Olympijský šampion Tentoglou na Gala

Czech Indoor Gala se nezadržitelně blíží a organizátoři odhalili jména dalších hvězd, které se v ostravské hale objeví. Jednou z nich je úřadující olympijský vítěz ve skoku do dálky a rekordman mítinku Miltiadis Tentoglou. V koulařském kruhu nebude chybět halový mistr Evropy Tomáš Staněk.
Soutěž dálkařů by měla být jedním z vrcholů letošního ročníku Czech Indoor Gala. Do Ostravy se totiž vrací řecký šampion Miltiadis Tentoglou, jenž už v letech 2018 a 2020 tento mítink opanoval. Svůj triumf před dvěma lety navíc ozdobil dosud platným rekordem mítinku 804 centimetrů. Tentoglou má za sebou veleúspěšný rok 2021, když nejprve obhájil v Toruni titul halového mistra Evropy a následně nenašel přemožitele ani ve finále olympijských her v Tokiu. Zároveň předvedl také nejdelší dálkařský pokus roku 860 centimetrů. V hale má pak jeho národní rekord hodnotu 838 centimetrů a je z vítězného HME v Glasgow 2019. „Toto by mělo být moje třetí vystoupení v ostravské hale. Zatím jsem zde vždy zvítězil, tak proč v tom nepokračovat i tento rok. Po olympijské sezóně je tu další a já bych rád pokračoval v závodění na té nejvyšší možné úrovni. Mítink v Ostravě pro mě bude prvním závodem a důležitým startovacím bodem směrem k halovému mistrovství světa v Bělehradě. Je také čas vylepšit rekord mítinku 804 centimetrů,“ věří zlatý medailista z Tokia.
Vítězství z minulého ročníku bude obhajovat český rekordman Radek Juška, jenž loni vyhrál skokem na 790 centimetrů. Kromě Tentogla ho však čekají i další elitní soupeři. Jedním z nich je například vítěz loňského ročníku Diamantové ligy, stříbrný z HME v Toruni a sedmý z olympiády v Tokiu Švéd Thobias Montler. Právě v Toruni skončil druhý za Tentoglem v novém národním rekordu 831 centimetrů. Americkou dálkařskou školu zastupuje halový mistr světa z Portlandu 2016 a bronzový medailista z téhož šampionátu v Birminghamu 2018 Marquis Dendy, jenž umí v hale i venku 842 centimetrů.
Halový mistr Evropy a český rekordman Tomáš Staněk a polský halový mistr Evropy z Bělehradu 2017 Konrad Bukowiecki už v minulosti dvakrát na Czech Indoor Gala zvítězili a letos budou oba usilovat o svůj třetí triumf v tomto závodě. Staněk v Ostravě nenašel přemožitele v letech 2018 a 2021. Bukowiecki pro změnu kraloval v sezónách 2017 a 2020. Právě při svém posledním primátu před dvěma lety také stanovil dosavadní rekord mítinku 21.88. Nejvyšší ambice bude mít jistě také italský halový rekordman Leonardo Fabbri, jenž byl loni druhý za Staňkem. K pokoření dvaadvacetimetrové hranice už mu zbývá jediný centimetr. „Do Ostravy se každý rok moc těším a letos tomu není jinak. Doufám, že situace dovolí a přijdou ostravští diváci, kteří jsou skvělí a vždy mi pomohli k lepším výkonům. Příprava se povedla a udělám maximum pro to, abych domácí fanoušky potěšil dalekými pokusy,“ vzkazuje Tomáš Staněk.
V závodě tyčkařek uvidíme hned tři finalistky z olympijských her v Tokiu. Pod pěti kruhy z nich dosáhla nejlepšího umístění Slovinka Tina Šutejová, která je zároveň výkonem 470 centimetrů rekordmankou mítinku a bude se pokoušet o třetí ostravský triumf v řadě. Další dvě zahraniční hvězdy si v Tokiu podělily osmé místo. Jednou z nich je někdejší mistryně světa v hale i venku a stříbrná olympijská medailistka z her v Londýně 2012 Kubánka Yarisley Silvaová s impozantním osobním rekordem 491 centimetrů. Tou druhou je pak běloruská rekordmanka a bronzová z posledního halového mistrovství Evropy Iryna Žuková. Národní rekord své domoviny má výkonem 470 centimetrů v držení také Italka Roberta Bruniová, která se vždy ráda do České republiky vrací, jelikož se zde určitou dobu připravovala.
Nechybí ani elitní české duo v podobě mistryně Evropy do 23 let Amálie Švábíkové a účastnice olympijských her v Tokiu Romany Maláčové.
Hlavní program Czech Indoor Gala bude k vidění od 17 do 19 hodin v přímém přenosu na stanici ČT sport. Ještě předtím bude možné mítink sledovat od 14:00 prostřednictvím streamu na facebooku Česká atletika.
Stále věříme, že budou moci do hlediště také diváci. Vše se bude odvíjet od aktuální situace. Sledujte tak naše sociální sítě a web https://www.czechindoorgala.cz/.
Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department
ČAS,