Na Letné skončila série Slavie!

Třísté derby pražských „S“  před zcela zaplněnými tribunami skončilo zaslouženým vítězstvím Sparty, nejtěsnějším poměrem  1:0. Tím skončila dlouhá série Slavie, v 55. zápase ve Fortuna: lize našla přemožitele. To bylo nejpozoruhodnější v 10. kole Fortuna: ligy.
Úspěch Sparty potvrzuje, že boj o titul v tomto ročníku  nejvyšší soutěže bude  pořádně rušný. Zatím vévodí Plzeň, která v sobotu jen stěží zdolala Zlín 2:1. K zajímavosti v horním patře tabulky ligy  přispívají  Ostrava a Slovácko, které jdou od vítězství k vítězství a zdatně drží krok s Plzní, Spartou a Slavií.
Haraslína tečovaná střela rozhodla!
Spartě se v této sezóně povedlo angažování  Peška a Haraslína. Tito hráči jaksepatří zatápěli zadním  řadám červenobílých, které před koncem poločasu oslabil vyloučením Ousou. Dostal druhou žlutou kartu za sražení Haraslína před pokutovým územím. K exekuci trestného kopu se postavil Haraslín, jehož střelu tečoval Schranz, který  pohybem z čtyřčlenné zdi zmátl brankáře. Pikantní je, že nejdůležitější roli při  rozhodující akci zápasu sehráli dva slovenští hráči!
Sparta, která  se vítězství v derby dočkala po více než pěti letech, začala ve vítězné sestavě proti Rangers, zatímco Slavie stále improvizuje v sestavě. A  po nezdaru  v Rotterdamu se dočkali slávisté prohry i na pražské Letné, kde hrála  až na prvních 20 minut druhořadou roli. Sice v deseti po změně stran, neinkasovala, ale také směrem dopředu nic nedokázala. Čtyři střely na branku, to chabý výsledek mužstva, které v předchozích zápasech proti Spartě dominovalo. Tentokrát to byla Sparta, která udávala tón a dostatečně nevyužila několika velkých šancí.

Trenér Pavel Vrba, Lukáš Haraslín:

Stínem utkání bylo hodně faulů, však také rozhodčí Berka ukázal  deset žlutých a jednu červenou.  Ze slávistických kruhů  se nesla kritiku, že po faulu na Stancia měl být druhou žlutou kartou potrestán Dočkal, který v 65. minutě střídal Minčeva.

Trenér Jindřich Trpišovský, Aleš Mandous:

