V Edenu: Plzeň – 3 vyloučení, Slavia – 2 góly

Jestliže jsou plzeňští fotbalisté pověrčiví  a věří v nešťastnou třináctku, tak v nedělním večeru v pražském Edenu na ni krutě doplatili. Její tři hráči  viděli červenou kartu a dohráli zápas v osmi, což je ve Fortuně: lize něco nevídaného.
Slavia citelné oslabení soupeře využila k vítězství 2:0 a je už pouze bod za vedoucí Plzní. Po remíze Sparty v Ostravě 2:2 a vítězství Slovácka v Olomouci 3:0  je čelo tabulky nesmírně vyrovnané a slibuje to  zajímavý boj o titul.
Duel plný hrubých faulů a nevraživosti.
Kdo, čekal v Edenu v souboji vedoucí Plzně s obhájcem titulu Slavii výborný fotbal byl zklamán. Zato 18 179 diváků v hlediště a statisíce u televizních obrazovek viděl zápas s celou sérií ošklivých faulů, strkanic a nevraživých debat nejen mezi hráči, ale i střídačkami obou týmů. Pak se divme, že zápas nedohráli tři plzeňští hráči ale kdyby bylo spravedlnosti učiněno za dost, měl být vyloučen i slávista Ekpai za  tvrdý střet s Mosgquerou. Neviděl druhou žlutou kartu  a trenér Trpišovský raději ho  vystřídal a poslal na hřiště Plavšiče.
První vyloučení přišlo už v 11. minutě, kdy Řezník neomaleně srazil Ševčíka, což ovlivnilo průběh zápasu. Slavia proti deseti stále kombinovala  do šířky a do konce poločasu vážně neohrozila branku. Po přestávce už hrála efektněji a to se jí vyplatilo v 67. minutě. Po rohovém kopu se dostal míč k nohám Stancia, který po změně stran střídal Hromadu. Prudkou Stanciovu střelu vyrazil Staněk před sebe a dobíhající Lingr snadno dorazil míč do sítě. Netrvalo dlouho a šanci měli i hosté, ale Beaugel z několika kroků trefil dobře postaveného gólmana Mandouse.
Necelých deset minut před koncem dostala Plzeň další ránu, po Pernicové „sestřelení“ Plavšiče  následovalo vyloučení a čekalo se, zda červenobílí  přidají druhý gól. Dočkali se ho až po dvou minutách nastavení, kdy po druhé žluté kartě Mosquery dohrávala Viktorie o osmi hráčích. Velké mezery v obraně  využil Krmenčík, někdejší plzeňský hráč. Po druhém gólu došlo ke strkanici, Krmenčík dostal žlutou kartu. Poslední kartu v zápase,  o kterém se bude ještě delší dobu  diskutovat.
Trenér Jindřich Trpišovský, trenér Michal Bílek po utkání:
SK Slavia Praha – FC Viktoria Plzeň 2:0 (0:0)
Branky: 65. Lingr, 90.+5 Krmenčík. Rozhodčí: Franěk – Caletka, Kříž – Štěrba (video). ŽK: Ekpai, Krmenčík – Kalvach, Mosquera. ČK: 11. Řezník, 81. Pernica, 90.+1 Mosquera (vš. Plzeň). Diváci: 18.179.
Slavia: Mandous – Bah (46. Samek), Ousou, Kačaraba, Masopust – Hromada (46. Stanciu), Ševčík – Ekpai (59. Plavšič), Lingr (79. Traoré), Olayinka – Kuchta (59. Krmenčík). Trenér: Trpišovský.
Plzeň: Staněk – Řezník, Pernica, Hejda, Havel – Kalvach (87. Chorý), Bucha – Kopic (77. Šulc), Sýkora (83. Kaša), Mosquera – Beauguel. Trenér: Bílek.
Sparta  v duelu s třemi penaltami propásla šanci.
Zatímco utkání v  Edenu  nepotěšilo  fotbalové labužníky, souboj Ostravy se Spartou měl pořádný říz. Byl zajímavý až do posledního hvizdu rozhodčího. Obě mužstva hrála útočně a není divu, že docházelo k dramatickým situacím  před oběma brankami, tu ostravskou nečekaně hájil Budinský. Spolehlivě nahradil Laštůvku a hlavně za stavu 1:1 vyrazil Dočkalův pokutový kop. Avšak na druhou penaltu Hancka,o šest minut později, nařízenou za ruku Almásiho, nedosáhl.  Spartu v té době vedla 2:1 a měla blízko k zisku tří bodů. Nestalo se tak, neboť rozhodla další penalta, tentokrát v  její neprospěch. Do konce chyběly pouhé dvě minuty, když jako penaltový přestupek byl potvrzen video rozhodčím u VAR zásah Almásiho na proniknuvšího  Krejčího II. Tetour penaltu  s jistotou proměnil  a připravil Spartu o vítězství.
