Do Czech Indoor Gala zbývají hodiny

Už za necelých čtyřiadvacet hodin odstartuje další ročník mezinárodního mítinku World Indoor Tour Silver Czech Indoor Gala. Při této příležitosti se uskutečnilo online setkání závodníků s novináři, kterého se zúčastnili koulař Tomáš Staněk a čtvrtkař Pavel Maslák.

Jednou z ozdob Czech Indoor Gala by měla být již tradičně mužská koule, kde by neměl chybět ani český rekordman Tomáš Staněk, jenž by rád navázal na svůj triumf z roku 2018. Trojnásobný medailista z mezinárodních halových vrcholů si odbyl svou letošní závodní premiéru 23. ledna při první Halové atletické lize ve Stromovce, kde poslal své náčiní do vzdálenosti 21.48, což je výkon, kterým momentálně figuruje na druhém místě letošních světových tabulek za americkým světovým rekordmanem Ryanem Crouserem. „Závod ve Stromovce mi ukázal, že mám na velké výkony. Pokusy nebyly zdaleka ideální, a přesto jsem předvedl solidní metry,“ uvedl. Věří ale, že jeho forma bude stoupat směrem k halovému mistrovství Evropy v Toruni. „Příprava se povedla. Natrénováno mám a podařilo se mi také vyřešit problémy se skokanským kolenem, které mě hodně limitovalo. Udělal jsem si několik tréninkových osobáků a cítím se dobře.“

Směrem k Czech Indoor Gala tak vzhlíží s optimismem. „Možná nebude tak silná konkurence jako v minulých letech, ale v této situaci jsem rád za každý závod. Doufal jsem, že se tento mítink bude konat i letos. Atletika je v Ostravě hodně vysoko a pořadatelé udělali vše pro to, aby se zde závodilo. Těším se, až poměřím síly se zahraničními soupeři. V létě jsem si moc nezazávodil, takže bych nejen sobě udělal radost nějakým pěkným výkonem. Po závodech ve Stromovce jsme s trenérem ještě poladili nějaké technické detaily, tak by to mohlo letět daleko,“ věří.

Staněk však nebude v závodě jediným koulařem s osobním rekordem přes 22 metrů. Tím se může pyšnit také lucemburský rekordman Bob Bertemes. Daleko přes 21 metrů pak umí držitel egyptského historického maxima Mostafa Hassan. Dalšími kvalitními borci jsou pak například Jamajčan Ashinia Miller nebo Polák Jakub Szyszkowski.

Čtvrtka mužů se neobejde bez trojnásobného halového mistra světa i Evropy Pavla Masláka. Ten si zaběhl svou letošní první čtvrtku pátečním mítinku v Karlsruhe, kde skončil celkově třetí v čase 46.99. Po závodě však cítil velké rezervy a v Ostravě věří v lepší výkon. „Moc se na závod těším. Mrzí mě, že bude bez diváků, ale to už jsem si vyzkoušel v Karlsruhe. Tam se mi to příliš nepovedlo. Pokud to v Ostravě tak nepokazím, mohu předvést slušný výkon. Mám rozhodně na mnohem kvalitnější čas,“ nechal se slyšet.

Do závodu však nebude vstupovat jako leader národních tabulek. V sobotu byl totiž v pražské Stromovce časem 46.70 rychlejší Vít Müller a Máslák by mu rád „porážku“ na dálku oplatil v přímém souboji. „Stále mám na to být českou jedničkou, ale jsem rád, že Víťa běžel tak rychle. Žene mě to dopředu,“ uznává, že je rád i za silnou domácí konkurenci. Kromě Müllera splnili ve Stromovce nominační kritéria pro Toruň také Michal Desenský a Patrik Šorm. Individuálně však mohou na HME startovat pouze tři čtvrtkaři. „Je to fajn i směrem ke štafetě. Kluci běhají rychle a je šance se do Toruně dostat a třeba tam i zabojovat o medaili,“ dodává Maslák. Pro štafetové závody zbývají v mužské kategorii ještě dvě volná místa a naši reprezentanti by si rádi jedno z nich zajistili. Rozhodovat bude průměr časů čtyř nejlepších z každé členské federace. Rozhodovat tak může každá setina.

K rychlým časům se pokusí české čtvrtkaře vytáhnout také zahraniční soupeři, ať je to například člen úspěšných polských štafet Karol Zalewski nebo portugalský rekordman a finalista ME 2018 Ricardo dos Santos. Do české nominace se pokusí promluvit také mladá naděje Daniel Lehar.

Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department

ČAS,