O krosové tituly ve Valašském Meziříčí

V sobotu 27. listopadu proběhne mistrovství České republiky v přespolním běhu mužů, žen, juniorů a juniorek, jehož hostitelem bude Valašské Meziříčí, kde by se měla sejít velmi zajímavá běžecká konkurence. Ve hře nebudou pouze mistrovské medaile, ale také nominace na evropský šampionát, který se uskuteční v prosinci v irském Dublinu.
Hlavním lákadlem by měl být závod mužů vytrvalců, kde je okruh favoritů na cenné kovy velmi široký. Mezi nimi nechybí čtyřnásobný krosový šampion a vítěz posledních tří mistrovství Jiří Homoláč. Ten má ve své sbírce již celkem sedm medailí z tohoto mistrovského klání. Největším soupeřem by mu měl být Jakub Zemaník, tedy muž, který v roce 2017 narušil Homoláčovu vítěznou sérii na krosových MČR. K tomu získal ještě stříbro v sezóně 2016. Oba borci si to mezi sebou rozdali uplynulý víkend při Běhu 17. listopadu v pražské Hvězdě a úspěšnější byl právě Zemaník, jenž tento tradiční závod vyhrál. Homoláč na něj ztratil devět vteřin a jistě bude svému sokovi chtít ve Valašském Meziříčí porážku vrátit.
Jsou tu ovšem také další kvalitní běžci, kteří mohou výrazně promluvit do boje o nejvyšší příčky. Na startovní čáru by se měl postavit obhájce stříbra z loňského roku a letošní vrchařský mistr Jáchym Kovář. Pak je zde běžecký univerzál Viktor Šinágl, jenž sbírá mistrovské medaile na dráze i silnici a v krosu také není žádným nováčkem. Však už několikrát startoval i na ME v přespolním běhu a letos se nachází ve vynikající formě. Zapomínat nesmíme ani na někdejšího dvojnásobného juniorského šampiona a čtvrtého z minulého MČR Reného Sasyna. Silná vítkovická běžecká skupina by měla mít ve hře také Martina Kováčecha, jenž loni ovládl závod juniorů a také Lukáše Chwistka, který minulou sobotu nestačil ve Hvězdě pouze na Zemaníka s Homoláčem. Černým koněm by mohl být brněnský David Foller, jenž v roce 2019 vyhrál kategorii mílařů, ale umí si poradit i s delšími distancemi. Však byl také mistrem na dráhové desítce v téže sezóně.
V závodě mílařů bude zlato z loňského šampionátu obhajovat plzeňský Tomáš Jaša. Ve startovní listině figuruje také bronzový z téhož závodu Ondřej Chour. Vladimír Marčík loni vybojoval bronz mezi vytrvalci a letos zkusí své štěstí na kratší trati. Vzhledem ke svému běžeckému rozsahu patří mezi favority i zde. Také Michal Šmahel už v minulosti okusil, jaké to je opanovat klání mílařů. Stalo se tak v sezóně 2016. Jistě se nachází v dobrém rozpoložení, jelikož na začátku měsíce zvítězil na velmi náročném krosovém závodě, kterým byla Velká Kunratická. Na medaile z roku 2019 se pokusí navázat duo Jan Sýkora a Patrik Vebr. Rovinatá trať by mohla sedět také loni stříbrnému Danielu Kotyzovi.
Při neúčasti Moiry Stewartové je hlavní kandidátkou na titul v ženském závodě Tereza Hrochová, která obhajuje titul z loňského roku. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Bartůňka má za sebou životní sezónu ozdobenou účastí v olympijském maratonském závodě a ve Valašském Meziříčí bude jistě chtít rozšířit svou bohatou medailovou sbírku z národních šampionátů. Sekundovat by jí měla zejména Julia-Anna Lily Bell, která letos zaznamenala velký výkonnostní progres, když si na dráhové desítce výrazně vylepšila osobní maximum a doběhla pro jedenácté místo na mistrovství Evropy do 23 let v estonském Tallinnu. Běžet by měla také bronzová z posledního krosového MČR Pavla Schorná-Matyášová.
Zajímavá jména se objevují také ve startovních listinách juniorských kategoriích. V té chlapecké je to hlavně čtvrtý půlkař MSJ v Nairobi Jakub Davidík, kterého doplňují dva účastníci MEJ v Tallinnu Matěj Hřebačka a David Šlapák či v této sezóně skvěle běhající Nico Boketta. Mezi dívkami lze očekávat duel mezi semifinalistkou osmistovky v Nairobi Pavlou Štoudkovou a Ivou Gieselovou. Překvapit však mohou i další závodnice.
Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department
 ČAS,