Pulkrábův hattrick v pražském derby

18. kolo Fortuna ligy přineslo několik nevšedních událostí. Patří mezi ně hladké vítězství Sparty v malém pražském derby, kdy do branky Bohemians se trefil třikrát Pulkráb, druhé vítězství Teplic za sebou a také další ztráta Slovácka v remízovém utkání s Hradcem s dvěma inkasovanými góly z penalt.
Tři góly za pět minut!
Stejným poměrem 1:5 jako se Slavií prohrál tým Bohemians i se Spartou v nedělním střetnutí na Letné. Sparta, hrající od začátku s kapitánem Dočkalem a Pulkrábem, nasadila  soupeři drtivý úder  mezi 40. – 45. minutou. To padly tři góly, z nichž dva dal Pulkráb a protože   vstřelil i úvodní branku, mohl se pochlubit hattrickem. Tímto kouskem bude mít zřejmě delší dobu místo v základní sestavě a přestane být  žolíkem, byť velmi úspěšným, v koncovkách zápasů.
Po náskoku 4:0 z prvního poločasu Sparta přestala být hladová po gólech a za stavu  5:0 v první minutě nastavení  už nesoustředěná obrana dovolila  Květovi vstřelit gól.
AC Sparta Praha – Bohemians Praha 1905 5:1 (4:0)
Branky: 15., 40. a 42. Pulkrab, 44. Pavelka, 53. Hancko – 90.+1 Květ. Rozhodčí: Orel – Hájek, Kříž ŽK: Köstl (Bohemians). Diváci: 1000.
Sparta: Holec – Wiesner, Panák, Ladislav Krejčí II (59. Vitík), Hancko – Pešek (59. Ladislav Krejčí I), Pavelka (72. Souček), Dočkal, Hložek (72. Karabec), Haraslín – Pulkrab (82. Minčev). Trenér: Vrba.
Bohemians: Le Giang – Köstl, Jindřišek, Vondra – Dostál (66. Fulnek), Květ, Nový, Kovařík (46. Novák) – Hronek (46. Bartek) – Puškáč (72. Koubek), Chramosta (82. Necid). Trenér: Klusáček.
V Plzni i v Edenu 2:0.
Dva  nejlepší týmy tabulky shodně  zvítězily 2:0 a tak stále mezi vedoucí Slavií a druhou Plzní je rozdíl tří bodů.
Plzeň rozhodla o zisku tří bodů  po třetí za sebou. Oba góly nad velmi bojovným Libercem   vstřelila Viktoria už v první půlhodině. Velmi dobrou formu v poslední době má Řezník, který vstřelil první gól zápasu po perfektním pasu Kalvacha. Byl to  čtvrtý Řezníkův gól od začátku soutěže, tedy na obránce pozoruhodná bilance.
Liberečtí se po přestávce  marně snažili pohnout s nepříznivým skóre 0:2, ale pozorně hrající obrana domácích a také jako obvykle spolehlivý brankář Staněk, byli proti. A tak po  šesti zápasech nedali Severočeši ani jeden gól.
FC Viktoria Plzeň – FC Slovan Liberec 2:0 (2:0)
Branky: 17. Řezník, 28. Sýkora. Rozhodčí: Černý – Nádvorník, Podaný. ŽK: Beauguel, Hejda (Plzeň). Diváci: 1000.
Plzeň: Staněk – Řezník, Pernica, Hejda, Havel – Bucha, Kalvach – Sýkora (82. Falta), Čermák (70. Káčer), Šulc (70. Kayamba) – Beauguel. Trenér: Bílek.
Liberec: Knobloch – Gebre Selassie, Chaluš, Plechatý, Mikula – Tiéhi, Havelka (75. Rondič) – Koscelník (46. Fukala), Frýdek (66. Purzitidis), Tupta (46. Stoch) – Hilál (57. Rabušic). Trenér: Kozel.
Slavie měla v nedělním odpoledni na stadiónu v Edenu nejlepšího hráče v Bahovi. Dánský pravý obránce  první gól vstřelil po skrumáži, která nastala před boleslavskou brankou v 31. Minutě a o devět minut později rychle pronikl na polovinu soupeře a ideálně nahrál Stanciovi, který přesnou střelou pod tyč zvýšil na 2:0. Zřejmě nikdo z diváků netušil, že už další branku neuvidí. Červenobílí totiž po přestávce nehráli dobře o nepřesné střelbě ani nemluvě. Kdyby dvakrát úspěšně nezasáhl brankář Mandous při šancích hostí, mohl být zápas  zajímavější.
Statistiky uvádí, že Mladá Boleslav už ve 12 zápasech Slavii neporazila a že červenobílí mají za sebou sedmý zápas bez inkasovaného gólu a tuto bilanci má i brankář Mandous, který svými velmi dobrými výkony vytlačil Koláře.