Kozel se nedočkal satisfakce!
Z trenérského postu v Ostravě odešel  neslavně a není divu, že jako nový kouč  Liberce  toužil po satisfakci v nedělním zápase proti Baníku. Nedočkal se jí, k prohře Liberce 0:2, do jisté míry přispělo i vyloučení  Tiehia v 38. minutě. Také hosté dohráli v deseti, ale to bylo až krátce před koncem, kdy se marně Kozlův tým snažil zkorigovat výsledek.
Plně bodovaly týmy z čelných pozic, první Plzeň i čtvrté Slovácko. O všem výkony nijak nenadchly. Plzeň, jako předtím už několikrát, zvítězila až gólem v posledních minutách, nyní  byl autorem rozhodují trefy proti nadšeně bojujícímu Zlínu Beauguel.
Také Slovácko vyhrálo jen těsně. V Uherském  Hradišti zdolali 3:2 předposlední Teplice, které poprvé vedl z trenérské lavičky Jarošík. Některé změny, které bývalý vynikající hráč v týmu provedl, vedly k lepší útočné hře. Je otázka, zda tým v příštím ligovém kole potrápí Plzeň, která  venku nepůsobí dominancí  vedoucího mužstva.
Dva góly za 113 vteřin!
Z mužstev, která podstatně zaostávají za  nejlepšími pěti týmy, si tříbodový zisk připsaly týmy Bohemians, Č.Budějovice a Mladá Boleslav. Nejrychleji si vybojovali vítězství hráči Bohemians, kteří  mezi 23.- 25.minutou, přesně za 113 vteřin, vstřelili do sítě olomouckého gólmana Macíka dva góly! První dal Köstl, který se tak rehabilitoval za zpackaný zápas proti  Slavii.
V domácím prostředí se v této sezóně  daří budějovickému Dynamo. Nad  Pardubicemi, kterým se nedaří navázat na minulou úspěšnou sezónu, vyhráli 3:1 především dobrým výkonem v prvním poločase. Mezi střelce gólů se objevuje  van Buren, který ve Slavii patřil mezi největší spalovače šancí.
Po delší době se dočkala vítězství Mladá Boleslav. V Karviné  v 81. minutě gólem svého  nejstaršího hráče  Matějovského vyhrála 1:0. Možná zpečetila působení domácího trenéra Webra u mužstva, které jako jediné po 10 kolech  zůstává bez vítězství.
Kde zůstala  fair play?
V utkání Hradce Králové s Jabloncem nastala situace, kdy ve skrumáži se skácel jablonecký brankář Hanuš a Považanec v  domnění, že bude přerušena hra, váhal s odkopem. K míči se pak snadno  dostal Král a do opuštěné branky skóroval. Gól uznán, 2:1 pro Hradec. Kde však zůstala fair play, proč po zranění  Hanuše  nepřestali hradečtí fotbalisté  hrát, když už rozhodčí nepřerušil hru?
Vůbec zápas přinesl víc vzruchu než zdrávo. Mimo jiné odvolaná penalta proti  Hradci a pak vyrovnávací gól Jablonce ve 109. minutě, ačkoliv bylo rozhodčím ohlášeno sedmiminutové prodloužení. Rozhodčí Hocek bude mít co vysvětlovat. Uvidíme, jak to zhodnotí komise rozhodčích.
Výsledky 10. kola FORTUNA:LIGA
AC Sparta Praha – SK Slavia Praha 1:0 (1:0)
Branka: 42. Haraslín. Rozhodčí: Berka – Hájek, Kříž – Franěk (video). ŽK: Pavelka, Dočkal, Sáček, Nita – Ousou, Köstl (as.trenéra), Kuchta, Krmenčík, Bah, Trpišovský (trenér), Traoré, Bořil. ČK: 41. Ousou. Diváci: 17.093.
Sparta: Nita – Wiesner, Panák, Čelůstka, Hancko – Pešek, Pavelka, Sáček, Hložek (89. Pulkrab), Haraslín (73. Polidar) – Minčev (65. Dočkal). Trenér: Vrba.
Slavia: Mandous – Masopust (76. Traoré), Ousou, Holeš, Bořil – Samek (46. Stanciu), Ševčík – Bah, Lingr (65. Olayinka), Schranz (76. Krmenčík) – Kuchta (62. Plavšič). Trenér: Trpišovský.
FC Hradec Králové – FK Jablonec 2:2 (1:1)
Branky: 19. Dvořák, 62. Král – 13. Kratochvíl, 90.+8 Malínský. Rozhodčí: Hocek – Paták, Podaný – Šterba (video). ŽK: Urma, Soukeník, Kateřiňák – Surzyn, Nešpor, Kubista, Pilař, Rada (trenér). ČK: 70. Urma. Diváci: 854.
Hradec Králové: Vízek – Donát, Král, Urma – Mejdr, Soukeník, Rada (73. Kateřiňák), Novotný – Dvořák (90.+2 Harazim), Vašulín (73. Kubala), Vlkanova (90.+5 Prekop). Trenér: Koubek.
