Hrozně rád bych nás viděl v Lize mistrů!

Dnes proběhla předzápasová tiskové konference před úvodním úterním zápasem 3. předkola Ligy mistrů s Monakem s trenérem Sparty Pavlem Vrbou, obráncem Dávidem  Hanckem, za přítomnosti sportovních a vybraných novinářů.

 Trenér Pavel Vrba:
 Trenére, cítíte, že do utkání jdete uvolněněji?
Dostali jsme se tam, kam jsme se dostat chtěli. Víme, že budeme hrát na podzim v Evropě. Já bych ale hrozně rád hrál Ligu mistrů.
Monako v přípravě hodně točilo sestavu i způsoby hry. Je pro vás hůře čitelné?
Jak jste řekl, nevíme, co přesně máme čekat. Monako točilo rozestavení i hráče. Pro nás by bylo výhodnější, kdybychom hráli s Monakem třeba po třech kolech francouzské ligy. Mohli bychom si soupeře přečíst. Monako má skvělé hráče a je úplně jedno, kdo tam nastoupí. Kádr je ale tak silný, že se nebudeme zaměřovat na to, kteří hráči nastoupí, ale na to, že budeme hrát proti Monaku.
Sparta má za sebou na rozdíl od Monaka soutěžní zápasy. Myslíte si, že můžete být rozehranější?
Když se podíváte, s jakými soupeři hráli v posledních zápasech, tak budou připraveni dost. Když hrají se soupeři, kteří jsou v popředí Bundesligy nebo La Ligy, tak budou přepraveni dobře.
Největší hvězdou Monaka na papíře je Fàbregas. Co na něj říkáte? Bavili jste se o něm s Tomášem Rosickým?
Fàbregas je výborný fotbalista. Říkal jsem Tomášovi, že měl výborného spoluhráče, proto hrál v Arsenalu tak dobře. Hráči jsou to zkušení, mají za sebou krásnou karieru. Určitě na Fàbregase budeme upozorňovat, je to skvělý hráč.
Je podle vás Monako na úrovni špičkových týmů?
Dle mého názoru jsou ligy, které jsou nadstandardní. Patří tam italská, španělská, francouzská, anglická. Tam jsou podle mě nejlepší hráči. To pořadí si můžete udělat sami. To jsou ligy, které jsou top v Evropě. Mužstva, která tam hrají nahoře jako PSG nebo Monako, jsou silná. Je to hodně těžká soutěž i silný soupeř.
Dvě předchozí nuly jste uhráli, když soupeři neměli tolik šanci. Změnilo se něco po prvních dvou zápasech, kdy jste dostali góly?
Nevím, jestli se něco změnilo v defenzivě. Spíš jsme víc dominovali v těch zápasech a dominance se projevovala tím, že se soupeř nedostával tolik do šancí. Defenziva začíná ofenzivou. Soupeř pak má méně šancí. Víceméně jsme je pustili jen do jedné situace. Jinak jsme to uhráli bezchybně. Základem defenzivy je ofenziva. Tak to prostě je.
Jak je na tom LK37 a Sáček?
Sáček k dispozici bude. Ten měl „pouze“ pět stehů pod okem. Krejda měl svalové zranění, a to je otázka několika dnů, kdy bude stoprocentně fit.
Pro hodně mladých hráčů to bude zatím nejtěžší soupeř. Je to pro vás studijní materiál?
Já si myslím, že před takovým dvojzápasem nikdy nevíte všechno. Už jsem těch dvojzápasů zažil hodně a vždycky vás něco překvapí. Kdy jindy, než při těchhle zápasech mohou hráči růst a ukázat se. Čím víc takových zápasů budou hrát, tím lépe se mohou ukázat. Pro český fotbal, a hlavně pro Spartu je to dobře.
Soustředíte se jen na Monako, nebo už máte v hlavě také rotaci vzhledem ke Karviné?
Já myslím, že už jste si toho všimli teď. Když jsme hráli v Liberci, tak jsme rotovali hráče. Samozřejmě rotace nějaká bude. Teď máme Monako jako zápas číslo jedna. Pak máme Karvinou a odvetu s Monakem. Máme dostatečně široký kádr a určitě hráče protočíme. Většina hráčů se v těch třech zápasech protočí. To je výhoda, že můžeme využít víc hráčů.
David Hancko:

Dávide, cítíte, že do utkání jdete uvolněněji?
Jednoznačně z nás spadla tíha toho, že když přejeme přes Rapid, budeme hrát v Evropě. Žádné uspokojení z naší strany tedy nehrozí. Když jsme dokázali porazit Rapid, věříme, že se dokážeme poměřit i s Monakem. Já osobně věřím, že se nám to může podařit.
Připravujete se na odlišnější typ útočníků než proti Rapidu?
Příprava na Monako nás ještě dnes čeká. Já osobně to dělám tak, že sleduji útočníky, snažím se zjistit, co mají siného. I trenéři nám něco radí. Důležité je ale hlavně to, co se děle na hřišti. Spíš se soustředím na svůj a na týmový výkon.
Po dlouhé době jste zpět ve stoperské dvojici s Lukášem Štetinou. Těšil jste se na něj? Jak moc tým ušetřilo, že bylo s Rapidem čisté konto?
Víme, že pod trenérem Vrbou se kloníme hlavně k ofenzivě. Klíčové v lize i v pohárech ale pro nás bude, jak často se nám podaří udržet čisté konto. Je důležité, že se nám to dvakrát podařilo. Zítra to bude klíčové. Nebojím se, že bychom dopředu nebyli silní nebo odvážní. Bude el klíčové to zavřít vzadu, a to bude naším úkolem.
Je pro vás rozdíl bránit vysokého než technického útočníka?
Těžko říct při této kvalitě hráčů. Když je vysoký, vím, že míč bude létat nahoru. To není jednoduché. Když je ale menší, bude dostávat míč do nohy nebo za obranu. To je samozřejmě také těžké. Jsou to ty výzvy pro nás. Tohle jsou zápasy, na které jsme se těšili. Pro mě osobně to je velká výzva jít do toho zápasu a podat co nejlepší výkon.
Byl jste sice zraněný, ale u týmu jste byl. Je to podobná soupeř jako Lille? A co udělat jinak, aby dvojzápas dopadl lépe?
Nenastoupil jsem, ale zápasy jsem viděl a byl jsem s mužstvem. Je to podobný soupeř. Domácí zápas nám nevyšel. Venku nám chybělo 13 minut od vítězství. To nám ukázalo, že máme sílu. Je to také dost daleko a věřím, že jsme ještě silnější a tyto zápasy umíme hrát. Můžeme se ukázat. Je to velký svátek a na něj se těším.
Můžete okomentovat atmostéru s Rapidem? Je to pro vás motivace a může to být vaše výhoda?
Jednoznačné ano. Byl to neskutečný zážitek, a ještě po dlouhém období, kdy jsme hráli bez diváků a bez větší návštěvnosti, to bylo super. Byl to fakt velký zážitek a užili jsme si to s fanoušky přímo na hřišti. Věřím, že nás čeká něco podobného. Byl to vítr do plachet a moc nám to pomohlo. Těšíme se na to znovu.

Čtsa, zdroj: www.sparta.cz