Nevídaná bilance hostů ve Fortuna:lize!

To tu  ještě od začátku  podzimní části Fortuna: ligy nebylo. V 10. kole totiž ani v jednom z devíti zápasů nevyhrálo domácí mužstvo!

Hosté zvítězili v šesti zápasech a tři utkání  Bohemians – Pardubice, Olomouc – Příbram a  Liberec – Slovácko skončila nerozhodně, shodně 1:1.

Prohra  Mladé Boleslavi 0:2 s Teplicemi připravila o místo, trenéra  domácího mužstva Jozefa Webra, který se  u jednoho týmu  ze všech ligových trenérů udržel nejdéle. Na druhé straně se mohl radovat z vítězství  trenér Radim Kučera,  pro kterého to byla premiéra u teplického  týmu.

Po prohře s Karvinou 0:1  to má  hodně nahnuté i plzeńský Adrian Guĺa. V  posledních  třech zápasech nedala Viktoria  ani jeden gól, tak špatnou bilanci ze stejného počtu utkání nemá ani jeden  tým z  nejvyšší fotbalové soutěže. Plzeň má nyní  na čtvrtém místě 17 bodů, o devět méně než vedoucí Slavie.

Nevídaný tah v naší nejvyšší soutěži předvedl v Olomouci trenér Příbrami Pavel Horváth, který naráz střídal čtyři hráče. V 74. minutě poslal na hřiště Treglera, Vaise, Svobodu a Antwiho, který dvě minuty před koncem gólem  připravil Olomouc o vítězství.  Nečekaný bodový zisk posunul Příbram na předposlední místo v tabulce.

Divoký závěr mělo moravsko-slezské derby  Opava – Ostrava. v němž padly všechny tři branky v poslední čtvrthodině. Opavští se připravili o bod neproměněnou penaltou, střelu Žídka, ostravský brankář Laštuvka vyrazil. Po  utkání  došlo ještě  na hřišti k potyčkám, která zřejmě bude mít dohru u disciplinární komise.

Pouze Sparta zvítězila venku!

Po debaklu domácích týmů v desátém kole Fortuna:ligy je všechno v  dalším soutěžním týdnu jinak. Na soupeřově hřišti zvítězila pouze  Sparta, která v neděli v Uherském Hradišti gólem Pavelky čtyři minuty před koncem zdolala  Slovácko 2:1 a udržela si druhé místo.

Zajímavý je příběh Pavelky. Před osmi lety dal v dresu Sparty Slovácku první gól a nyní po návratu ze zahraničí a přestupu do letenského týmu opět poprvé skóroval v Uherském Hradišti!

Trenér Sparty Václav Kotal, David Pavelka po utkání:

Trenér Slovácka Martin Svědík po utkání:

Nejnapínavější zápas  11. kola  se odehrál v Jablonci. Domácí v prvním poločase nic nestíhali a plzeňská Viktoria, toužící napravit tři předchozí nezdary bez jediného vstřeleného gólu, vedla 2:0. O přestávce, jak je jeho dobrým zvykem, jablonecký trenér důrazně  nabudil  své hráče natolik, že mezi 58. – 66.minutou smazali dvoubrankové manko. V následují herní euforii  vstřelil ještě Ladra třetí gól. Ten  uzavřel  čtvrtý vítězný zápas Jablonce v řadě.

Trenér Jablonce  Petr Rada, Martin Doležal po utkání:

Trenér Plzně Adrian Gul’a, Pavel Bucha po utkání:

A sérii čtyř zápasů vždy s bodovým ziskem mají také  Č. Budějovice a velmi překvapivě   Příbram, která po vítězství nad Zlínem, zároveň se posunula na 16. místo.  Příbramští v  prvních sedmi zápasech získali pouze jediný bod  a počínaje 8. kolem osm bodů. Trenér Horváth už se zřejmě nemusí obávat, že by přišel o místo jako jeho kolegové Hejkal a Weber.

Právě  noví trenéři v Teplicích  a v Ml. Boleslavi mají mužstva přivézt k lepším výkonům. Kučera vedl teplický tým po vítězství nad Boleslavi  k cenné remíze s Olomoucí a Jarolím, který se vrátil k trenérské profesi po dvou letech, v dalších zápasech chce vidět od týmu z města automobilů víc než byla hra  při  remíze 2:2 v Opavě.

Nováčkem bez bázně a hany někteří experti nazvali Pardubice. Ve vršovickém Ďolíčku  mužstvu svědčí. V sobotu si poradilo s Brnem, po vítězství 2:1 postoupilo na páté místo a předstihlo tápající Plzeň, ztrácející na vedoucí Slavii už  12 bodů.

Jediným  vyloučeným hráčem  11. kola se stal nový hráč Bohemians Necid. Musel opustit hřiště ve 47. minutě po druhé žluté kartě. Při druhém kontaktu se Svozilem si údajně ostravský hráč na útočníka hostí naběhl a ochotně zůstat ležet. Snad to objektivně posoudí disciplinární komise.  Otázka je, zda by Pražané v plném počtu  odpověděli na Jánošův gól z 12. minuty, který  stačil Baníku k vítězství.

Zastavení   nad víkendovým kolem končíme v pražském Edenu. Slávisté chtěli odčinit gólový debakl v Leverkusenu a zvítězit. Podařilo se jim to  stejným výsledkem 3:0 jako v derby. A mužem zápasu byl stejně jako na Letné Sima, autor dvou gólů.  Jeho první  gól byl pro něho typický, po centru z rohového kopu po vysokém výskoku hlavou překonal brankáře Nguyena.

Zápas měl pikantní příběh.  Za liberecký tým totiž mohli nastoupit  Tijani, Matoušek a Hilál, kteří jsou v Liberci na hostování ze Slavie. V naší nejvyšší soutěži to je revoluční počin, budou další  kluby následovat vedoucí mužstvo ligy.