Po euforii přišla prohra s Walesem

Naši fotbalisté cestovali do Walesu plni nadšení po remíze s Belgií. Po euforii však přišla zklamání, prohra 0:1 je dostala na zem. Těžko nyní věřit, že by  se ze skupiny dostali přímo na mistrovství světa.  Lze předpokládat, že o druhé  místo  budou usilovat s Walesem. A pokud náš tým skončí za Belgií, čeká ho kvalifikace, s jedním ze sedmi  týmů z druhých míst.

 V  Cardiffu si nezopakoval Provod gólovou střelou ze soboty, ačkoliv  se ocitl ve dvou šancích. A zvláště  při první, ještě za bezbrankového stavu, kdy obešel  brankáře  a pak mu odkopl míč před opuštěnou brankou vracející se obránce Lawrence. 

V případě úspěchu by se zřejmě zápas vyvíjel jinak, i bez vyloučeného  Schicka, mohli být naši hráči na koni. A nakonec platilo to okřídlené, ale pravdivé: nedáš – dostaneš.  Devět minut před koncem si jeden z nejmenších hráčů na hřišti James si vyskočil na Baleův centr a překonal hlavou brankáře Vaclíka.   Při této situaci měla špatné svědomí obrana, zejména Bořil, který pozdě reagoval na Jamesův výskok.

Po inkasovaném gólu se trenér Šilhavý  snažil střídáním čtyř hráčů  pokusit  o vyrovnání. Málem se to podařilo ve čtyřminutovém nastavení. Po závaru před brankou domácích se dostal míč na kopačku stopera Čelůstky .V klubku bránících Velšanů se odrazila prudká  Čelůstkova střela od nohy  Radona a skončila nad  břevnem. A bylo po zápase, který se neměl prohrát.

 Skutečností je, že většina našich hráčů nezopakovala výborný výkon z pražského utkání proti Belgii a na některých byla patrna únava. A tvrdíme, že  „belgická“ sestava byla lepší a hlavně údernější. Největším rozčarováním  byl Schick.

Nejenže se nedokázal prosadit proti důrazně, ale nikoliv zákeřně bránícím Velšanům,  vykoledoval si  vyloučení. Podrážděně reagoval na Robertsův zásah při výskoku a rukama se po něm ohnal a zasáhl  ho.  Podobný zkrat od hráče v národním týmu připomíná dobu, kdy hrával Řepka.

 Samozřejmě hra v  deseti přivodila dost komplikací, byť se hráči snažili vyrovnat hendikep, který se čtvrt hodiny před koncem srovnal. Domácím byl totiž po druhé žluté kartě vyloučen Roberts, ale nepřivedlo je to z rovnováhy, naopak krátce poté zápas rozhodli!

Prohrou v Cardiffu skončila pro národní tým na delší dobu kvalifikace. Přeruší ji blížící se Euro,  po něm čekají odvety  s Belgií ,Walesem, Estonskem a dvojzápas s Běloruskem.

Trenér Jaroslav Šilhavý, Tomáš Vaclík, Vladimír Darida, po utkání: 

Kvalifikace mistrovství světa ve fotbale, skupina E:

Wales – ČR 1:0 (0:0)

Branka: 81. James. Rozhodčí: Hategan – Ghinguleac, Gheorghe (všichni Rum.). ŽK: C. Roberts, J. Lawrence – Jankto, Zima (mimo hřiště). ČK: 77. C. Roberts – 49. Schick. Bez diváků.

Wales: Ward – Mepham (57. Moore), J. Lawrence, Rodon – C. Roberts, Wilson (76. J. Williams), Ampadu, Morrell, N. Williams – Bale, James. Trenér: Page.

ČR: Vaclík – Coufal (87. Vydra), Kúdela (87. Barák), Čelůstka, Bořil – Holeš (53. Krmenčík), Souček – Provod (83. Kadeřábek), Darida, Jankto (83. Masopust) – Schick. Trenér: Šilhavý.

Tabulka skupiny E:

1.Belgie   3   2   1  0   12:2 7

2. ČR    3   1   1   1   7:4   4

3. Wales   2   1  0   1  2:3   3

4.Bělorusko   2    1  0   1   4:10   3

5. Estonsko   2   0  0  2   4:10   0

Čtsa, ph., kc., audio,