Náš tým si zasloužil v Edenu vyhrát

Byl to znamenitý výkon našeho národního týmu. V nedělním zápase fotbalové kvalifikace na mistrovství světa v pražském Edenu  nakonec musel být tým Belgie rád za remízu 1:1.

 Čeští fotbalisté totiž proti třetímu týmu z minulého světového šampionátu a v současném žebříčku FIFA figurujícího na prvním místě, zaskočili odvážnou a nápaditou hrou a zasloužili si vyhrát. Především za šance v závěru utkání. Nejdřív v 84. minutě střela Bořila skončila na břevně a ve 4. minutě nastavení  umístěnou hlavičku Součka  za bezmocného gólmana Courtoise odvrátil na brankové čáře obránce Denayer.

Přestože k utkání nemohli z Německa přijet Pavlenka, Kadeřábek, Darida a Schick, postavil trenér  Šilhavý znamenitý tým, který  nedal favorizovaným Belgičanům nic zadarmo a přehrával je v útočné fázi. Naši hráč častěji  a nebezpečněji stříleli. A proti jedné nastřelené tyči  hostů orazítkovali  konstrukci branky dvakrát. 

Dobrým tahem bylo zařazení Krmenčíka na útočný hrot a Holeše po bok Součka. A také Coufal v obraně místo Kadeřábka si uhrál své. Vyjímečný zápas odehrál Provod. V 50. minutě  byl autorem jediné branky, který měl ještě jednu šanci a perfektně nahrál Součkovi  na gólovou hlavičku.  Především však ceníme kolektivní výkon, a hlavně při složitějších situacích se hráči vzorně doplňovali. I trenér belgického týmu, zkušený stratég Martinez to ocenil slovy: „Češi jsou moderní tým, krásně se na ně dívá!“

Ovšem nutno zdůraznit, že i na belgické mužstvo je také pěkný pohled.Byly dlouhé chvíle, kdy z jedné nohy putoval míč na druhou,  De Bruyne, Mertens, předváděli Tielman předvádělí líbivou kombinaci. Zejména  kolem 70. minuty se museli naši hráči moc snažit, aby hosté nepokořili gólmana Vaclíka podruhé. Perfektní byl také rychlý přechod z obrany do útoku a právě z takového v 60. minutě , hvězda týmu Lukaku vyrovnal. Kličkami dokonale zmátl Čelůstku, který nebude na to rád vzpomínat,  

Avšak fotbaloví fanoušci, byť se mohli na tak hezký zápas dívat jen u televize, si vzpomenou a přitom si řeknou: “  Škoda, že jsme nevyhráli!“

Trenér Jaroslav Šilhavý, trenér Roberto Martinez, Tomáš Vaclík, Lukáš Čelůstka, Lukáš Provod po utkání: 

  

Kvalifikace o postup na fotbalové MS 2022, skupina E:

Česko – Belgie 1:1 (0:0)

Branky: 50. Provod – 60. Lukaku. ŽK: Souček – Castagne, Vertonghen. Rozhodčí: Collum – Connor, McGeachie (vš. Skotsko).

ČR: Vaclík – Coufal, Kúdela, Čelůstka, Bořil – Souček, Holeš – Provod (90.+4 Pekhart), Barák (78. Pavelka), Jankto (61. Masopust) – Krmenčík (78. Vydra). Trenér: Šilhavý.

Belgie: Courtois – Alderweireld, Denayer, Vertonghen – Castagne, De Bruyne, Dendoncker, Tielemans, Chadli (56. Foket) – Lukaku, Mertens (56. Trossard). Trenér: Martínez.

Tabulka skupin E:

1.ČR 2      1      1      0      7:3   4

2.Belgie    2      1      1      0      4:2   4

3.Bělorusko   1   1      0      0      4:2   3

4.Wales   1      0      0      1      1:3   0

5.Estonsko    2      0      0      2      4:10 0

Čtsa, ph.,kc, audio, foto: www.sportovnizurnal.cz