Extraliga Baseball začíná

V průběžné tabulce vedou Arrows Ostrava před Eagles Praha a Sokolem Hluboká. Nováčkovi soutěže stačí už pouze jedno vítězství pro definitivní potvrzení účasti v TOP6. Blízko k postupu mají také Draci Brno a Hroši Brno. Šestou příčku zatím drží Nuclears Třebíč, ale po porážce v sérii s Tempem Praha už pouze o jednu výhru právě před pražským celkem.
Ten má pro závěr soutěže o trochu lepší vylosování – Olympii a Blesk. Olympia Blansko sehrála letos hodně vyrovnaných utkání, ze kterých ale většinou odešla s porážkou a je na posledním, 10.místě. Tempo mělo před sezónou velké ambice, zda budou naplněny může napovědět už tato série. Pražský tým se může spoléhat na výkony Marka Minaříka a do sestavy se mu z USA vrátil také mladý reprezentant Martin Zelenka. Blanenským se vůbec nedaří v útoku, mají nejhorší týmové pálkařské statistiky a už nemohou pomýšlet na postup do TOP6. „Vzhledem ke stávající situaci a pozici v tabulce bere víceméně další utkání v základní části jako přípravu do baráže,“ potvrzuje trenér Ivo Kučera.
Obhájce titulu Draky Brno čekají o víkendu pražští Eagles, tedy loňští semifináloví soupeři. Vloni Eagles v zápasech s Draky na výhru ani jednou nedosáhli. „S Draky budou jako vždy rozhodovat detaily. Mají dobou nadhazovačskou baterii a obranu. Pokud ji budeme chtít prorazit, budeme muset oproti poslední sérii s Blanskem lépe využívat šance ke skórování,“ říká před zápasy Matěj Hejma, vnější polař Eagles. Tým z Krče už si zajistil účast v TOP6 a může tak zkoušet další varianty sestavy pro boje o medaile. „Eagles jsou zaslouženě na druhém místě tabulky a statisticky jsou na tom podobně jako my. Jsou dobří pálkaři, omladili, ale daří se jim. Očekávám vyrovnané bitvy a doufám, že sérii vyhrajeme,“ komentuje soupeře trenér Draků Hynek Čapka.
Toto kolo přinese opakování i druhé semifinálové série z roku 2020. Arrows a Kotlářka do vzájemných zápasů vstupují úplně z jiných pozic. Arrows jako lídr tabulky a nejlépe pálící tým soutěže, Kotlářka s pouhými 7 výhrami a pozicí mimo TOP6. Ostravští odehráli vítěznou sérii s Draky, naopak Kotlářka zatím ani jednu sérii nevyhrála. Obdivuhodná je útočná síla „šípů“, kteří mají na svém kontě již 252 hitů a celkem 35 homerunů. Kotlářka se kromě startujících nadhazovačů nemůže pořádně opřít o žádnou baseballovou dovednost, a musí tak již pomýšlet na záchranářské práce.
Nuclears Třebíč stále bojují o premiérovou účast v TOP6 od postupu do Extraligy v roce 2017. Vše si dost zkomplikovali v minulém kole, kdy prohráli sérii Tempem, jejich přímým konkurentem. Nyní klub z Vysočiny čeká nováček z Hluboké, který je štikou celé soutěže a k vysněnému postupu má velmi blízko. „Finálová skupina byla náš cíl, jsme opravdu blízko a věřím, že o víkendu šestku vybojujeme. Třebíč má kvalitní pálkaře a daří se jejich nadhazovačům, ale naši kluci jsou také úspěšní, takže myslím, že se bude hrát parádní baseball,“ věří předseda klubu a také nadhazovač David Šťastný.
Rovněž v sobotu začíná poslední série víkendu mezi Hrochy a Bleskem. Hroši jsou na průběžném postupovém 5.místě tabulky, nováček z Jablonce je 9., ale má ještě dvě utkání k dobru. Jablonečtí vyhráli v minulém kole sérii s Kotlářkou, Hroši s Hlubokou, a oba kluby jsou tak na dobré vlně.
Všechny zápasy je možné sledovat pomocí streamů na https://tv.baseball.cz/
Rozpis zápasů
https://extraliga.baseball.cz/rozpis-vysledky
Aktuální tabulka
https://extraliga.baseball.cz/tabulka
Fotografie z utkání najdete v naší fotobance
https://fotobanka.baseball.cz/f734529533
Evženie Votinská, Czech Baseball Association