:57.91 velký osobní rekord na trati 3000 metrů a semifinalistka z Tokia tak ukázala, že může výrazně vylepšil svůj dosavadní halový patnáctistovkařský osobák 4:11.48. Entry standard pro start na halovém mistrovství světa je pak stanoven na hodnotě 4:09.
Ze zahraničních závodnic je největší favoritkou Etiopanka Axumawit Embayeová. Někdejší stříbrná medailistka z halového světového šampionátu se může pyšnit halovým osobákem 4:02.92 a venku umí dokonce pod čtyři minuty. O úspěšný přechod z osmistovky na patnáctistovku se pokusí čtvrtá z ME v Berlíně Britka Adelle Traceyová a bronzová z ME do 23 let v Gävle Irka Nadia Powerová.
Na stejné trati mužů bude největším domácím želízkem v ohni medailista univerziády v Neapoli Jan Friš. Právě při loňském ročníku Czech Indoor Gala si zaběhl halový osobák 3:40.38 a nyní by se rád pokusil o splnění entry standardu pro HMS 3:39. Pokud by se mu to podařilo, měl by šanci pokořit i rekord mítinku Srba Elzana Bibiče z roku 2020, který má hodnotu 3:38.94.
K tomu by mu měli pomoci kvalitní soupeři v čele s Britem Elliotem Gilesem, jenž loni šokoval neskutečně rychlou halovou půlkou za 1:43.63, ale parádní výkony předvádí i na patnáctce. Osobní rekordy 3:36.90 v hale a 3:33.80 venku hovoří za své. Dalším rychlým Britem na startu je pátý z HME v Toruni a stříbrný z ME do 23 let v Gävle 2019 Piers Copeland. Národní rekordy svých zemí pak mají v držení Maďar Istvan Szögi (3:37.55) a Belgičan Ismael Debjani (3:33.06 venku).
Naši nejlepší půlkaři Filip Šnejdr a Lukáš Hodboď se také mohou těšit na řadu kvalitních soupeřů z celého světa. Svou halovou premiéru si odbyde Australan Jeff Riseley s venkovním osobákem 1:44.48. První halová zkušenost čeká také mladého Keňana Noaha Kibeta, jenž si loni doběhl na domácím mistrovství světa juniorů v Nairobi pro bronz v čase 1:44.88. Dalším perspektivním běžcem, který zavítá do ostravské haly, bude stříbrný z loňského ME do 23 let v Tallinnu Brit Thomas Randolph. Rekord mítinku Keňana Collinse Kipruta z roku 2020 má hodnotu 1:46.38. Entry standard pro start v Bělehradě je pak 1:46.70.
Hlavní program Czech Indoor Gala bude k vidění od 17 do 19 hodin v přímém přenosu na stanici ČT sport. Ještě předtím bude možné mítink sledovat od 14:00 prostřednictvím streamu na facebooku Česká atletika.
Dobrou zprávou je, že se mítink může uskutečnit i za přítomnosti diváků. Vstupenky lze zakoupit prostřednictvím sítě https://www.ticketportal.cz/event/CZECH-INDOOR-GALA-2022.
Počet diváků je vzhledem k současným koronavirovým restrikcím omezen na 400 osob. Akce se koná na základě aktuálních protiepidemických opatření a účastnici jsou povinni doložit splnění podmínek pro účast na hromadné akci https://www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-a-ochranna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/.
Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department, ČAS.