20. FORTUNA Galavečer Našeho fotbalu: Hráčem roku je Adam Karabec

Fotbalový reprezentant do 21 let Adam Karabec ze Sparty se stal nejlepším hráčem v kategorii staršího dorostu za rok 2021. Ocenění převzal na jubilejním 20. FORTUNA Galavečeru Našeho fotbalu v pražském Žofíně.
Galavečer Našeho fotbalu oceňuje tradičně nejlepší hráče a trenéry v kategoriích mládežnického, ženského i neprofesionálního fotbalu. Slavnostní vyhlášení anket za rok 2021 proběhlo v neděli večer za dodržení všech hygienických opatření v pražském Žofíně.
Tentokrát byl galavečer významnější o to více, že šlo již o jubilejní 20. ročník. Tradici společného slavnostního vyhodnocování anket v kategoriích, jejichž rozvoj patří k prioritám činnosti Fotbalové asociace České republiky, se podařilo založit už v roce 2001.
Letos se z prvenství v nejprestižnější anketě Nejlepší hráč roku staršího dorostu radoval záložník Adam Karabec ze Sparty. Pro osmnáctiletého hráče letenského klubu to nebylo premiérové ocenění, před dvěma lety totiž na galavečeru převzal cenu Talent roku určenou pro nejlepšího mladšího dorostence. Loni byl navíc druhý mezi staršími dorostenci za svým týmovým kolegou Adamem Hložkem.
Na druhém místě mezi staršími dorostenci skončil Daniel Samek ze Slavie, který loni v sedmnácti letech v týmu mistra ligy nastoupil k 15 ligovým utkáním z toho v 11 z nich nechyběl v základní sestavě. Třetí příčku obsadil čerstvě devatenáctiletý reprezentant do 21 let Kryštof Daněk ze Sigmy Olomouc.
I v kategorii mladšího dorostu se vítězství dočkal hráč Sparty. Cenu Vlastislava Marečka (Talent roku) totiž získal patnáctiletý útočník letenského týmu Daniel Rus, který patří mezi opory národního týmu do 16 let.
Mezi mladšími dorostenci se na druhé příčce umístil další reprezentant do 16 let, útočník Roman Mokrovics ze Sigmy Olomouc, třetí skončil kapitán národního týmu do 17 let Pavel Gaszczyk z Viktorie Plzeň.
V kategorii talent roku mezi fotbalistkami uspěla hráčka 1. FC Slovácko Lucie Jelínková, která zvítězila před svou týmovou spoluhráčkou Sabinou Střížovou a třetí Klárou Ducháčkovou ze Sparty.
V trenérských anketách obhájil loňské prvenství trenér ženské reprezentace Karel Rada, který se tak z titulu nejlepšího trenéra ženského fotbalu raduje již celkově popáté. Stříbrnou příčku ve stejné kategorii bral Martin Masaryk, trenér ženského týmu Sparty, o třetí pozici se podělili Petr Bláha z 1. FC Slovácko a kouč Slavie Michal Kolomazník.
 1. FORTUNA Galavečer Našeho fotbalu pamatoval i na nejlepší mládežnické trenéry. V kategorii dorostu byl oceněn Milan Kormaník, grassroots trenér mládeže Středočeského krajského fotbalového svazu. V kategorii žáci získal ocenění Jan Žemlík z Baníku Ostrava a v kategorii přípravek Alois Kolenatý z FK Svádov-Olšinky.
V kategorii mládežnických trenérů ženské kopané si přebral ocenění Petr Šafář ze Slovanu Liberec.
Vítězství v anketě o nejlepšího futsalového trenéra za kalendářní rok 2021 si odnáší Marek Kopecký, který se s Plzní probojoval až do elitní fáze futsalové Ligy mistrů, kde se jeho tým utkal například i se slavnou Barcelonou.
Kopecký za sebou nechal reprezentačního trenéra Tomáše Neumanna, který si tak na své 14. vítězství bude muset ještě počkat, a také kouče futsalové Slavie Davida Friče.
Ocenění se dočkali také hráči futsalu. Hráčem roku se stal již poosmé Michal Seidler (SK Interobal Plzeň), druhý byl Tomáš Vnuk (SK Interobal Plzeň) a třetí Tomáš Koudelka (FK Chrudim). Talentem roku (hráči do 21 let) mezi futsalisty je Tomáš Buchta z Plzně před Zdeňkem Sitou ze Slavie a Janem Žežulkou z Mělníka.
V plážovém fotbale se prosadili Lukáš Trampota a Markéta Matějková, kteří získali titul Hráč a Hráčka roku.
Fotbalová asociace České republiky na galavečeru každoročně oceňuje i projekty, které pomáhají rozvoji fotbalu a sportu obecně. Grassroots akcí roku 2021 byl vyhlášen projekt Okresního fotbalového svazu Náchod Bavíme se sportem. Grassroots cenu fair play za rok 2021 obdržel projekt FAČR Manuál pro trenéry, rodiče a děti, který má za cíl působit v oblasti prevence a také jako pomůcka při řešení různých negativních vlivů, kterým mohou mladí sportovci čelit.
Umístění v anketách 20. FORTUNA Galavečeru Našeho fotbalu
Hráčské ankety:
Fotbal – Nejlepší hráč roku – starší dorost
 1. Adam Karabec (AC Sparta Praha)
 2. Daniel Samek (SK Slavia Praha)
 3. Kryštof Daněk (SK Sigma Olomouc)
Fotbal – Talent roku – mladší dorost (Cena Vlastislava Marečka)
 1. Daniel Rus (AC Sparta Praha)
 2. Roman Mokrovics (SK Sigma Olomouc)
 3. Pavel Gaszczyk (FC Viktoria Plzeň)
Ženský fotbal – Talent roku
 1. Lucie Jelínková (1. FC Slovácko)
 2. Sabina Střížová (1. FC Slovácko)
 3. Klára Ducháčková (AC Sparta Praha)
Futsal – Hráč roku
 1. Michal Seidler (SK Interobal Plzeň)
 2. Tomáš Vnuk (SK Interobal Plzeň)
 3. Tomáš Koudelka (FK Chrudim)
Futsal – Talent roku
 1. Tomáš Buchta (SK Interobal Plzeň)
 2. Zdeněk Sita (SK Slavia Praha)
 3. Jan Žežulka (SK Olympik Mělník)
Plážový fotbal – Hráč roku
Lukáš Trampota
Plážový fotbal – Hráčka roku
Markéta Matějková
Trenérské ankety:
Ženský fotbal – Trenér roku
 1. Karel Rada (reprezentace A)
 2. Martin Masaryk (AC Sparta Praha)
 3. Petr Bláha (1. FC Slovácko) / Michal Kolomazník (SK Slavia Praha)
Futsal – Trenér roku
 1. Marek Kopecký (SK Interobal Plzeň)
 2. Tomáš Neumann (reprezentace A)
 3. David Frič (SK Slavia Praha)
 Fotbal – Trenér roku – dorostenci
Milan Kormaník (grassroots trenér mládeže – Středočeský KFS)
Fotbal – Trenér roku – žáci
Jan Žemlík (FC Baník Ostrava)
Fotbal – Trenér roku – přípravky
Alois Kolenatý (FK Svádov-Olšinky)
Ženský fotbal – Trenér roku mládeže
Petr Šafář (FC Slovan Liberec)
Doprovodné ankety:
Grassroots cena fair play roku 2021
Manuál pro trenéry, rodiče a děti
Grassroots akce roku 2021
Bavíme se sportem (Okresní fotbalový svaz Náchod).
Mgr. Aleš Roll, projektový manažer PR,
FAČR.