Reprezentace pozná soupeře v kvalifikaci mistrovství světa 2022

Praha, 4. prosince 2020 – Česká fotbalová reprezentace se v pondělí 7. prosince dozví složení kvalifikační skupiny o postup na mistrovství světa 2022. Los začne v Curychu v 18:00, kvůli pandemii koronaviru bez účasti zástupců jednotlivých týmů. Na světový šampionát postoupí třináct evropských mužstev.

Zatímco na Euru ještě nikdy nechyběla, mistrovství světa se samostatná česká reprezentace zúčastnila jen jednou v historii. V roce 2006 skončila navzdory úvodní výhře nad USA v základní skupině.

„Je to obrovské lákadlo. Mistrovství světa je největší turnaj na téhle planetě. Věřím, že celý tým bude připravený. Uvidíme, koho nám nalosují. Výkonnost týmu se stále posouvá a já věřím, že se o postup popereme,“ uvedl trenér českého týmu Jaroslav Šilhavý před pondělním losem.

Jeho mužstvo bude nasazené ve třetím koši, o čemž rozhodlo postavení v dlouhodobém světovém žebříčku FIFA.

Koš 1: Belgie, Francie, Anglie, Portugalsko, Španělsko, Itálie, Chorvatsko, Dánsko, Německo, Nizozemsko.

Koš 2: Švýcarsko, Wales, Polsko, Švédsko, Rakousko, Ukrajina, Srbsko, Turecko, Slovensko, Rumunsko.

Koš 3: Rusko, Maďarsko, Irsko, Česko, Norsko, Severní Irsko, Island, Skotsko, Řecko, Finsko.

Koš 4: Bosna a Hercegovina, Slovinsko, Černá Hora, Severní Makedonie, Albánie, Bulharsko, Izrael, Bělorusko, Gruzie, Lucembursko.

Koš 5: Arménie, Kypr, Faerské ostrovy, Ázerbájdžán, Estonsko, Kosovo, Kazachstán, Litva, Lotyšsko, Andorra.

Koš 6: Malta, Moldavsko, Lichtenštejnsko, Gibraltar, San Marino.

„V tuhle chvíli už s nasazením nic neuděláme. Rozdíly mezi druhým a třetím košem někdy nejsou zase tak velké. Jasně, být ve druhém koši by byla výhoda, ale musíme to brát jako fakt. Každopádně víme, že ve skupině budeme mít silné soupeře. No a nejlepší týmy na mistrovství světa postoupí,“ poznamenal Šilhavý.

Los rozhodne o složení pěti- a šestičlenných skupin. Kvalifikace o postup na mistrovství světa se bude hrát příští rok v březnu, září (po třech zápasech), říjnu a listopadu (po dvou utkáních). Deset vítězů jednotlivých skupin si zajistí přímý postup na šampionát, který v listopadu a prosinci 2022 poprvé v historii uspořádá Katar.

Mužstva na druhých místech postoupí do play-off. V něm dostanou šanci ještě dva nejvýše postavení vítězové skupin v letošní Lize národů, které ve světové kvalifikaci neuspějí. To je příležitost i pro Česko, které na podzim skupinu Ligy národů rovněž vyhrálo.

Pořadí vítězů v Lize národů: 1.  Francie, 2. Belgie, 3. Itálie, 4. Španělsko, 5. Wales, 6. Rakousko, 7. Česko, 8. Maďarsko, 9. Slovinsko, 10. Černá Hora, 11. Arménie, 12. Albánie, 13. Faerské ostrovy, 14. Gibraltar.

Do play-off tedy postoupí dohromady dvanáct celků (deset ze druhých míst kvalifikace, dva z Ligy národů). Losem vznikne šest dvojic, které si zahrají o postup do dalšího kola. Z něj pak vzejdou zbylí tři účastníci mistrovství světa 2022. Play-off se bude hrát v březnu 2022 jen na jeden zápas, nikoliv na odvety doma-venku.

O postup na mistrovství světa bude česká reprezentace bojovat pod vedením trenéra Jaroslava Šilhavého, který jedinou českou účast na světovém šampionátu zažil v roce 2006 jako asistent Karla Brücknera.

„Na postup na takový turnaj můžete myslet jen v případě, že máte opravdu silný tým. A ten jsme v roce 2006 měli,“ připomněl hlavní kouč národního týmu Šilhavý. „Po bronzovém EURO 2004 byla očekávání fanoušků veliká a po úvodní výhře tři nula nad Spojenými státy ještě vzrostla. Jenomže se nám zranil Honza Koller, což se ukázalo jako klíčové, a zápas s Ghanou nás konfrontoval s realitou. V posledním utkání proti Itálii už to potom bylo složité. Každopádně jsem rád, že jsem atmosféru mistrovství světa zažil, a samozřejmě bych si to chtěl ještě zopakovat. Třeba právě v Kataru v roce 2022.“

Přímý přenos losu bude v pondělí 7. prosince od 18:00 vysílat ČT sport.

Petr Šedivý, Tiskový mluvčí české fotbalové reprezentace

Fotbalová asociace České republiky