Trenér Ondřej Smetana,  Viktor Budinský, trenér Pavel Vrba, David Hancko po utkání:
FC Baník Ostrava – AC Sparta Praha 2:2 (0:1)
Branky: 50. Buchta, 88. Tetour z pen. – 31. Pešek, 72. Hancko z pen. Rozhodčí: Berka – Nádvorník, Paták. Kocourek (vid. ŽK: Kuzmanovič, Pokorný, Sor – Čelůstka, Hancko. Diváci: 14 572.
Ostrava: Budinský – Juroška, Svozil, Pokorný, Fleišman – Ndefe (78. Sor), Kaloč (78. Budínský), Kuzmanovič (73. Klíma), Tetour, Buchta (90+5. Potočný) – Almási. Trenér: Galásek.
Sparta: Nita – Wiesner, Čelůstka, Panák, Hancko – Pešek, Pavelka, Sáček (59. Ladislav Krejčí II), Dočkal (88. Pulkrab), Haraslín (67. Minčev) – Hložek. Trenér: Vrba.
Tři  branky v posledních 20 minutách.
Slovácko se ve vítězném postupu Fortuna: ligou nezastavilo ani na olomouckém stadiónu. Po  bezbrankovém prvním poločase, ve kterém domácí měl  několik dobrých šancí, byl druhý poločas pod taktovkou hostí z Uherského Hradiště. A pohromou pro domácí tým a hlavně dlouho dobře chytajícího Macíka, bylo posledních 20 minut. To třikrát lovil míč ze sítě!  Po rychlých akcích soupeře, který si našel skuliny v olomoucké obraně, byl  jen divákem.
Ziskem dalších tří bodů zůstává Slovácko rovnocenným protivníkem Plzně, Slavie a Sparty. Přeruší Slovácku  velkou sérii v 15. kole Sparta?
SK Sigma Olomouc – 1. FC Slovácko 0:3 (0:0)
Branky: 71. Reinberk, 80. Cicilia, 90.+3 Holzer. Rozhodčí: Petřík – Hájek, Mokrusch – Adámková (video). ŽK: González, Breite (oba Olomouc). Diváci: 3047.
Olomouc: Macík – Látal (74. Matoušek), Hubník, Beneš, Zmrzlý – Zahradníček, Breite, González, Daněk (74. Růsek), Hála (68. Šíp) – Zifčák. Trenér: Jílek.
Slovácko: Nguyen – Kalabiška, Hofmann, Kadlec, Reinberk – Havlík, Sadílek (90.+2 Šimko) – Petržela (71. Daníček), Kohút (46. Cicilia), Navrátil (71. Holzer) – Jurečka (89. Tomič). Trenér: Svědík.
Místo plichty další prohra.
Fotbalisté Teplic pod novým trenérem Jarošíkem, v sobotu  na domácím hřišti   sahali po nerozhodném výsledku. Přišlo však vyloučení Knapíka, pět minut před koncem, kterého liberečtí  hráči využili. Po několika závarech před Grigarovou brankou se míč odrazil k Rondičovi a bylo vymalováno. To běžela druhá minuta nastavení.
Teplický tým postrádá větší podporu fanoušků. Na Stínadlech, kde  stojí pěkný stadión, před lety, byly vysoké mnohatisícové návštěvy. Nyní se  na  prostorných tribunách “ tísnilo“ 1523 diváků.
FK Teplice – FC Slovan Liberec 1:2 (1:1)
Branky: 38. Mazuch – 2. Matoušek, 90.+3 Rondič. Rozhodčí: Zelinka – Vodrážka, Novák – Štěrba (video). ŽK: Chlumecký, Succar – Havelka, Rondič. ČK: 85. Knapík (Teplice). Diváci: 1523.
Teplice: Grigar – Hyčka, Mazuch (56. Hasil), Chlumecký, Vondrášek (46. Trubač) – Knapík, Mareček – Kodad (82. Succar), Krunert, Fortelný (73. Moulis) – Rezek. Trenér: Jarošík.
Liberec: Knobloch – Gebre Selassie, Chaluš, Plechatý, Mikula – Tiéhi, Havelka (68. Purzitidis) – Koscelník (81. Nečas), Frýdek (62. Rondič), Matoušek (81. Faško) – Rabušic (68. Hilál). Trenér: Kozel.
Po půlhodině mohl být konec.
