Evropští medailisté v nejkratším sprintu na Czech Indoor Gala

V hlavním programu mezinárodního mítinku World Indoor Tour Silver Czech Indoor Gala v Ostravě nesmí chybět tradičně velmi atraktivní šedesátky. Letos ozdobí startovní listinu hned čtyři jména, která už mají ve své sbírce minimálně jeden cenný kov z halových evropských šampionátů na této distanci včetně zlaté medailistky z Toruně Švýcarky Ajly del Ponteové.
Právě Alja del Ponteová by měla být největším lákadlem šedesátek v ostravské atletické hale. Však je také úřadující halovou mistryní Evropy, když loni ovládla finále kontinentálního šampionátu v polské Toruni, kde svůj triumf navíc ozdobila vyrovnaným národním rekordem 7.03. Pod otevřeným nebem se pak na stovce dokázala zlepšit až na 10.90 a na olympijských hrách v Tokiu si doběhla ve finále pro páté místo. Na Czech Indoor Gala bude závodit poprvé a v jejích silách by mohl být i rekord mítinku Michelle-Lee Ahyeové z roku 2016, který má hodnotu 7.10.
Další elitní evropskou sprinterkou na startu by měla být obhájkyně vítězství z loňského roku a bronzová žena evropského halového finále v Toruni Jamile Samuelová z Nizozemska s osobním maximem 7.14. Také česká rekordmanka Klára Seidlová už ví, jaké to je na Czech Indoor Gala zvítězit. Podařilo se jí to v roce 2020, když tehdy nenašla přemožitelku ve vyrovnaném národním rekordu 7.23. Hlavní metou, na kterou bude cílit, je čas 7.30, což je hodnota ostrého limitu pro start na halovém mistrovství světa v Bělehradě.
Podobnou ambici jako ona budou mít i naši nejlepší mužští sprinteři Jan Veleba a Zdeněk Stromšík. V jejich hledáčku je výkon 6.63, což by pro Velebu znamenalo vylepšení osobního rekordu o dvě setiny. Stromšík už má běženo 6.60 a v domácí hale se bude chtít předvést v tom nejlepším světle. Oba také čekají na své první vítězství na Czech Indoor Gala. Blíže k tomu měl zatím Veleba, když skončil při loňském ročníku na druhém místě. Stromšík byl nejlépe třetí v roce 2020.
České sprintery však čeká velmi silná konkurence. O třetí ostravský triumf v řadě se pokusí Brit Oliver Bromby, kterému se na severu Moravy daří. Při svém vítězství v roce 2020 si zaběhl dosud platný osobní rekord 6.63. Chybět nesmí ani slovenský rekordman a trojnásobný medailista z halových evropských šampionátu Ján Volko, jenž má časem 6.55 nejlepší osobní maximum z celého startovního pole. Pod 6.60 ovšem umí také bronzový z HME 2019 v Glasgowě Nizozemec Juris van Gool, jehož národní rekord má hodnotu 6.58 nebo švýcarský národní rekordman Silvan Wicki (NR 6.59).
Mužská dvoustovka si na Czech Indoor Gala odbyde premiéru v hlavním programu. Na této distanci má česká atletika skvělou a slibnou generaci a v Ostravě by se měla představit v plné sestavě, ať už se jedná o českého rekordmana a olympionika Jana Jirku (NR venku 20.45, PB hala 20.81) či dosavadního autora rekordu mítinku z jeho předprogramu 21.02 Jiřího Poláka, jenž má ovšem v hale zaběhnuto už i pod 21 vteřin (20.93). Podobně je na tom také český juniorský rekordman v hale i venku a stříbrný medailista z mistrovství Evropy juniorů v Tallinnu Eduard Kubelík (NJR hala 20.93, venku 20.82). Pak je zde ještě Tomáš Němejc, jenž se loni pod otevřeným nebem stal časem 20.53 třetím nejrychlejším dvoustovkařem české historie.
Tento závod ovšem nebude pouze o domácích hvězdách. Ján Volko má dvoustovku také velmi v oblibě. Však je na této trati také někdejším evropským šampionem kategorie do 23 let a loni vylepšil vlastní halové národní maximum na 20.99. Letos navíc už naznačil slibnou formu při svém prvním letošním halovém startu, když se blýskl novým osobním rekordem na třístovce 33.69.
Vůbec nejkvalitnější osobní maximum v hale i pod otevřeným nebem má z prozatím potvrzených závodníků Španěl Bruno Hortelano. Mistr Evropy z roku 2016 je s časem 20.04 národním rekordmanem své země pod otevřeným nebem a v hale má osobák 20.75. Nabitou sestavu pak doplní ještě semifinalista olympijské dvoustovky v Tokiu Taymir Burnet z Nizozemska, který si odbyde v Ostravě svou halovou premiéru na této trati.
Na šedesátce překážek žen se proti sobě utkají česká jednička Markéta Štolová proti té slovenské, kterou je Stanislava Škvarková. Ta už má na svém kontě jeden ostravský triumf, a to v roce 2020, kdy zde zvítězila v osobním rekordu 8.09. Štolová se loni zlepšila už na 8.12, a tak může být Škvarkové víc než vyrovnanou soupeřkou. Obě závodnice budou jistě chtít útočit na bělehradský limit. K tomu potřebují běžet čas 8.16.
Zajímavou zámořskou akvizicí pak bude finalistka loňské americké olympijské kvalifikace TeJyrica Robinsonová s kvalitním osobním rekordem na stovce překážek 12.65 a v evropské hale si zazávodí vůbec poprvé v kariéře.
Šestý ročník Czech Indoor Gala se uskuteční ve čtvrtek 3. února 2022 v ostravské atletické hale. Prodej vstupenek bude v případě příznivé situace spuštěn přibližně dva týdny před konáním mítinku.
Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department.
ČAS.