Česká fotbalová reprezentace ctí v boji proti rasismu UEFA Respect program

V kontextu událostí posledních dnů, týdnů a měsíců chtějí vedení fotbalové reprezentace a FAČR společně avizovat apolitický postoj národního týmu k některým aktuálním tématům, která ve sportovním prostředí rezonují. Týká se to především iniciativy hnutí Black Lives Matter (BLM), při které někteří hráči před fotbalovými zápasy poklekávají.

Český národní tým svoji podporu v boji proti rasismu, ale i dalším projevům nesnášenlivosti, xenofobie nebo antisemitismu, vyjádří před utkáním ve Walesu poukázáním na nápis UEFA Respect na levém rukávu dresů, odkazující na stejně nazvanou kampaň UEFA, která se těmito tématy zabývá.

Hlavním cílem UEFA Respect programu je usilovat o jednotu a respekt k rase, pohlaví, náboženství a schopnostem každého jednotlivce. Program běží od roku 2008 a má podporu napříč členskými asociacemi UEFA.

FAČR kromě podpory UEFA Respect programu včetně UEFA Equal Game propaguje skrze svůj reprezentační tým dlouhodobě celou řadu dalších sociálních programů, od podpory nevidomých, neslyšících, zdravotně a mentálně postižených až po seniorský a veteránský fotbal nebo popularizaci fotbalu v dětských domovech. Šíře tohoto záběru nemá v prostředí českých sportovních subjektů konkurenci. Dlouhodobě hlásáme, že chceme, aby fotbal hrál každý bez ohledu na věk, pohlaví, rasu či jakýkoliv zdravotní handicap a zároveň se vymezujeme proti jakýmkoliv projevům rasismu, xenofobie, antisemitismu a jiné nesnášenlivosti.

Michal Jurman, Ředitel Oddělení komunikace/Head of communications

Fotbalová asociace České republiky