Fotbalová reprezentace pozná soupeře pro příští ročník Ligy národů

Praha, 15. prosince 2021 – Čeští fotbaloví fanoušci se příští rok mohou těšit na atraktivní zápasy, které reprezentaci čekají v dalším ročníku UEFA Nations League (Liga národů). Národní tým se ve čtvrtek 16. prosince večer dozví, s jakými soupeři se příští rok utká v elitní úrovni A.
Původně měl sice los proběhnout za účasti zástupců všech evropských asociací, ale UEFA nakonec od tohoto záměru kvůli pandemii COVID-19 ustoupila. Losovat se tedy bude ve čtvrtek od 18 hodin v Nyonu znovu bez představitelů jednotlivých svazů a národních týmů.
Také trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý bude los sledovat jen on-line: „Když jsem koukal na možné soupeře, tak ani nejde poskládat neatraktivní skupina. Pro hráče to bude skvělá zkušenost proti nejlepším týmům Evropy. Věřím, že fanoušci budou moct na stadiony, a také oni se mají na co těšit.“
Česko v roce 2020 vyhrálo svou skupinu a postoupilo do elitní úrovně A, ve které příští rok narazí na nejlepší týmy kontinentu. UEFA rozdělila mužstva podle výsledků v posledním ročníku Ligy národů do čtyř výkonnostních košů. Z nich ve čtvrtek večer rozlosuje čtyři skupiny. Česko tak má jistotu, že nenarazí na Wales, Rakousko ani Maďarsko, tedy další nováčky v nejvyšší úrovni.
Koš 1: Francie, Španělsko, Itálie, Belgie
Koš 2: Portugalsko, Nizozemsko, Dánsko, Německo
Koš 3: Anglie, Polsko, Švýcarsko, Chorvatsko
Koš 4: Wales, Rakousko, Česko, Maďarsko
„Tady si slabšího soupeře opravdu nevyberete. Možná, že bych kvůli fanouškům chtěl, aby přijel tým, který v Česku dlouho nebyl. Třeba Španělsko, Francie nebo Portugalsko,“ uvedl trenér Jaroslav Šilhavý.
Příští ročník Ligy národů začne v červnu 2022, kdy se odehrají čtyři zápasy. Zbylá dvě utkání budou na programu v září. UEFA ještě nerozhodla, jakým způsobem soutěž zapracuje do kvalifikace o postup na EURO 2024. Systém kvalifikace na evropský šampionát plánuje zveřejnit na jaře příštího roku.
Ještě před tím, než Liga národů odstartuje, čeká českou reprezentaci v březnu baráž o postup na mistrovství světa 2022. V ní národní tým nastoupí ve Švédsku a v případě postupu proti lepšímu z dvojice Polsko – Rusko.
Petr Šedivý
Tiskový mluvčí české fotbalové  reprezentace