Začíná Světový pohár v severské kombinaci i s českým triem Pažout, Portyk, Vytrval

 

(PRAHA, 24. listopadu 2021) – V pátek 26. listopadu zahájí tradičně ve finském středisku Ruka u Kuusama nový ročník Světového poháru v severské kombinaci. Do premiérového ze tří individuálních startů tam vstoupí také trojice českých reprezentantů Ondřej Pažout, Tomáš Portyk a Jan Vytrval. Až do neděle jsou na programu tři závody, v nichž se sdruženáři představí shodně na můstku HS142, a po úvodní běžecké trati na 5 km poté dvakrát absolvují 10 km.
 Trojlístek závodníků Dukly Liberec má za sebou více než týden dlouhé soustředění za polárním kruhem v Rovaniemi, kde našel velice kvalitní podmínky nejen pro běžeckou, ale zejména pro skokanskou část přípravy. Koncem minulého týdne se však už reprezentanti přesunuli do 200 kilometrů vzdáleného areálu Ruka k závěrečnému ladění formy.
Zdravotní problémy ovlivnily přípravu
„Do Ruky jsme se vydali o dva dny dříve, neboť jsme dostali informaci, že pořadatelé nás tam nechají skákat na můstku HS142. Dva dny nám, bohužel, foukal silný vítr, takže jsme neskákali, ale i tak si kluci velký můstek několikrát vyzkoušeli. Zdravotně jsou aktuálně všichni v pořádku, ale je jasné, že z letního a podzimního období, kdy měli nejrůznější zdravotní problémy, si nesou určitý tréninkový výpadek. Postupně se však vynasnažíme manko dohnat,“ uvedl reprezentační trenér Marek Šablatura.
Ondřej Pažout si nejprve při fotbálku rozsekl o branku hlavu, ale hůř dopadl při skokanském tréninku na Ještědu, kdy na můstku K120 přeletěl kritický bod a při pádu si naštípl kotrč. Jan Vytrval utrpěl na podzim těžký výron kotníku, a když se z něj vyléčil, onemocněl virózou a přišel tak o soustředění na ledovci. Nejkomplikovanější však byl stav Tomáše Portyka, jenž si dlouhodobě stěžoval na únavu, ztrátu energie a vyčerpání organismu. Podstoupil bezpočet lékařských testů a vyšetření a dokonce mu byly odebrány vzorky kostní dřeně. Prospěl mu nakonec několikatýdenní fyzický i psychický odpočinek.
Alespoň dva do dvacítky
„Byl bych rád, kdyby v některém z úvodních závodů skončili alespoň dva naši reprezentanti do dvacátého místa, a samozřejmě pozice v elitní desítce by byla super! Zranění a nemoci sice bereme v potaz, ale nechceme si dávat malé cíle. Hodně bude záležet na tom, jak se klukům vydaří skokanská část. Tomáš Portyk má stabilní formu a na můstku se mu dařilo lépe než všem Finům, s nimiž jsme trénovali, a s výjimkou suverénního letce Rjoty Jamamota se vyrovnal i Japoncům. Slabší to u něj možná ještě bude v běžecké části. Také Honza Vytrval na sobě hodně zapracoval, zlepšil se a dokázal, že může skákat daleko. Zatím se poněkud trápí Ondra Pažout. Od Letní Grand Prix má problémy s nájezdovým postavením a těžištěm, ale na ideální řešení musí přijít sám. Můstek v Ruce je jeho oblíbený, a tak věřím, že zde opět zabojuje,“ komentoval aktuální výkonnost Marek Šablatura.
Leccos o ambicích jeho svěřenců naznačí už provizorní kolo, které je na můstku HS142 naplánováno na čtvrtek 25. listopadu.
Závody Světového poháru v Ruce se konají za stejných epidemických pravidel jako před rokem. Čeští sdruženáři jsou však kompletně naočkovaní, a tak se jich opakované PCR testy po dvou dnech netýkají. Před udělením vstupní akreditace ve Finsku však i oni museli absolvovat PCR test s tak „hlubokým výtěrem“, který si prý budou hodně dlouho pamatovat.
Druhá skupina směr Nižnyj Tagil
Soustředění v Rovaniemi na prvním sněhu se až do pondělí 22.listopadu zúčastnila také druhá skupina českých reprezentantů.
„Byli v ní senior Lukáš Daněk, junioři Jiří Konvalinka s Janem Šimkem a společnou přípravu s muži absolvovala také sdruženářka Tereza Koldovská. Trojice Daněk, Konvalinka a Šimek ve středu 24. listopadu odlétá na závody Kontinentálního poháru do ruského střediska Nižnyj Tagil. Koldovskou čeká naopak závěrečný trénink na premiéru ve Světovém poháru žen 3. prosince v norském Lillehammeru,“ upřesnil Tomáš Slavík, sportovní ředitel Úseku severské kombinace SLČR.
Vladimír Zemánek,