SK Slavia Praha – FK Mladá Boleslav 2:0 (2:0)
Branky: 31. Bah, 40. Stanciu. Rozhodčí: Hocek – Horák, Ratajová. ŽK: Jurásek, Suchý (oba M. Boleslav). Diváci: 1000.
Slavia: Mandous – Bah, Ousou, Kačaraba, Oscar – Hromada (46. Madsen), Holeš – Schranz (75. Ekpai), Stanciu (75. Traoré), Olayinka (89. Plavšič) – Kuchta (63. Lingr). Trenér: Trpišovský.
Boleslav: Šeda – Douděra, Suchý, Preisler, Jurásek – Ladra (87. Mužík), Dancák, Smrž, Ewerton – L. Mašek (67. Hlavatý) – Škoda (55. Fila). Trenér: Jarolím.
Dva góly Hradce z penalty.
Dlouho vychvalované Slovácko je najednou v útlumu. Po prohrách s Plzní a Č.Budějovicemi  přišlo o další body. Tentokrát aspoň zachránilo jeden bod po remíze 2:2 s Hradcem Králové. Nyní doplácí na četné chyby obránců, v sobotu dokonce přišlo o Reinberka, vyloučeného v 61. minutě za sražení Novotného ve „vápně“. Navíc hradečtí „votroci“ kopali penaltu. Vlkanovu střelu sice Nguyen vyrazil, ale přímo k nohám exekutora 1:1. Nezůstalo  pouze u jedné penalty, o 18 minut později za faul na Vlkanova pískal rozhodčí Franěk  druhou!   A tak Hradec vedl 2:1 aby se nevrátilo Slovácka do Uherské Hradiště s prázdnou se zasloužil  o dvě minuty později Jurečka, který byl autorem i první branky.
FC Hradec Králové – 1. FC Slovácko 2:2 (0:1)
Branky: 63. Vlkanova, 81. Rada z pen. – 36. a 83. Jurečka. Rozhodčí: Franěk – Kubr, Pfeifer. ŽK: Vašulín – Kalabiška, Svědík (trenér). ČK: 61. Reinberk (Slovácko). Diváci: 390.
Hradec: Fendrich – Klíma, Král, Čech – Mejdr, Kodeš (62. Rada), Soukeník, Novotný – Prekop, Vašulín, Vlkanova. Trenér: Koubek.
Slovácko: Ngyuen – Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška – Daníček, Havlík – Petržela (74. Cicilia), Sadílek (74. Navrátil), Holzer (66. Tomič) – Jurečka (90.+2 Kohút). Trenér: Svědík.
Baník v Ďolíčku dominoval.
Tým ostravského Baníku od  31. října, kdy remizoval se Spartou, získal 12 bodů  za tři vítězství a tři remízy, včetně  2:2 s Plzní, se vehementně  tlačí na čtvrté Slovácko. Zejména v prosincových zápasech je Baník při střelecké chuti. Po vítězství nad Č.Budějovicemi 4:1 si přijel do Prahy pro další jasné vítězství 3:0. Ve vršovickém Ďolíčku měl proti Pardubicím od začátku  jasnou převahu a dokázal ji vyjádřit brankami, a to ještě brankář Letáček hodně spletitých situací zachránil. Má patřičné jméno, neboť v brance opravdu jenom létal.
Ostravský trenér Smetana je právem zvědavý, zda mužstvo zopakuje poslední výkony i proti Slavii, se kterou se jeho tým střetne v neděli 19. prosince.
FK Pardubice – FC Baník Ostrava 0:3 (0:2)
Branky: 19. Buchta, 32. Kuzmanovič, 76. Sor. Rozhodčí: Berka – Caletka, Pečenka. ŽK: Kostka, Jeřábek – Lischka. Diváci: 537.
Pardubice: Letáček – Kostka, Jeřábek, Toml, Čelůstka – Tischler, Čihák – Chytil (82. Červ), Šimek (26. Matějka), Cadu (59. Huf) – Černý (82. Lupač). Trenér: Novotný.
Ostrava: Budinský – Ndefe (82. Juroška), Svozil, Lischka, Fleišman – Buchta (82. Potočný), Tetour, Kaloč, Kuzmanovič (63. Almási), De Azevedo (63. Sor) – Klíma (82. Budínský). Trenér: Galásek.
Karviná přišla o bod.
Někdejší zlínský trenér Páník, nyní ve službách Karviné, na své bývalé svěřence zvolil vhodnou taktiku, hlavně kladl důraz na důsledné bránění  nejnebezpečnějšího hráče domácích  Poznara. Jakoby nic neříkal, právě tento kvalitní střelec dvěma góly rozhodl o tom, že tři body zůstaly ve Zlíně. A Karviná zase zůstala, jako jediná ve Fortuně: lize, bez vítězství.
