Gól v 5. minutě ovlivnil zápas s Dány!

Cesta našich fotbalistů na mistrovství Evropy skončila v sobotu večer v Azerbajdžánské metropoli Baku. Ve čtvrtfinále po bojovném a hlavně obětavém výkonu podlehli Dánům 1:2. Náš přemožitel postoupil do londýnského semifinále, v němž nastoupí proti Anglii, která zdolala v Římě přesvědčivě Ukrajinu 4:0.
Je nesporné, že duel s Dány ovlivnil začátek  utkání. Už v 5. minutě rozehrával soupeř roh, po němž nekrytý Delaney hlavou překonal  gólmana Vaclíka. Ještě než byl roh rezehrán naši hráči, v čele se s Čelůstkou, protestovali. Stoper Čelůstka tvrdil,, že střelu Dolberga nohou netečoval a že  nizozemský rozhodčí Kuipers  náš tým poškodil. Po utkání to kritizoval i trenér Šilhavý. V  televizním záběru, který na ČT sport mohli sledovat  diváci, teč nebyla vidět. Hovořilo se o velké křivdě.. Avšak o mnoho později přišel záběr z jiného úhlu z britské televize ITV, na němž  bylo patrné, že míč se otřel o ruku Čelůstky. Takže konec nařčení, že  Kuipers  udělal hrubou chybu a ovlivnil zápas.
Gól  na začátku střetnutí naše mužstvo vyvedl z rovnováhy a přes značnou snahu  nebylo schopno branku Dánů vážně ohrozit. A když měl dobrou šanci Ševčík tak Schmeichelovu branku přestřelil. Naopak Dánové ještě před koncem prvního poločasu z rychlého protiútoku vstřelili druhý gól. Na něm se  „podepsali“  krajní obránci, zejména Bořil. Však také  Šilhavému bylo vytýkáno, proč nenechal v sestavě Kadeřábka, který proti Nizozemsku hrál velmi dobře.
Po přestávce konečně přišly dobré akce našeho týmu, který přešel na systém 4-2-4.  K Schickovi se do přední linie připojil Krmenčík. Uvedl se hned prudkou střelou, kterou Scheichel vyrazil. Ale po chvíli později, ve 49. minutě, našel Coufalův centr Schicka,  a po jeho přesné pravačce musel Schmeichel míč lovit ze sítě. Dánové se však brzy otřepali a  začali praktikovat důraznou obranu na své polovině. Naši hráči  se těžko prodírali dopředu. Ani další střídání, s příchodem  Vydry a Daridy,  nevedlo ke zdolání soupeřovy hráze. Naopak na naší polovině bylo hodně prostoru pro dánské brejky, z nichž musel Vaclík řešit tři  gólové šance.
Museli jsme oceňovat vysokou morálku našich hráčů, kteří na pokraji sil a po zraněních se vrhali do ofenzívy, která bohužel nepřinesla vyrovnání. Souček a Bořil dohráli zápas s obvázanými hlavami po tržných ranách, u Čelůstky to odnesla achilovka, musel přenechat  místo Brabcovi. Tito tři hráči nejvíc poznali tvrdost Seveřanů v soubojích.
Naši hráči mohli odejít ze hřiště a vůbec ze šampionátu se zdviženými hlavami. V bitvě o semifinále jim lze jen vytknout chyby, z nichž padly góly. Na druhé straně musíme ocenit neumdlévající vůli, bojovnost do poslední minuty, v případě Součka a Bořila  do úplného obětování.
Účast mezi osmi nejlepšími celky Evropy považujeme za  úspěch našeho fotbalu.  Po tomto šampionátu konečně  v žebříčku  reprezentačních mužstev opustí nelichotivé 40. místo. Mimochodem našim přemožitelům, Dánům,  patřilo desáté místo.
Trenér Jaroslav Šilhavý, Patrik Schick, Vladimír Darida, Tomáš Vaclík, Vladimír Coufal po utkání:
UEFA EURO 2020 – čtvrtfinále
Česko – Dánsko 1:2 (0:2)
Branky: 49. Schick – 5. Delaney, 42. Dolberg. ŽK: Krmenčík, Kalas. Rozhodčí: Kuipers – van Roekel, Zeinstra (vš. Nizozemsko).
Česko: Vaclík – Coufal, Kalas, Čelůstka (65. Brabec), Bořil – Holeš (46. Jankto), Souček – Masopust (46. Krmenčík), Barák, Ševčík (80. Darida – Schick (79. Vydra).
Dánsko: Schmeichel – Christensen (81. Andersen), Kjaer, Vestergaard – Stryger (71. Wass), Højbjerg, Delaney (81. Jensen), Mæhle – Braithwaite, Dolberg (59. Poulsen), Damsgaard (60. Nørgaard).