Ženy se v druhé polovině února představí na zámořském SheBelieves Cupu

První akcí českých fotbalistek v novém roce bude účast na prestižním turnaji SheBelieves Cup 2022. Svěřenkyně trenéra Karla Rady postupně poměří síly s domácími Spojenými státy americkými, Islandem a Novým Zélandem.

Fotbalová asociace Spojených států amerických (U.S. Soccer) pořádá již sedmý ročník tohoto mezinárodního a prestižního turnaje. Týmu USA patří ve světovém žebříčku FIFA první místo, zámořské fotbalistky ovládly poslední dvě MS 2015 a 2019. „Takováto pozvánka od týmu USA se neodmítá. V posledních letech patří Američanky k nejlepším týmům na světě a pozvání na SheBelieves Cup 2022 je pro nás čest. Také je to pro nás obrovská příležitost a výzva, při které se můžeme učit a růst,“ uvedl trenér českého týmu Karel Rada.

Dalším soupeřem bude Island. „Je to tým, který známe nejvíce. Potkáváme se s ním v posledních kvalifikacích o postup na MS a z tohoto pohledu je to velmi kvalitní soupeř. Bude to pro nás další dobrý přípravný zápas, kde se můžeme zdokonalovat a zlepšovat,“ pokračoval.

Nový Zéland, který nově trénuje Češka Jitka Klimková, má jako spolupořadatel s Austrálií účast na MS v příštím roce zajištěnu. „Také Nový Zéland je pro nás vzdáleným týmem a nemáme takové možnosti se potkávat. Je to další kvalitní soupeř a bude dobré poznat jeho herní styl a konfrontovat se s ním. Jeho výsledky dokazují, že patří k lepším týmům a v Evropě by patřil ke špičce,“ sdělil dále trenér Rada.

Zájem národního týmu USA sehrát přípravný duel trvá již déle. „Byli jsme v kontaktu už dříve, ale doposud se nám to nedařilo domluvit. I proto jsme rádi, že to nakonec teď vyšlo. SheBelieves Cup 2022 se odehraje na velkých stadionech, kde se přepokládá velká návštěva, což pro nás může být další obrovská zkušenost a možnost odehrát utkání před skvělou kulisou,“ konstatoval.

Ženy tak v zámoří čeká další dobrá příprava. „V minulém roce jsme si v duelech s Kanadou a Nizozemskem dokázali, že tato těžká utkání musíme hrát stále dokola, abychom z nich mohli čerpat co nejvíce zkušeností. Jsme velmi rádi, že se takového prestižního turnaje můžeme zúčastnit,“ zmínil na závěr trenér Karel Rada.

Na SheBelieves Cup se těší i kapitánka týmu Petra Bertholdová. „Myslím, že mohu mluvit za všechny holky, že turnaj v Americe pro nás bude obrovským zážitkem a zkušeností. Nejenže všechny zápasy budou s kvalitními soupeři a na stadionech plných diváků se strhující atmosférou, ale zahrát si proti národnímu týmu USA, kde je ženský fotbal skoro národním sportem, bude pro hodně z nás splněným snem,“ svěřila se zkušená obránkyně.

Letošní klání se bude konat ve dvou městech na dvou stadionech. První dva duely odehrají Češky na předměstí Los Angeles na stadionu Dignity Health Sports Park v Carsonu v Kalifornii, třetí střetnutí pak bude hostit Toyota Stadium v texaském Friscu. SheBelieves Cup je součástí iniciativy SheBelieves U.S. Soccer, jejímž cílem je inspirovat a podpořit ženy a dívky, aby dosáhly svých cílů ve sportu i mimo něj.
SheBelieves Cup 2022
18.2. 02:00  Island – Nový Zéland (Dignity Health Sports Park, Carson, Kalifornie)
18.2. 05:00  USA – Česká republika (Dignity Health Sports Park, Carson, Kalifornie)
20.2. 21:00  USA – Nový Zéland (Dignity Health Sports Park, Carson, Kalifornie)
21.2. 00:00  Česká republika – Island (Dignity Health Sports Park, Carson, Kalifornie)
24.2. 00:00  Nový Zéland – Česká republika (Toyota Stadium, Frisco, Texas)
24.2. 03:00  USA vs. Island (Toyota Stadium, Frisco, Texas).
Pavel Jiřík, PR ženského fotbalu, FAČR.