Radost ze Sparty a Slavie, zklamání v Liberci!

Po reprezentační přestávce se opět hráli dvě evropské klubové soutěže. A českého fanouška ve čtvrtek večer potěšily v Evropské lize, nejen výkony, ale hlavně vítězství fotbalistů Sparty a Slavie. Zato zklamání panovalo v Liberci, kterému se nepodařila odveta  s Hoffenheimem a prohrál 0:2.

Skotům opět  čtyři góly!

Sparta  po dvou ligových porážkách hrála jako vyměněná a zdolala  Celtic, stejně jako v Glasgowě, 4:1. Změny  v sestavě, především zařazení brankáře Niti a stopera Hancka, znamenalo zklidnění v obraně. Od chvíle, kdy Hanckovi unikl Edouard a vstřelil vedoucí gól Skotů už Sparta hostům mnoho  nedovolila.

A právě  to byl Hancko, který  vyrovnávací  brankou  způsobil zvrat. Deset minut poté už domácí vedli. Dočkal, který  dokázal jak je pro Spartu stále  platným hráčem, ideálně přihrál Julišovi a ten už měl snadnou úlohu 2:1

Po změně stran sice Skotové dlouho obléhali branku Sparty, ale vyrovnat se jim  nepodařilo  zásluhou Niti i obránců, z nichž Hancko pro zranění dal šanci zahrát si Evropskou ligu mladíkovi Součkovi.

Z defenzívy  se podařilo uniknout rychlému Karlssonovi, který nahrál  Julišovi. Nejlepší ligový střelec nezaváhal. Byl to jeho pátý gól ze dvou zápasů s Celtikem! Porážku Skotů v prodloužení završil Plavšič, který po nepodařeném odkopu Baina vyškolil brankáře i dobíhající obránce – 4:1.

Vítězstvím zůstává Sparta ve hře o postup do jarní části soutěže. Pokud zopakuje výkon proti Celtiku i ve zbývajících zápasech s AC Milán a Lille, není bez šance na postup. Hodně napoví utkání 2. prosince v Lille.

Lukáš Juliš, trenér Václav Kotal, Dávid Hancko po utkání:

AC Sparta Praha – Celtic FC 4:1 (2:1)

Góly: 27. Hancko, 38. a 80. Juliš, 90.+4 Plavšić – 15. Édouard. ŽK: LK37, Souček. Rozhodčí: Stieler – Pickel, Schaal (vš. Něm.)

Sparta: Nita – Plechatý, Pavelka, Hancko (67. Souček) – Vindheim, LK37, Trávník (76. Laco Krejčí), Dočkal, Hanousek – Juliš (86. Minčev), Karlsson (86. Plavšić). Trenér: Kotal.

Celtic: Bain – Elhamed, Julien, Ajer, Laxalt – Christie, Brown (67. Rogić), Ntcham, McGregor, Elyounoussi – Édouard (82. Klimala).

Rychlá odpověď Slavie po kiksu Koláře!

Slavie přijela do Nice, po problémech domácích fotbalistů s koronavirem, v roli mírného favorita a také tuto úlohu zvládla. Sebedůvěru ji dodal  po čtvrthodině první gól Lingra, jehož  málo vídaná střela za hranicí pokutového území  skončila pod  „šibenicí“  Benitezovy branky. Náhradník za Stancia se uvedl náramně!

Francouzi, v čele se šesti africkými fotbalisty, byli  slávistům dobrými soupeři a když po hodině hry nepochopitelným vyběhnutím brankáře Koláře lacino vyrovnali, nevypadalo to s hosty nejlépe. Ale pak se ukázala kolektivní síla  Trepišovského týmu. Za nedlouho po vyrovnávacím gólu Olayinka ve vyložené pozici hlavičkoval přímo do rukou brankáře, ale v 64. minutě po přesném rohovém kopu Ševčíka vše  napravil. Tentokrát se hlavou nemýlil.

