Po nájezdech vítězství nad Dány 2:1 a postup!

Obě pondělní utkáni  ve skupině A světového šampionátu v Rize definitivně rozhodla, že do  čtvrtfinále postupují Rusko, Švýcarsko, Slovensko a Česko. Po perně  vybojovaném vítězství  po nájezdech nad Dány  2:1 konečné razítko na postup našeho týmu dal večerní zápas, v němž Rusko, rovněž na nájezdy zdolalo, Švédsko 3:2. Po mnoha letech bude čtvrtfinále bez  Švédů!
V normální hrací době a prodloužení se potýkali naši hráči s  neúprosnou a účelnou defenzívou Dánů a skvělým výkonem brankáře Dahma, který z 38 střel propustil za svá záda jen střelu  Kubalíka, která znamenala vyrovnání na 1:1.   Více než 40 minut trvalo, než  jsme odpověděli na vedoucí gól  N. Jensena z přesilovky  ze začátku první třetiny. 
Teprve  v nájezdech naši borci dominovali a dokonale vyzráli na Dahma, kterého po  našem třetím úspěšném nájezdu  vystřídal Soogard. Ale ani on  nestačil na kličku Chytila, jehož nájezd byl vítězný. V páté sérii se totiž podařil tah s nasazením Willa místo Hrubce, kterému prošly do sítě tři nájezdy Dánů. Will  nezklamal a Madsenovu střelu vyrazil. Za pevné nervy a  výtečně zvládnuté nájezdy si kromě  Chytila zaslouží pochvalu předchozí úspěšní „nájezdníci“   Hanzl, Vrána a Kovář. Taková série se vidí málokdo!
V úterním utkání se Slovenskem  by vítězství za tři body mohlo  českému týmu zajistit, při předpokládaných úspěších  Rusů nad Bělorusy a Švýcarů na Brity, třetí místo. A  ve čtvrtfinále by se mohl střetnout s Finy  při očekávaném vítězství Američanů nad Itálií, která jako jediný tým nezískal na šampionátu ani jeden bod. To je ovšem jen jedna z variant.
Dominik Kubalík, Robin Hanzl po utkání:
ČESKO – DÁNSKO 2:1 po nájezdech (0:1, 0:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 46. D. Kubalík (Chytil, J. Vrána), rozhodující nájezd Chytil – 4. Nicklas Jensen (M. Lauridsen, Olesen). Rozhodčí: Gofman, Romasko – Lazarev, Šalagin (vš.Rusko). Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. Nejlepší hráči: Dominik Kubalík – Sebastian Dahm.
Česko: Hrubec (5. nájezd Will) – Musil, Hronek, Sklenička, Klok, Šustr, Šulák, Hájek – Lenc, Kovář, Kubalík – Vrána, Chytil, Sekáč – Zadina, Špaček, M. Stránský – Flek, Hanzl, Smejkal – T. Zohorna. Trenér:  Pešán.
Dánsko: Dahm (5. nájezd Sogaard) – Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, O. Lauridsen, Kristensen, Nicholas Jensen, O. Larsen – Nicklas Jensen, True, Meyer – Storm, Jesper Jensen, Hardt – Jakobsen, Bau, From – Olesen, Madsen, Poulsen – Andersen. Trenér: Ehlers.
Čtsa, ph., kc, foto: Jan Beneš Český hokej,