V lize dominují, v Evropě Slavia a Plzeň ztrácejí glanc!

V naší Fortuně: lize Slavie a Plzeň od začátku nové sezóny dominují a jako jediné týmy po pěti kolech byly bez ztráty bodu, ale v evropských pohárech prohrávají. Plzeňská Viktoria se dokonce po kruté prohře 0:3 v Sofii s Konferenční ligou rozloučila, zatímco Slavie aspoň tuto třetí evropskou soutěž bude hrát, stejně jako Jablonec. Severočeši jediní ve čtvrtek večer  vyhráli, ale v Žilině měli  až příliš poddajného soupeře. Vítězství 5:1 a v odvetě 3:0 jsou dostatečně výmluvné.
Ani v deseti nemuseli prohrát!
Málokdy se v evropské soutěži stane, že k vyloučení hráče dojde už ve 3. minutě. Tento smutný primát postihl Slavii, neboť v tomto čase viděl červenou kartu Holeš po tvrdém zásahu na nohu útočníka  Martinse. Avšak oslabení Pražané  hráli v prvním poločase dobrou roli a dokonce těsně před odchodem do šaten, se krásnou střelou  Ekpaie do šibenice, ujali vedení!  A nedlouho po přestávce, kdy po špatné „malé domů“  měl vyloženou šanci nabíhající Tecl, ale stejně jako v obrovské  šanci v 15. minutě  nastřelil pouze brankáře. Inu, stará bolest Slavie, neproměňování šancí, se promítla v nepravý čas. Místo 2:0, to za  20. minut bylo 1:2. Pohotový Emreli, vždy hlavou, dorazil dvakrát míč do sítě.  Slávisté v závěru zápasu se snažili o vyrovnání a nebýt ukvapenosti Olayinky, který po kopu z rohu z pár metrů přestřelil branku, mohlo se jim to podařit.
Slávistům zbyly oči pro pláč. Tentokrát by měl nejvíc zpytovat  svědomí útočník, palič šancí Tecl. Naopak Kolář, který se nesmazatelně zapsal „vlastňákem“ v Budapešti a pomohl Ferencvárosu k výhře, byl ve Varšavě oporou a  právem hodnocen nejlepším hráčem Slavie.

Trenér Jindřich Trpišovský, David Zima:

Legia Varšava – SK Slavia Praha  2:1 (0:1)
Branky: 59. a 70. Emreli – 45. Ekpai. Rozhodčí: Dias – Tavares, Ribeiro. ŽK: Holownia, Mladenović, Lopes – Ekpai, Kúdela. ČK: 3. Holeš, 90. Hromada.
Legia Varšava: Boruc – Nawrocki, Wieteska, Holownia (56. Pekhart) – Jedrzejczyk (C), Slisz, Martins (25. Lopes) , Mladenović – Josue, Luquinhas – Emreli.
Slavia Praha: Kolář – Bah (71. Sima), Kúdela, Zima, Bořil (C) – Hromada (70. Traoré), Holeš – Ekpai, Stanciu (81. Olayinka), Schranz (81. Krmenčík) – Tecl (65. Lingr).

Plzeň padla ve 119. minutě!
Plzeňská Viktorie  po  domácím vítězství 2:0 nejela k odvetě do Sofie se špatnými vyhlídkami. Avšak to co předvedla v normální hrací době, v níž inkasovala dva góly a muselo  se prodlužovat, bylo špatným vysvědčením mužstva vedoucího naši nejvyšší soutěž.  Obránce Pernica, který  z obránců byl nejspolehlivější, po zápase řekl, že to pro mužstvo byla nejhorší facka v sezóně.
V útočné fázi  se hostům příliš nedařilo .Největší nebezpečí pro branku CSKA znamenal Mosquera, který měl také nejblíže ke skórování. Jeho gólovou hlavičku zlikvidoval  skvěle brankář. Avšak vůbec největší šanci Viktorie promarnil Chorý, který  po úniku nastřelil Busatta.
Sportovní tragédií se pro hosty stala 119. minuta. Tedy předposlední minuta prodloužení. Tedy v době, kdy se na střídačce Viktorie už uvažovalo o aktérech pokutových kopů, přišel zbytečný faul Hybše a z nařízeného trestného kopu Matthei  hlavou překonal bezmocného Hrušku  3:0! Nemalý podíl na rozhodujícím gólu má Falta, který nepokryl nabíhajícího útočníka domácích.
Viktorie tedy opět v evropském poháru propadla, letos v Konferenčním.
PFC CSKA SOFIA –  FC VIKTORIA PLZEŇ  3:0 pr. (1:0)
Branky: 6. Carey, 63. Jomov, 119. Mattheij, ŽK: Turicov, Jomov, Caicedo, Mattheij, Lam – Šulc, Janošek, Havel, 2. ŽK = ČK: 111. Caicedo, Rozhodčí: Palabıyık – Sesigüzel, Olguncan (vš. Turecko). Diváci: 10 000.
CSKA SOFIA: Busatto – Turicov, Antov, Mattheij, Mazikou – Vion (59. Lam), Geferson, Carey – Jomov, Caicedo, Wildschut (90+1. Ahmedov).
VIKTORIA PLZEŇ: Hruška – Řezník (89. Hybš), Kaša, Pernica (106. Brabec), Havel – Janošek – Ba Loua (89. Kayamba, 114. Beauguel), Šulc (63. Káčer), Bucha, Mosquera (106. Falta) – Chorý.

Přesvědčivý postup Jablonce!
Fotbalistům Jablonce se ve Fortuně: lize  zatím nedaří. Desáté místo s pěti body a pasivním skóre 4:7 po pátém kole, je toho důkazem. A na nepřesvědčivé výkony  v lize dali zapomenout v Konferenčním poháru. Po domácím vítězství 5:1 jsme psali, že odveta v  Žilině bude zřejmě jen formální záležitostí.  Nikoliv pro trenéra Radu, který varoval hráče  před přílišným optimismem.
Jeho svěřenci však v Žilině lehkomyslně nehráli, dobře bránili a vždy byl na místě brankář Hanuš, jemuž z obránců nejvíc pomáhal  Zelený.  Jednogólový náskok  zvýšili Severočeši  v  posledních pěti minutách, kdy po chybách soupeřových obránců a  brankáře  završili vítězství na 3:0.
Postup je pro Jablonec historický, předtím nikdy z kvalifikace pohárů, nyní z Konferenčního, nepostoupil. Ve skupině bude mít nesrovnatelně těžší soupeře, než byla Žilina. Jsou to: Alkmaar, Kluž a Randers.
MŠK Žilina – FK Jablonec 0:3 (0:1)
Branky: 29. Pleštil, 87. Vaníček, 88. Čvančara. Rozhodčí: Tohver – Koiv, Klaasen (vš.). ŽK: Slebodník, Paur – Pleštil, Kratochvíl, Rada (trenér). Diváci: 3122.
Žilina: Belko – Anang, Minařík, Kiwior, Sluka (75. Karpálik) – Slebodník, Gono, Bichakhchyan (75. Myslovič) – Rusnák (82. Goljan), Jirbil (82. Jambor), Ďuriš (58. Paur)
Jablonec: Hanuš – Holík, Kubista, Zelený, Krob – Považanec (84. Hübshcman) – Pleštil (73. Vaníček), Kratochvíl (84. Martinec), Houska, Pilař (84. Malinský) – Doležal (50. Čvančara).