Český tým se probojoval do čtvrtfinále!

Fotbalové mistrovství Evropy  vstoupilo do třetího týdne a čeští fanoušci  se mohou radovat. Mezi osmi nejúspěšnější je i české reprezentační mužstvo ! Po třetím místě ve skupině D si i přes prohru s Anglií zajistilo postup do osmifinále. A v něm  se v nedělním duelu v Budapešti proti Nizozemsku představilo v nejlepším světle a favorizovaného soupeře zdolalo 2:0.
Po  návratu do Prahy budou mít nyní naši fotbalisté pět dní přípravy na  čtvrtfinalové střetnutí v Baku proti Dánsku. Bude to další těžký soupeř, který po úvodních dvou porážkách ve  skupině B si zajistil postup rozhodným vítězstvím  4:1 nad Ruskem. A  nabité sebevědomí pak potvrdil v osmifinalovém střetnutí v  Amsterodamu, kde zvítězil nad Walesem 4:0.
Pokud by podalo  naše mužstvo tak kvalitní výkon jako s Nizozemskem mohli bychom se dočkat dalšího úspěšného výsledku. Právě v  budapešťském utkání dali  hráči zapomenout na rozpačitou hru v posledním utkání „anglické skupiny“   proti domácímu týmu,  v němž se ze hry našeho mužstva ve druhém poločase zcela  vytratila  útočná aktivita, ani po několika střídáních nebylo schopno vážně ohrozit soupeřovu branku.
Po londýnském zápase, o němž se hovořilo a hlavně psalo, že v něm byl zbytečný druhý poločas, se snesla kritika i na trenéra Šilhavého, proč nechal nastoupit Bořila po žluté kartě ze zápasu s Chorvatskem a  když už měl jistý postup ze skupiny neudělal víc změn v  sestavě.  A byl k tomu důvod, neboť  zarážela forma Daridy a také Jankta.
Mělo se „říznout“ do základní sestavy, jak to už bylo v případě Krále. A Holeš na jeho místě se stal oporou mužstva. Holeš se stal i hlavním aktérem úspěchu nad Nizozemskem. První gól dal hlavou po perfektně zahraném  Barákově rohovém kopu  s prodlouženou hlavičkou Kalvase na nabíhajícího Holeše.  Skvělý výkon pak  korunoval o 12 minut později po  bleskovém průniku, zakončeném přesnou nahrávkou na, levačku  jednoho z kanonýrů Eura, Schicka.
Je třeba zdůraznit, že  předvěstí k vítězství v budapešském střetnutí bylydvě situace, které se odehrály mezi 55. až 66.minutou.   Tou první bylo vyloučení De Ligta, který průnik Schicka zastavil    v pádu rukou  a hrdinou druhé situace na druhé straně  byl brankář Vaclík, který na poslední chvíli pádem pod nohy Donyella zabránil pohromě.  Od té doby začalo být pánem na hřišti naše mužstvo a výsledkem byly dva góly.
Vítězství si český tým zasloužil po obětavé a  velmi náročné defenzívě, dobré a účelné kombinaci. Na rozdíl od zápasu s Anglií potěšilo fanoušky účelným přechodem do útočných akcí. Oceňovali jsme, že i na malém  prostoru dokázali přehrávat tvrdě napadající protivníky. Změny v sestavě, z nichž dvě si vynutilo vyloučení Bořila (nahrazen Kadeřábkem), a zranění Daridy (víc než dobře ho zastoupil Barák).  A do třetice se vyplatilo nasazení  Ševčíka  místo Jankta. Není nadto, když si kritiku trenér  Šilhavý se svými asistenty vzal k srdci.
Bezesporu zápas s Nizozemskem byl po vítězném utkání  s Anglií  2:1 v pražském Edenu druhým nejzdařilejším zápasem týmu pod taktovkou  trenéra Šilhavého.

Po vítězném utkání: Trenér Jaroslav Šilhavý, Tomáš Holeš. Pavel Kadeřábek, Antonín Barák, Patrik Schick, Tomáš Souček, kapitán Nizozemska Wijnaldum.   

Výsledky UEFA EURO 2020 – skupina D
Skotsko – Česko 0:2 (0:1)
Branky: 42. a 52. Schick. Rozhodčí: Siebert – Seidel, Foltyn (vš. Německo). Bez karet. Diváci: 9844. 
Skotsko: Marshall – Hanley, Cooper, Hendry – O’Donnell (72. Forrest), Armstrong, McGinn, McTominay, Robertson – Dykes (79. Nisbet), Christie (46. Adams).
Česko: Vaclík – Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil – Král (67. Holeš), Souček – Masopust (72. Vydra), Darida (87. Ševčík), Jankto (72. Hložek) – Schick (87. Krmenčík).
Chorvatsko – Česko 1:1 (0:1)
Branka: 47. Perišić – 37. Schick z pen. ŽK: Lovren – Masopust, Bořil, Hložek. Rozhodčí: Cerro Grande – Yuste, Fernandez (vš. Španělsko).
Chorvatsko: Livaković – Vrsaljko, Lovren, Vida, Gvardiol – Modrić, Kovačić (87. Brozović) – Perišić, Kramarić (62. Vlašić), Brekalo (46. Ivanušec) – Rebić (46. Petković).
Česko: Vaclík – Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil – Holeš (63. Král), Souček – Masopust (63. Hložek), Darida (87. Barák), Jankto (74. Ševčík) – Schick (75. Krmenčík).
Česko – Anglie 0:1 (0:1)
Branka: 12. Sterling. ŽK: Bořil. Rozhodčí: Dias – Tavares, Soares (vš. Portugalsko). Diváci: 19.104. 
Česko: Vaclík – Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil – Holeš (84. Vydra), Souček – Masopust (64. Hložek), Darida (64. Král), Jankto (46. Ševčík) – Schick (75. Pekhart).
Anglie: Pickford – Walker, Stones (79. Mings), Maguire, Shaw – Phillips, Rice (46. Henderson) – Saka (84. Sancho), Grealish (68. Bellingham), Sterling (67. Rashford) – Kane.
Nizozemsko – Česko 0:2 (0:0)
Branka: 68. Holeš, 80. Schick. ŽK: Dumfries, de Jong – Coufal. ČK: De Ligt. Rozhodčí: Karasev – Demeshko, Gavrilin (vš. Rusko). Diváci: 52.834.
Nizozemsko: Stekelenburg – De Vrij, De Light, Blind (81. Timber) – Dumfries, Van Aanholt (81. Berghuis) – De Roon (73. Weghorst), Wijnaldum, De Jong – Depay, Malen (57. Quincy Prones).
Česko: Vaclík – Coufal, Čelůstka, Kalas, Kadeřábek – Holeš (85. Král), Souček, Masopust (79. Jankto), Barák (90. Sadílek), Ševčík (85. Hložek) – Schick (90. Krmenčík).
Čtsa, ph, kc, audio, foto: www.sportovnizurnal.cz