Na svém „domácím hřišti“ ve vršovickém Ďolíčku, kde pardubičtí fotbalisté  po svém postupu mezi elitu brali body Slavii i Spartě, v této sezóně  jen paběrkují. Z někdejší štiky naší nejvyšší soutěže je dnes jen leklá ryba. Zatím zde v tomto ročníku vyhrál Pardubice pouze jednou, většinou remizují. Po sobotní plichtě 1:1 s Jabloncem je  to čtvrtý nerozhodný výsledek ve Vršovicích.  Jablonec, který také postrádá někdejší dobrou výkonnost, se po hře nevalné úrovně spokojil se ziskem bodu. Ten  mu zabezpečil Čvančara už v 16. minutě Na vedoucí gól hostí reagovaly Pardubice ve 30. minutě, kdy její nejnebezpečnější hráč Tischler vyrovnal. Pak už nic pozoruhodného se do konce zápasu  nedělo.
FK Jablonec – FK Pardubice 1:1 (1:1)
Branky: 10. Čvančara – 30. Tischler. Rozhodčí: Batík – Leška, Podaný – Ondráš (video). ŽK: Čvančara – Jeřábek. Diváci: 2444.
Jablonec: Hanuš – Holík, Kubista, Zelený, Krob – Pleštil (80. Malínský), Považanec (71. Hübschman), Kratochvíl, Pilař (71. Smejkal) – Čvančara (74. Nešpor), Doležal (80. Vaníček). Trenér: Rada.
Pardubice: Boháč – Kostka, Šejvl, Toml, Čelůstka – Jeřábek – Chytil (77. Červ), Tischler, Šimek (46. Beran), Cadu – Černý (55. Huf). Trenér: Novotný.
V Mladé Boleslavi, kde hradecký nováček nalezl pro tento ligový ročník azyl, se tentokrát jako hostující tým prezentoval velmi  dobrou hrou. A jak je jeho dobrým zvykem, pokud mu to soupeř dovolí, hraje hodně útočně. To se mu ve většině utkání vyplácí. Málem se mu to vyplatilo i v nedělním pozdním odpoledni.  Po prohraném poločase 1:2 domácím hodně zatápěl, už  brzy po přestávce vyrovnal Vlkanova  a zápas byl otevřený. Víc štěstí měli domácí, kterým po skrumáži  před brankou Fendricha pohotovým zakončením, Douděra   zajistil v 78. minutě vítězství. Boleslavští se ziskem tří bodů posunuli na sedmé místo, Hradec zůstává šestý s 19 body, což je a nováčka výborné umístění.
Trenér Karel Jarolím, trenér Miroslav Koubek po utkání:
FK Mladá Boleslav – FC Hradec Králové 3:2 (2:1)
Branky: 29. Dancák, 45. Ewerton, 78. Douděra – 41. Rada, 51.Vlkanova. Rozhodčí: Klíma – Váňa, Arnošt – Orel (video). ŽK: Douděra, Ewerton, Šeda – Kateřiňák, Leibl. Diváci: 2562.
Boleslav:Šeda – Karafiát, Suchý, Preisler – Douděra, Hlavatý (75. L. Mašek), Dancák, Jurásek – Skalák (66. Fila), Škoda (81. Smrž), Ewerton. Trenér: Jarolím.
Hradec Králové: Fendrich – Čech, Král, Leibl (83. Urma) – Harazim, Kateřiňák (33. Soukeník), Rada, Novotný (83. Prekop) – Dvořák (46. Kubala), Vašulín, Vlkanova. Trenér: Koubek.
Prohra Dynama po šesti týdnech.
Českobudějovické Dynamo proti minulé sezóně hraje nesrovnatelně lépe a udržuje se v polovině tabulky. Velmi dobré výsledky mělo od poloviny  října. Dvakrát  vyhrálo a dvakrát remizovalo, naposled se Slavií. Po šesti týdnech našlo přemožitele. Ve Zlíně v koncovce, proti byl vždy brankář domácích Rakovan. Po vyloučení domácího Reitera, čtvrt hodiny před koncem, se marně snažili hosté zkorigovat skóre, ale Rakovan, nejlepší hráč Zlína,  byl tentokrát k nepřekonání. Zlín pečetil vítězství 2:0 už po hodině hry pěknou střelou Hrubého.
FC Fastav Zlín – SK Dynamo České Budějovice 2:0 (1:0)
Branky: 37. Tkáč, 59. Hrubý. Rozhodčí: Radina – Horák, Hurych – Kocourek (video). ŽK: Jawo – Mršič, Čavoš, Novák. ČK: 77. Reiter (Zlín). Diváci: 1862.
Zlín: Rakovan – Cedidla, Vraštil, Procházka, Matejov – Conde – Fillo (70. Dramé), Tkáč (61. Jawo), Hrubý (89. Janetzký), Čanturišvili (70. Reiter) – Poznar (89. Hlinka). Trenér: Kalivoda.
Č. Budějovice: Vorel – Sladký (80. Havel), Talověrov, Králik, Novák – Čavoš (46. Bassey), Hellebrand – Van Buren (72. Brandner), Hora, Mršič – Mihálik (63. Škoda). Trenér: Horejš.