Češi na UEFA EURO 2020 nepodpoří případné pokleknutí ze strany soupeřů

Český národní tým se na finálovém turnaji UEFA EURO 2020 bude držet gesta, které v boji proti rasismu a dalším projevům nesnášenlivosti praktikoval už v kvalifikačním zápase MS na půdě Walesu 30. března, tj. gesta viditelným a zřetelným poukázáním rukou na nápis kampaně UEFA Respect na rukávu národního dresu. Konkrétní formu podporu hnutí Black Lives Matter v podobě pokleknutí před zápasy mistrovství Evropy tedy praktikovat český tým nebude.
Reprezentace bude toto gesto používat pouze, pokud i soupeř zvolí jakoukoliv formu podpory boje proti rasismu.
„Chceme se soustředit ryze na fotbal a na sportovní stránku naší účasti na mistrovství Evropy. Rozumím tomu, že společnost vnímá podobná témata jako důležitá, a i reprezentace odsuzuje jakékoliv formy rasismu, ale my už jsme celou věc s týmem probrali během březnového srazu, zvolili naše vlastní řešení a na tomto postoji nic měnit nebudeme,“ říká reprezentační kouč Jaroslav Šilhavý.

FAČR a česká reprezentace dlouhodobě deklarují, že politika a politická gesta nepatří do sportu, protože jde ale o téma, které bude během evropského šampionátu zcela jistě především v utkání s Anglií rezonovat, chtěly oba zmíněné subjekty v tomto směru jasně a dopředu deklarovat svůj postoj.
„Po svém zvolení jsem postup v otázce případného gesta našeho národního mužstva v boji proti rasismu konzultoval s vedením reprezentace a podpořil jsem zvolené řešení, jsme názorově zcela ve shodě. Volnost v projevu každé individuální reprezentace považuji za naprostou nutnost a UEFA Respect program v sobě dostatečně zahrnuje všechna témata spojená s bojem proti jakékoliv formě nesnášenlivosti,“ navázal na reprezentačního trenéra předseda FAČR Petr Fousek.

Do turnaje UEFA EURO 2020 vstoupí český tým pondělním zápasem v Glasgow proti domácím Skotům, o čtyři dny později se poměří s chorvatskými vicemistry světa a působení v základní skupině D zakončí tým kapitána Daridy ve Wembley utkáním proti domácí Anglii.
Michal Jurman
Ředitel komunikace FAČR/Head of communications
Fotbalová asociace České republiky