Sparta a Slavia v pohárové Evropě i na jaře

Čtvrteční zápasy v Evropské a Konferenční  lize rozhodly, že i na jaře v play off uvidí naši diváci Spartu a Slavii, které závěr ve skupinách zvládli. Naopak do Evropy už v tomto ročníku Konferenční ligy nebude jezdit  Jablonec, který se vrátil z rumunské Kluže s prohrou 0:2, čímž skončil ve skupině D na třetím, nepostupovém místě.
 Vítězství 2:0 po značné převaze
 Za neustálého sněžení si Sparta na Letné poradila, bez větších problémů s  kodaňským Bröndby, výsledek  2:0 byl pro Dány lichotivý. Zajímavé je, že góly padaly ke konci prvního a na začátku druhého poločasu. Nejdřív potěšil necelou tisícovku fanoušků  Hancko dokonalou střelou z trestného kopu a po přestávce vyraženou Peškovu střelu dorazil do sítě Hložek, po dlouhé době se mohl radovat z gólu. Po právu byl hodnocen, za neúnavnou aktivitu po celém hřišti, nejlepším hráčem zápasu.
 Přestože od 57. minuty museli hrát domácí bez vyloučeného Wiesnera,  hostům, až na jednu zapeklitou situaci před brankářem Holcem, nic soupeři nedovolili, nakonec  i Dánové  dohrávali poslední čtvrthodinu bez vyloučeného Ben Simaniho.
Trenér Vrba byl s vítězstvím spokojen a nepovažuje za degradující, na rozdíl od některých expertů, že Sparta po Evropské lize bude hrát jen v Konferenční lize. „I v této soutěži hrají velmi kvalitní týmy,“ zdůraznil  Vrba “ a důležité je, že po více než třech letech  zůstane Sparta i na jaře v evropské soutěži.“
  Jedním z možných soupeřů ve vyřazovacích bojích Konferenční ligy může být Karabach.

Adam Hložek, David Hancko, trenér Pavel Vrba po utkání:

AC Sparta Praha – Brøndby IF 2:0 (1:0)
Góly: 43. Hancko, 49. Hložek. Rozhodčí: Pawson – Betts, Hussin (vš. Anglie). ŽK: Wiesner, Pulkrab, Souček – Ben Slimane, Riveros, Maxsø, Singh. ČK: 57. Wiesner – 75. Slimane.
Sparta: Holec – Wiesner, Panák, LK37, Hancko – Pešek (69. Laco Krejčí), Pavelka, Souček, Hložek, Haraslín (86. Minčev) – Pulkrab (60. Vindheim).
Brøndby: Hermansen – Heggheim (46. Greve), Maxsø, Rosted – Mensah, Frendrup, Radošević (61. Cappis), Slimane, Riveros (61. Bruus) – Uhre (81. Kvistgaarden), Hedlund (72. Singh).
Schranzův gól stačil na remízu
Přestože Slavie neměla v Berlíně k dispozici některé opory, v čele s Kuchtou a Ševčíkem, odehrála proti Unionu dobrý zápas, možná v této sezóně jeden z nejzdařilejších, proti zahraničním soupeřům. Trenér Trpišovský vhodně reagoval  na složení jednotlivých řad soupeře a postavil  jen tři stopery Masopusta, Ousose a Kačarabu, před nimi operovala pětice Bah, Holeš,Lingr,Oscar a Samek a na hrot útoku zařadil Schranze a Olayinku. Toto složení týmu fungovalo, ale  kdyby  už po půlhodině neskončila  bomba Holeše na břevně, mohla jít Slavia do druhého poločasu s náskokem. Co se nepodařilo Holešovi se však povedlo  po přestávce Schranzovi, jehož nádherná rána z dvaceti metrů skončila v síti. A  krátce poté ze sóla Olayinka trefil ve vyložené pozici jen tyč  Místo 2:0 to nakonec bylo pouze 1:1, když  v 60. minutě z rychlého protiútoku vyrovnal  Kruse, nejnebezpečnější hráč domácích. Nápor Unionu, zejména v závěru a v nastavení, Slavie přečkala a může  se radovat  z postu do jarní části soutěže.
V osudí může mít Slavia i anglický Leicester. Nebude si Slavia přát jiného soupeře?

Trenér Jindřich Trpišovský, Tomáš Masopust, Ivan Schranz, Aleš Mandous po utkání:

1.FC Union Berlin E.V. – SK Slavia Praha 1:1 (0:0)
Branky: 64. Kruse – 50. Schranz. Rozhodčí: Obrenović – Praprotnik, Kordež. ŽK: Becker, Awoniyi – Bah, Ousou, Mandous.
1.FC Union Berlin E.V.: Rönnow – Knoche, Baumgartl (84. Oztunali), Friedrich – Trimmel (69. Ryerson), Becker (74. Voglsammer), Khedira (69. Haraguchi), Prömel, Giesselmann – Awoniyi (69. Behrens), Kruse.
SK Slavia Praha: Mandous – Bah (74. Ekpai), Masopust, Ousou, Kačaraba, Oscar – Samek (79. Traoré), Holeš, Lingr (74. Stanciu) – Schranz, Olayinka (88. Plavšić).
Smutné loučení
K poslednímu utkání skupiny D do Rumunska odjížděl Jablonec s vizí, že jedině vítězství  nad Kluží by mu při prohře Randdersu v Alkmaaru zabezpečilo postup do dalšího dějství Konferenční ligy.  Sice Randers prohrál, ale Jablonec také. Tak jako častokrát ve Fortuně: lize dojeli Severočeši na nemožné zakončování útočných akcí. Čvančara nebo Doležal s Vaníčkem, jen kroutili hlavami, co neproměnili.
Katem hostí byl Debeljuh, autor obou gólů, jeho první úspěšná střela v poslední minutě prvního poločasu jaksepatří Jabloncem otřásla, ale i suma 113, 7 miliónu korun, která poputuje na konto jabloneckého klubu. Tedy v době, kdy na severu Čech panuje hodně nejistoty kolem nepravomocně odsouzeného majitele klubu Pelty.