Ovšem mohla si z města Baťova odvézt aspoň bod, kdyby za stavu 1:1 za ruku Vraštila  proměnil Questo pokutový kop. Domácí brankář Rakovan však jeho střelu k tyči vyrazil.
FC Fastav Zlín – MFK Karviná 2:1 (1:1)
Branky: 9. a 50. Poznar – 28. Bartošák. Rozhodčí: Machálek – Lakomý, Dresler. ŽK: Procházka, Poznar, Rakovan, Kolář (na lavičce), Fillo – Santos, Šindelář, Túlio. ČK: 90.+5 Santos (Karviná). Diváci: 512.
Zlín: Rakovan – Fantiš (83. Nečas), Simerský, Vraštil, Procházka – Conde – Reiter (75. Fillo), Hrubý (20. Hlinka), Tkáč, Čanturišvili – Poznar.
Karviná: Ciupa – Křapka (73. Mikuš), Santos, Šindelář, Šehič – Qose (56. Nešický), Túlio (73. Stropek) – Čmelík (46. Sinjavskij), Papadopulos, Bartošák – Svoboda (56. Durosinmi). Trenér: Páník.
 Teplice podruhé zdolaly Jablonec.
Vítězství nad Zlínem povzbudilo teplické fotbalisty natolik, že si v neděli odvezly z jabloneckého stadiónu  zasloužené vítězství. A třeba zdůraznit, že i v srpnu, prvním vzájemném  zápase v Teplicích, vyhrály 1:0. Nyní si mohli tepličtí hráči vítězství zopakovat   proto, že na rozdíl od domácích, dovedli dvě ze šancí proměnit, na rozdíl od nemohoucích domácích. Jablonecký trenér Rada nestačil kroutit hlavou jak jeho svěřenci byli před v pokutovém území bezradní, Doležal  a Čvančara, který po přestávce střídal Kroba, selhali nejvíc. Navíc v nastavení ještě uviděl Čvančara červenou kartu.
Jablonecký tým nemá nyní ani podporu diváků.  Kdepak povolená tisícovka! Nejvěrnějších  fanoušků  přišlo jen 376.
FK Jablonec – FK Teplice 0:2 (0:1)
Branky: 21. Fortelný, 71. Hyčka. Rozhodčí: Petřík – Vlček, Hurych. ŽK: Doležal, Surzyn – Chlumecký, Shejbal. ČK: 90.+3 Čvančara (Jablonec). Diváci: 376.
Jablonec: Hanuš – Holík (76. Kubista), Martinec, Zelený, Krob (46. Čvančara) – Považanec (76. Hübschman) – Surzyn, Houska (76. Smejkal), Kratochvíl (84. Štěpánek), Vaníček – Doležal. Trenér: Rada.
Teplice: Grigar – Knapík, Chlumecký, Shejbal – Hyčka, Jukl, Trubač, Fortelný (40. Rezek), Vondrášek – Ledecký, Mareš (54. Moulis, 79. Kučera). Trenér: Jarošík.
 Vítězný gól v 88. minutě.
To, že utkání Č. Budějovic s Olomoucí neskončilo remízou 1:1, rozhodla ruka Látala v pokutovém území v 88. minutě a nařízenou penaltou Bosňan Čilič rozhodl o vítězství domácího Dynama. Bylo kolem toho víc vzruchu než zdrávo. Rozhodčí Krejsa totiž ruku nepískal, teprve po  intervenci video rozhodčího Berky ukázal na značku pokutového kopu.
 „Jsem strašně rád, že jsme zápas zvládli za tři body a konečně Olomouc porazili. První poločas byl z naší strany velice dobrý, vytvořili jsme si několik šancí a vedení. Z jedině první střely jsme dostali ve druhé půli gól na 1:1. V závěru jsme nakonec vybojovali zaslouženou výhru,“ zhodnotil trenér Dynama David Horejš.
SK Dynamo České Budějovice – SK Sigma Olomouc 2:1 (1:0)
Branky: 35. Bassey, 87. Čolič z pen. – 57. González. Rozhodčí: Krejsa – Leška, Slavíček. ŽK: Talověrov – González, Spáčil. ČK: 76. González (Olomouc). Diváci: 903.
Č. Budějovice: Vorel – Čolič, Havel, Králik, Talověrov – Van Buren (81. Mihálik), Valenta (79. Hellebrand), Čavoš, Mršič (89. Skovajsa) – Škoda, Bassey. Trenér: Horejš.
Olomouc: Stejskal – Poulolo (46. Zahradníček), Hubník, Vepřek – Látal (89. Beneš), Spáčil, Greščák (79. Sedlák), Zmrzlý – Daněk, Růsek, González. Trenér: Jílek.