Jablonec: Hanuš (67. Hrubý) – Haitl (77. Smejkal), Kubista, Zelený, Surzyn – Považanec (77. Abubakar) – Pleštil (85. Malínský), Houska, Kratochvíl, Pilař – Nešpor. Trenér: Rada.
MFK Karviná – FK Mladá Boleslav 0:1 (0:0)
Branka: 81. Matějovský. Rozhodčí: Petřík – Antoníček, Vodrážka – Ondráš (video). ŽK: Bartl, Buchta, Qose – Šimek, Škoda, Matějovský, Hlavatý. Diváci: 2082.
Karviná: Bolek – Křapka, Santos, Buchta, Šehič (85. Svoboda) – Šindelář (85. Stropek), Qose – Mikuš (85. Sinjavskij), Bartl (65. Nešický), Bartošák – Papadopulos (75. Zych). Trenér: Weber.
Boleslav:Šeda – Suchý, Šimek, Karafiát – Douděra, Matějovský (85. Dancák), Hlavatý, Jurásek – Fila (65. Ladra), Škoda, Ewerton (90+1. Mašek). Trenér: Jarolím.
FC Slovan Liberec – FC Baník Ostrava 0:2 (0:1)
Branky: 43. Fleišman, 64. Almási. Rozhodčí: Machálek – Nádvorník, Dohnálek – Kocourek (video). ŽK: Tiéhi, Matoušek, Chaluš, Čvančara (kon. trenér), Čech (trenér brankářů) – Svozil, Klíma, Potočný, Almási. ČK: 38. Tiéhi – 85. Almási. Diváci: 3200.
Liberec: Knobloch – Gebre Selassie, Chaluš, Plechatý, Mikula – Matoušek (61. Koscelník), Tiéhi, Havelka (75. Faško), Tupta (75. Stoch) – Rondič (61. Hilál), Rabušič (41. Purzitidis). Trenér: Kozel.
Ostrava: Laštůvka – Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman – Buchta (46. De Azevedo), Kaloč (84. Jánoš), Tetour, Potočný (80. Juroška) – Klíma (55. Budínský), Almási. Trenér: Galásek.
FC Viktoria Plzeň – FC Fastav Zlín 2:1 (1:1)
Branky: 6. z pen. a 84. Beauguel – 15. Vraštil. Rozhodčí: Franěk – Caletka, Lakomý – Štěrba (video). ŽK: Kalvach – Conde. Diváci: 6121.
Plzeň: Staněk – Řezník, Kaša, Hejda, Havel (82. Čermák) – Bucha, Kalvach (69. Janošek) – Kopic (46. Chorý), Sýkora (69. Kayamba), Mosquera (59. Šulc) – Beauguel. Trenér: Bílek.
Zlín: Šiška – Fantiš, Simerský, Cedidla, Vraštil – Conde – Dramé (70. Nečas), Tkáč, Janetzký (85. Fillo), Čanturišvili (78. Jawo) – Poznar (85. Hrdlička). Trenér: Kalivoda.
1. FC Slovácko – FK Teplice 3:2 (1:1)
Branky: 40. a 61. Reinberk, 52. Jurečka – 15. Rezek, 73. Kodad. Rozhodčí: Hrubeš – Kubr, Arnošt – Adam (video). ŽK: Reinberk, Kadlec, Tomič, Navrátil – Moulis, Mazuch, Krunert. Diváci: 3520.
Slovácko: Nguyen – Reinberk (75. Tomič), Hofmann, Kadlec, Kalabiška – Sadílek, Havlík – Petržela (88. Cicilia), Kohút (71. Mareček), Holzer (71. Navrátil) – Jurečka. Trenér: Svědík.
Teplice: Čtvrtečka – Laňka (69. Hyčka), Mazuch, Chlumecký, Vondrášek – Knapík, Jukl (77. Krunert) – Černý (69. Kodad), Trubač, Moulis – Rezek (69. Succar). Trenér: Jarošík.
SK Dynamo České Budějovice – FK Pardubice 3:1 (2:1)
Branky: 26. Van Buren, 42. Hora, 53. Bassey – 21. Šejvl. Rozhodčí: Julínek – Hrabovský, Pochylý – Ondráš (video). ŽK: Jeřábek, Čelůstka, Solil (vš. Pardubice). Diváci: 1898.
Č. Budějovice: Vorel – Sladký, Králik, Talověrov, Novák – Javorek, Hellebrand (66. Vais) – Van Buren, Hora (88. Brandner), Mršič (66. Mihálik) – Bassey (87. Škoda). Trenér: Horejš.
Pardubice: Boháč – Čihák, Šejvl, Toml, Čelůstka – Jeřábek (58. Huf) – Kostka (81. Lupač), Solil (84. Vít), Tischler, Cadu (81. I Sang-hjok) – Chytil (58. Matějka). Trenér: Novotný.
Bohemians Praha 1905 – SK Sigma Olomouc 2:0 (2:0)
Branky: 23. Köstl, 25. Chramosta. Rozhodčí: Sziksay – Váňa, Hurych – Kocourek (video). ŽK: Köstl, Bederka, Vondra, Keita – Poulolo. Diváci: 3553.
Bohemians: Bačkovský – Köstl, Krch, Bederka – Dostál, Ljovin, Hronek (67. Jindřišek), Květ (89. Fulnek), Vondra (81. Novák) – Necid (80. Puškáč), Chramosta (67. Keita). Trenér: Klusáček.
Olomouc: Macík – Chvátal (46. Šíp), Poulolo, Beneš, Jemelka – Matoušek (39. Růsek), Breite, González (46. Piňa), Sedlák (74. Spáčil), Hála (90. Látal) – Zifčák. Trenér: Jílek.