Slavia dominovala a postupuje!

Po čtvrtečních  zápasech 5. kola základních skupin Evropské ligy je většinou rozhodnuto o postupujících do jarní vyřazovací části. A mezi nimi je i  pražská Slavia, která v Edenu jasně oplatila izraelskému týmu  HapoelBeer Ševa porážku z úvodního kola.

Sparta a Liberec se sice příští týden s Evropskou ligou rozloučí, ale zaslouží si uznání, jak na hřištích soupeřů obstály. Sparta až v závěru po neuznaném gólu podlehla  v Lille 1:2 a Liberec stejným poměrem zvítězil v Gentu.

V Edenu vstřelil Sima dva góly.

Po první čtvrthodině, kdy  Hapoel  sérií čtyř rohů naznačil, že by mohl být nebezpečným soupeřem, však bylo všechno jinak. Slávisté se brzy zklidnili a pak většinou přesnou kombinací začali ovládat hřiště. A po dvou gólech Simy a Stancia mezi 31. a 26. minutou už  se hrálo jedině podle jejich not.

Zejména po přestávce domácí fotbalisté Izraelce k ničemu nepustili, což dokazuje fakt, že ani jednou neohrozili Kolářovu branku. Nakonec výsledek  byl pro hosty lichotivý, na 3:0 pečetil vítězství červenobílých rychlý a technicky vybavený Sima, který je v poslední době triumfem trenéra Trpišovského.

Slavie ukončí skupinu příští čtvrtek v Leverkusenu a je otázka, zda úspěšně obstojí čtyři dny po prestižním derby se Spartou.

Trenér Jindřich Trpišovský, Lukáš Masopust. Jan Kuchta po utkání:

SK Slavia Praha – Hapoel Beer Sheva FC  3:0 (2:0)

Branky: 31. Sima, 36. Stanciu, 85. Sima. Rozhodčí: Bognar – Buzás, Szert.ŽK: 15. Masopust – 21. Bareiro, 51. Keltjens. Diváci: 600.

Slavia Praha: Kolář – Masopust (80. Provod), Kúdela, Zima, Oscar (62. Bořil) – Sima, Ševčík (80. Traoré), Stanciu (64. Lingr), Holeš, Olayinka – Kuchta (80. Musa).

Sheva FC: Levita – Dadya, Kabha, Taha (81. Gamoun), Tzedek, Twitto – Sallaich (62. Yosefi), Bareiro (46. Madmoun), Keltjens, Josue (76. Hatuel) – Varenne (62. Shviro).

Nita dělal v brance divy!

Až do 80. minuty nebyl téměř neustále útočící  francouzský tým schopen překonat houževnatě bránící Pražany.  Především famózně chytající Nita byl velkou překážkou. Teprve po příchodu  Yilmaze, střídajícího Yaziho  smazal jednobrankový náskok Sparty a během pěti minut otočit skóre na 2:1.

Často se říká, že fotbal nemá logiku. To dlouhou dobu platilo  v Lille. Sparta od 64. minuty musela hrát o deseti bez vyloučeného Čelůstky a v prvním poločase jen jednou ohrozila soupeřovu branku. O to víc byl pro Lille šokující gól v jejich síti. Bylo to v 71. minutě, kdy z ojedinělého brejku hostí přesný centr Plavšiče, který po změně stran vystřídal Karlssona, skončil na hlavě vysoko skákajícího  Krejčího II. 0:1.

A byl to opět Plavšič, který ve čtyřminutovém prodloužení způsobil rozruch. Sparťané  hráli na riziko, po trestném kopu  Trávníka  běžel k brance domácích i Nita. Brankář  Maignan prudký centr vyrazil a Plavšič téměř z 30 metrů napálil míč do sítě! Španělský rozhodčí Fernandez však gól neuznal pro údajný faul Niti na Maignana, ačkoliv podle mínění hostů se s domácím brankářem srazil jeden z obránců.

Remíza tedy nebyla, a tak se musí Sparta spokojit ve skupině H s třetím, nepostupovým místem. Ve čtvrtek 10. prosince se bude loučit s Evropskou ligou na Letné s AC Milán.

Lille OSC – AC Sparta Praha 2:1 (0:0)

Branky: 80. a 84. Ylmaz – 71. Krejčí II. Rozhodčí: Fernández – Sobrino, Porrasová (vš.Španěl.).  ŽK: Bradarić, André, Botman – Dočkal, Laco Krejčí, Čelůstka. ČK: 65. Čelůstka. Bez diváků.

Lille: Maignan – Djaló (77. Weah), Fonte, Botman, Bradarić (85. Mandava) – Araújo (68. Ikoné), Xeka, André (85. Soumare), Bamba – David, Yazıcı (77. Yazici).

Sparta: Nita – Plechatý, Čelůstka, LK37 – Vindheim, Souček (81. Trávník), Pavelka, Dočkal (89. Karabec), Laco Krejčí (89. Minčev) – Karlsson (46. Plavšić), Juliš (81. Hanousek).

Zopakovali si vítězství z Liberce.

Liberečtí fotbalisté, stejně jako před měsícem doma, zdolali v Gentu dvanáctý tým belgické ligy rozdílem jedné branky, tentokrát 2:1. Bylo to vítězství zasloužené, podložené důraznou hrou v čele s brankářem Nguyenem. Velkou roli hrály rychlé brejky hostí. Jeden z nich, zakončený gólem Mary ve 33. minutě, zatřásl sebevědomím domácích, kteří měli první půlhodinu značnou územní převahu.

Na hře libereckého týmu bylo patrné, že po koronovirové krizi se hráči už dostali do dobré fyzické kondice a vydrželi v tempu po celý zápas.  Po Kačarabově druhém gólu je nezlomilo snížení náskoku Jaramčíkem a hlavně odolali  velké ofenzívě domácích v posledních 15 minutách. O udržení  vítězství se přičinil několika výbornými zásahy brankář Nguyen.

Porážka připravila o místo trenéra Gentu, ani v Belgii nemají  trenéři ustláno na růžích. Liberec si vítězstvím udrží v tabulce třetí místo bez ohledu na poslední zápas s  CZ Bělehrad, kterému má oplácet porážku 1:5.

Trenér Pavel Hoftych po utkání:

Gent  –  FC Slovan Liberec  1:2  (0:1

Branky: 60. Yaremchuk – 24. Mara, 55. Júsuf. Rozhodčí: K. Monzul – O. Ardasheva, M. Striletska. ŽK: 52. Mohammadi, 75. Kums, 86. Hanche-Olsen, 90+3. Bukari, 90+6. Yaremchuk – 79. Mara, 85. Matoušek, 90+2. Sadílek, 90+7. Rabušic.

Gent: Bolat – Hanche-Olsen, Arslanagić, Fortuna – Castro-Montes (57. Kleindienst), Dorsch, Owusu (62. Bezus), Kums, Mohammadi – Bukari – Yaremchuk.

Liberc: Nguyen – Koscelník, Jugas, Kačaraba, Mikula – Sadílek, Mara – Pešek (75. Maetoušek), Beran (67. Hromada) – Júsuf (85. Rabušic), Mosquera.