Smutné loučení s MS: Finsko – Česko 1:0

Také po 20 letech se vrátí náš hokejový tým z mistrovství světa bez medaile. Ve čtvrtečním čtvrtfinálovém utkání v olympijské hale v Rize obhájcům titulu, Finům, 0:1 a vrací se  předčasně domů.
Lapidárně by se dalo napsat.  Jak šampionát špatně pro naše mužstvo začal, tak také skončil. V Rize vzaly za své všechny  optimistické předpovědi před  odletem, že mužstvo má na medaili, dokonce v tisku  některé předpovědi se zmiňovaly o zlatu.
Realita byla jiná. Až na výjimky, kterou byla  poslední třetina se Švédy,  perfektní série nájezdů  proti Dánům už nic neřešící zápas se Slováky, jsme neviděli výkon, který by opravňoval naše mužstvo o vysoké mety. Skoro  po každém zápase trenér Pešán  sestavou jako koktejlem a nakonec proti Finům se naši fanoušci museli v televizi dívat na hru, v němž naši hráči nebyli za 60 minut až na dvě, tři výjimky schopni vážně ohrozit  finskou branku. Ani útočníci  Kubalík, Vrána, Chytil, Zadina, kteří v NHL góly umějí dávat a  proto se od nich  očekávalo mnohem víc, než předváděli. Nevstřelili aspoň jeden gól, který by dovedl  tým k prodloužení zápasu. 
Všechno začínalo od prohrávaných buly, přes kostrbatou souhru a konče střelbou, končící většinou na výstroji  Olkinuora a nikoliv v rozích jeho branky. Nakonec  všechno hrálo  do not dobře bruslících a také sehraných Finech. Inu není na to, když sázejí především na hráče ze své  ligové soutěže.
Na takový zápas  raději co nejdřív zapomenout, v  historii našeho hokeje bude patřit k nejsmutnějším.
FINSKO – ČESKO 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 33. Innala (Pakarinen, Kontiola). Rozhodčí: Bruggeman (USA), Gouin – McCrank (oba Kanada), Oliver (USA). Vyloučení: 1:1, navíc Pakarinen (Fi.) 10 minut. Nejlepší hráči: Jussi Olkinuora – Šimon Hrubec.
Finsko: Olkinuora – Sund, Koivisto, Määttä, Kaski, Pokka, Ohtamaa, Nousiainen, Lindbohm – Anttila, Björninen, Mäenalanen – Lundell, Ojamäki, Ruotsalainen – Innala, Kontiola, Pakarinen – Ruohomaa, Turunen, Sallinen. Trenér: J. Jalonen.
Česko: Hrubec – Hronek, D. Musil, Klok, Sklenička, Šustr, Šulák – J. Vrána, Jan Kovář, D. Kubalík – Zadina, R. Hanzl, Flek – Lenc, Chytil, M. Stránský – Radil, T. Zohorna, Smejkal – A. Musil. Trenér: Pešán.
Program MS 2021 v Rize
Sobota 5. června:
13:15 USA – Kanada (Arena Riga)
17:15 Finsko – Německo (Arena Riga)
Neděle 6. června:
14:15 utkání o 3. místo (Arena Riga)
19:15 finále (Arena Riga)
Čtsa, ph., foto: Jan Beneš Český hokej,