Po roční odmlce o maratonské tituly

Praha je již tradiční destinací pro konání národního šampionátu v maratonu. V posledních letech se koná domácí mistrovství na této distanci v rámci závodu Volkswagen Maraton Praha. Loni se čeští maratonci o své tituly utkat nemohli. Letos se však už na start mistrovského klání postavit mohou. Nebude se však usilovat pouze o cenné kovy, ale také o účast na olympijských hrách v Tokiu.
Velmi zajímavou podívanou slibuje mistrovský závod žen. V něm jsou hlavními favoritkami česká rekordmanka Eva Vrabcová a její mladší vyzývatelka Moira Stewartová. Pro Vrabcovou se jedná o první maratonský start po mateřské pauze. Po ní si dosud připsala pouze jeden soutěžní start, a to při loňském ročníku silniční desítky Běchovice – Praha. Maraton běžela naposledy na mistrovství Evropy v Berlíně 2018, kde ozdobila zisk bronzové medaile českým rekordem 2:26:31. Nyní by ráda navázala na olympijskou účast z Ria de Janeira, kde doběhla šestadvacátá. V olympijském roce 2016 také zatím získala svůj jediný maratonský mistrovský titul.
Moira Stewartová je na maratonu stále ještě nováčkem. Nicméně své možnosti dost výrazně naznačila při svém dubnovém debutu na této vzdálenosti ve švýcarském Belpu, kde i přes nepříliš příznivé podmínky zaběhla špičkový čas 2:29:39 a za ostrým limitem pro start v Tokiu zaostala o pouhých devět vteřin. Následně si doběhla pro svůj šestý mistrovský titul na dráhové desítce a nyní má před sebou svůj druhý maratonský pokus o splnění olympijského snu a také první start v rámci MČR v maratonu. „Čím se závod blíží, tím se cítím nervóznější. Trať bohužel není ideální, ale tím se snažím nestresovat, protože mám formu a budu spoléhat na pomoc vodičů. Věřím, že nás přijdou podpořit i nějací fanoušci, takže by konečně mohla panovat závodní atmosféra, která by mě mohla nakopnout. Kvůli brzkému startu teď chodím dříve spát a dříve také vstávám, abych na trénink vybíhala v čase startu nedělního závodu. Ambice jsou jasné. Chci si zajistit místo v olympijském týmu, k čemu už nemusí stačit pouze splnění olympijského limitu,“ uvědomuje si současnou situaci.
Již nyní totiž mají splněný ostrý kvalifikační limit dvě české běžkyně. V klidu může být Marcela Joglová, která se v nizozemském Enschede stala časem 2:28:16 třetí nejrychlejší ženou české historie v maratonu a místo v olympijském týmu už má jisté. O uplynulém víkendu se pak při své maratonské premiéře ve Štýrsku blýskla Tereza Hrochová, když si s tratí poradila v čase 2:29:06, čímž také zdolala výkon, který je nutný pro start v Tokiu. Nicméně plzeňská běžkyně se musí ještě o svou účast na olympijském svátku obávat, jelikož právě Eva Vrabcová a Moira Stewartová ji mohou ještě ohrozit. Na olympiádu totiž mohou odjet pouze tři české běžkyně. Nedělní závod tak bude mít ten správný náboj.
Souboj o další cenné kovy pak může být poměrně otevřený. Na startu by neměla chybět pětinásobná mistryně a obhájkyně titulu z roku 2019 Petra Pastorová. Své bohaté zkušenosti se pokusí prodat také Ivana Sekyrová. Šestinásobná půlmaratonská šampionka byla dosud na MČR v maratonu nejlépe stříbrná. Na bronz z roku 2019 se pokusí navázat Barbora Jíšová a černým koněm by mohla být bronzová z letošního MČR v půlmaratonu Magdalena Horká.
Také v závodě mužů by mohl proběhnout v boji o titul vyrovnaný duel, a to mezi tradičními rivaly Jiřím Homoláčem a Vítem Pavlištou. Oba mají zatím ve své sbírce po dvou zlatých medailích z maratonského šampionátu. Pavlišta byl k tomu ještě třikrát stříbrný a Homoláč má ve své sbírce dvě stříbra a jeden bronz.
Jiří Homoláč již letos jeden maraton absolvoval. Se svým časem z italské Sieny 2:19:02 rozhodně spokojen nebyl. Následně ovšem potvrdil stoupající formu na mistrovství České republiky v běhu na 10 000 metrů, kde jasně dominoval časem pod 30 minut. Rychlostní test před pražským maratonem mu tak vyšel na výbornou.
Obhájce titulu z roku 2019 je ovšem Vít Pavlišta. V této sezóně ho čeká první maratonský start, ale v prosinci minulého roku si ve Valencii zaběhl osobní rekord 2:15:35, což je výkon, na který by rád zaútočil. Svou formu otestoval při mistrovství ČR v půlmaratonu, kde získal již svůj sedmý titul a stal se tak historicky nejúspěšnějším závodníkem tohoto šampionátu. „Cítím se celkem obstojně. Mám tento týden dovolenou a jsem s rodinou na Božím Daru. Očekávám, že si zde před závodem odpočinu. Ranní start mi nevadí. Jsem zvyklý běhat v šest hodin ráno. Pokud bude teplé počasí, tak je ranní start plusem. Rád bych útočil na titul a případně i solidní čas. S výkonem pod 2:16 budu spokojený,“ vzkazuje.
Žhavými kandidáty na pódiové umístění jsou pak ještě pětinásobný maratonský mistr a držitel jedenácti medailí z MČR na této trati velezkušený Petr Pechek, jenž v minulosti už mnohokrát ukázal, že není radno ho odepisovat nebo bronzový z maratonského šampionátu v roce 2017 Jan Kohut.
Co se týká olympijských her, ostrým kvalifikačním limitem pro start v Tokiu je čas 2:11, což by u našich borců znamenalo výrazné vylepšení osobních rekordů. Poslední českou mužskou maratonskou účast na olympijských hrách si připsal v Londýně 2012 Jan Kreisinger.
Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department,
ČAS