Pak už Slavia, neúnavně napadající jakoukoliv akci domácích, byla na koni.  Útočné akce vedla ve značné rychlosti a výsledkem byl ještě třetí gól. Po ideálním obloučku z kopačky Holeše si na míč naskočil Sima a hlavou upravil na konečných 3:1.

Ve zbývajících dvou zápasech k jistotě postupu stačí Slavii jeden bod. Nejbližší příležitost k  bodovému zisku bude mít za týden v  Praze proti izraelskému Hapoel Beer Ševa.

Trenér Jindřich Trpišovský, Ondřej Lingr, Tomáš Holeš, Ondřej Kolář po utkání:

OGC Nice – SK Slavia Praha  1:3 (0:1)

Branky: 61. Gouiri – 15. Lingr, 64. Olayinka, 75. Sima. Rozhodčí: Nyberg – Hallin, Söderqvist. ŽK: Nsoki, Atal, Schneiderlin, Bambu, Boudaoui – Zima, Bořil. ČK: 90. Boudaoui.

Nice: Benítez – Atal (66. Ndoye), Bambu, Nsoki, Lotomba – Lopes, Schneiderlin, Reine-Adelaide (72. Boudaoui) – Claude-Maurice, Maolida, Gouiri (78. Pelmard).

Slavia Praha: Kolář – Masopust, Kúdela, Zima, Bořil – Holeš (87. Karafiát), Ševčík – Sima (87. Tecl), Lingr (63. Traoré), Olayinka (87. Malínský) – Kuchta (82. Provod). Trenér: Trpišovský.

Gól v 77. minutě pohřbil naději!

K odvetnému zápasu s Hoffenheimem měl už Liberec k dispozici kompletní tým, včetně trenéra Hoftycha, ale k úspěšnému výsledku to nevedlo.  Německý tým, který přijel do Liberce  teprve dvě hodiny před začátkem utkání,  byl aktivnější a po půl hodině pouze tyč zastavila  Baumgartnerovu  prudkou střelu. Před koncem poločasu stěží brankář Nguyen vyrazil hlavičku Klausse nad  břevno. Takové šance  domácí neměli.

Po změně  stran se liberecký tým zlepšil a  mnohé  nasvědčovalo, že by mohl aspoň remizovat.  Závěr všechno pokazil. Jeden z nejaktivnějších hráčů hostí Baumgartner v 77. minutě přízemní střelou překonal domácího brankáře.  Poté Liberec vrhl všechny síly do útoku. Největší šanci měl  Rabušic, který obešel  Bogardeho, brankář míč vyrazil k Marovi, ale jeho střelu  Baumann zlikvidoval.

Místo vyrovnávacího gólu však přišel trest. Mara ve výskoku  reflexivně  zdviženou rukou  před brankou zasáhl míč, který podběhl gólman Nguyen. Z  penalty minutu před koncem vstřelil Kramarič druhý  gól.

S třemi body zůstává Liberec ve skupině Evropské ligy třetí a prakticky bez nadějí na postup. Aby byla ještě nějaká šance, musel by příští týden zvítězit v Gentu.

Trenér Pavel Hoftych, Jakub Jugas, Michal Sadílek po utkání:

FC Slovan Liberec –  Hoffenheim  0:2 (0:0)

Branky: 77. Baumgartner, 89. Kramarić. Rozhodčí: J. Brisard – B. Pages, G. Debart. ŽK: 13. Mikula, 88. Mara – 16. Bogarde, 64. Gaćinović, 69. Nordtveit, 81. Skov. Rozhodčí: J. Brisard – B. Pages, G. Debart.

Liberec: Nguyen – Koscelník, Jugas, Kačaraba, Chaluš (84. Rondić), Mikula – Sadílek, Mara (90. Beran) – Pešek (84. Matoušek), Mosquera – Júsuf (70. Rabušic). Trenér: Hoftych.

Hoffenheim: Baumann – Bogarde, Nuhu, Nordtveit, Sessegnon (46. Skov) – Rudy (61. Bebou) – Gaćinović, Baumgartner (78. Geiger) – Grillitsch (79. Samassékou) – Beier (61. Kramarić), Klauss.