Zasloužená výhra nad Estonskem

Česká fotbalová reprezentace zakončila kvalifikaci o světový šampionát v roce 2022 v Kataru, vítězstvím 2:0 nad Estonskem. Góly v druhém poločase zařídil obránce Jakub Brabec a střídající záložník Jan Sýkora.
 Po remíze Walesu s Belgií obsadili čeští reprezentanti v kvalifikační skupině E třetí místo, v baráži nebudou při losování, koncem listopadu nasazeni. Semifinále odehrají, na hřišti soupeře.
 Čeští trenéři provedli v základní sestavě čtyři změny, oproti výhry v přípravnému utkání s Kuvajtem. Jako náhradníka nominovali kapitána Tomáše Součka, kterému v případě žluté karty, zejména hrozilo, že by nemohl hrát, semifinále play off. Do branky opět nastoupil gólman Tomáš Vaclík, na postu levého obránce Filip Novák, v útoku Matěj Vydra.

Český tým, si připsal 17. reprezentačních utkání v kalendářním roce. V průběhu zápasu, hned od začátku byl aktivnější, přesto se přes tvrdou a obětavou defenzivu Estonců, těžko dostával k finálnímu zakončení, do šancí.
V 26. minutě se snažil Vydra po chybě Estonské obrany, se dostal z levé strany velkého vápna do vyložené šance, ale jeho střela proletěla podél branky za postranní čárou. Následně došlo ke střídání, zraněného Peška vystřídal Sýkora.
Češi se v dalším průběhu snažili o vedení, ale velice důsledná obrana hostí, veškerou domácí snahu odvracela do bezpečí, převážně na rohový kop.
V závěru prvního poločasu v 41. minutě si na Coufalův centr z pravé strany, naskočil hlavou Sadílek, jenže míč skončil v rukavicích brankáře Igonena.
Takže první poločas skončil bez branek, přestože si Češi vypracovali několik brankových příležitostí, ale scházeli přesné umístněné střely.
Hned po změně stran v 54. minutě, po vhazování od postranní čáry, se mohli hosté dostat do vedení, střela ze skrumáže Kraida proletěla těsně kolem pravé tyče.
V 58. minutě střelu Sadílka z dvaceti metrů vyrazil hezkým zákrokem nad břevno brankář Igonen. Z následného rohu se Češi ujali vedení, po Sadílkově centru, se dostal ze skrumáže k míči, na malém vápně Brabec a bez problémů skóroval 1:0.
Po inkasovaném gólu přidali Estonci na důrazu a rychlé kombinaci, v 83. minutě mohli, vyrovnat, kdy střelu střídajícího  Zejnova z hranice velkého vápna, zlikvidoval perfektním zákrokem brankář Vaclík.

Po dvou minutách se Češi radovali podruhé, po chybě, opět estonské obrany, kdy Kopic našel nabíhajícího Sýkoru, který prostřelil vyběhnutého gólmana Igonena 2:0. Za bouřlivého potlesku a skandování se čeští reprezentanti, vítězně rozloučili s letošním rokem.
Český tým čeká na konci března 2022 play off o účast na světovém šampionátu. Losování baráže se uskuteční v pátek 26. listopadu.
Trenér Jiří Chytrý po utkání:
Trenér Thomas Häberli, Karol Mets po utkání:
Kvalifikace MS 2022
Česko – Estonsko 2:0 (0:0)
Branky: 59. Brabec, 85. Sýkora. ŽK: Masopust, Kopic – Paskotsi, Kreida, Kuusk. Rozhodčí: Grinfeeld – Hassan, Yarkoni (vš. Izrael). Diváci: 10.076
Česko: Vaclík – Coufal, Zima, Brabec, Novák – Král (60. Kuchta), Sadílek (69. Pavelka) – Masopust (60. Krmenčík), Barák, Pešek (28. Sýkora) – Vydra (69. Vydra). Trenér: Chytrý.
Estonsko: Igonen – Paskotsi (86. Kirss), Kuusk, Tamm, Mets, Sinyavskiy (61. Ojamaa) – Poom, Kreida, Vassiljev – Sappinen (76. Zenjov), Sorga (61. Anier). Trenér: Häberli.