Halová atletická liga dostala zelenou

Národní sportovní agentura vyhověla žádosti Českého atletického svazu a udělila mu výjimku ze zákazu konání hromadných akcí pro nově vzniklý seriál s názvem Halová atletická liga mužů a žen.

Český atletický svaz přišel s myšlenkou Halové atletické ligy mužů a žen proto, aby alespoň naši nejlepší atleti nepřišli o celou halovou sezónu a mohli plnit nominační kritéria pro start na březnovém mistrovství Evropy v polské Toruni. „Nejlepší čeští atleti potřebují dostatek závodních příležitostí, a to nejen směrem k halovému evropskému šampionátu v Toruni, ale i k letní sezóně, kde budou usilovat o účast na olympijských hrách či mládežnických šampionátech,“ uvedl předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník.

Halová atletická liga mužů a žen zahrnuje čtyři mítinky v termínech 23. 1., 30. 1., 9. 2 a 26. 2. Všechny proběhnou v Hale Otakara Jandery v pražské Stromovce a jsou určeny pro členy reprezentačních výběrů usilujících o účast na halovém mistrovství Evropy, olympijských hrách, mistrovství Evropy kategorie do 22 let, mistrovství Evropy juniorů a mistrovství Evropy kategorie do 17 let.

První mítink tohoto seriálu se uskuteční ve Stromovce již v sobotu 23. ledna. V široké škále disciplín bude startovat řada hvězd domácí atletiky. Nebude chybět například nejlepší česká čtvrtkařka Lada Vondrová, kterou opět čeká náročný běžecký trojboj, tentokrát na tratích 1000, 300 a 200 metrů. „Mám za sebou kvalitní přípravu. Po zranění jsme začali pozvolna, ale vše šlo dobře. Nevím, co mám od prvních startů čekat, ale těším se. Díky bohu za každou závodní příležitost,“ nechala se slyšet. Na třístovce se Lada utká například s kolegyněmi z reprezentační štafety Martinou Hofmanovou a Terezou Petržilkovou. Hofmanová by měla být společně s Marcelou Pírkovou její největší soupeřkou i v závodě na 200 metrů. Na kilometru pak poměří své síly s Dianou Mezuliáníkovou, Pavlou Štoudkovou nebo Kimberley Ficenec.

Na parádní výkony se můžeme těšit i v technických disciplínách. V koulařském kruhu si odbyde svou letošní závodní premiéru český rekordman Tomáš Staněk. V dálkařském sektoru by měl startovat Radek Juška a v tom výškařském jsou v předběžných startovkách Marek Bahník, Bára Sajdoková a Klára Krejčiříková.

Na nejkratším sprintu na 60 metrů zakleknou do bloků Zdeněk Stromšík, Jan Veleba i Klára Seidlová. Na dvoustovce si vyzkouší svou rychlost Pavel Maslák. Velmi rychlé časy se dají očekávat i v závodě na 1000 metrů mužů, kde se sejde téměř kompletní česká běžecká špička v čele s Filipem Sasínek, Lukášem Hodboďem, Filipem Šnejdrem a Janem Frišem.

V tyči proběhne další souboj tradičních rivalů Dana Bárty a Matěje Ščerby. Stejné disciplíně žen by měla vévodit Amálie Švábíková. O výrazné vylepšení svého halového trojskokanského osobního rekordu se pokusí Linda Suchá.

Čerstvě byla také schválena výjimka pro mezinárodní mítink Czech Indoor Gala 2021, který se uskuteční jako součást seriálu World Athletics Indoor Tour kategorie Silver ve středu 3. února v ostravské hale.

Petr Jelínek, Oddělení komunikace /

ČAS,