Trenér Šilhavý: se Slováky musíme vyhrát, jde o první místo

Trenér Jaroslav Šilhavý dokázal s českou fotbalovou reprezentací ve třech dosavadních zápasech se Slovenskem vyhrát. Ale před středečním důležitým soubojem na závěr Ligy národů, očekává oproti duelu v Bratislavě, dost důrazného a aktivního soupeře. 

Český tým bude se Slovenskem bojovat o prvenství v tabulce a postup do elitní Ligy A, vše se ale rozhodne po utkání Izraele – Skotsko, které má jednobodový náskok před českou reprezentací. Zatím nemá trenér Šilhavý jasno, zda oproti nedělnímu vítěznému utkání s Izraelem změní základní sestavu.

Vzájemná zápasová bilance Šilhavého při svém debutu v roli hlavního trenéra u české reprezentace, první výhra 2:1 v Trnavě, v následné odvetě, jeho svěřenci porazili Slováky 1:0. A v zářijovém úvodním utkání letošního ročníku Ligy národů vyhráli Češi v Bratislavě 3:1.

„Když jsme hráli ve třech zápasech derby, tak jsme byli vždy šťastnější, v některých možná lepší. V posledním zápase jsme dokázali Slováky výborně přehrát, přestože byly základní sestavy dost předělané. Dovedu si totiž představit, že po postupu na mistrovství Evropy, jim stouplo herní sebevědomí, takže budou hodně nabuzeni a zítra chtějí každopádně vyhrát,“ řekl na on-line tiskové konferenci Šilhavý.

Na lavičce slovenské reprezentace skončil v říjnu český trenér Pavel Hapal, jeho nástupcem se stal Štefan Tarkovič, který uspěl v obou listopadových zápasech. Nejprve jeho svěřenci vyhráli v prodloužení v Severním Irsku ve finále 2:1 v play off o Euro, zároveň jeho tým postoupil na evropský šampionát 2021. V neděli si připsal, doma zasloužené vítězství 1:0 nad Skotskem.

„S Pavlem Hapalem jsme kamarádi, hodně mě mrzelo, že musel opustit slovenský repre tým. Mluvili jsme spolu, hned po jeho odchodu. Oba jsme zápasili s pandemií, takže jsme měli stejné problémy. Jsem přesvědčen, že by postup na Euro zvládl taky. Ale tohle je prostě úděl všech trenérů. Popřál jsem mu hodně štěstí do další trenérské práci a věřím, že brzy získá nové, třeba bude zajímavější,“ podotkl Šilhavý. 

Jeho svěřenci potřebují k prvenství ve skupině nutně zvítězit a zároveň se spoléhat, že Skotsko nevyhraje v Izraeli. „Hrajeme o vítězství, a jestli nám přinese prvenství a postup do elitní skupiny, je to pro nás skvělé. Chceme zítra vyhrát, věřím tomu, že Izrael to zvládne a postoupíme mezi evropskou elitu. Myslím si, že by náš zápas se Slovenskem byl pro naše diváky, velice zajímavý. Věřím tomu, že v příštích zápasech již budou přítomni,“ řekl kouč Šilhavý a dodal,“ hrajeme o první místo, Slováci o záchranu.“ 

Trenér není zatím rozhodnutý, zda změní vítěznou základní sestavu z utkání proti Izraeli. „Ještě přemýšlíme, jak postavíme základ, nejsme úplně rozhodnuti. Kapitán Bořek Dočkal je mezi možnými variantami. Večer po dnešním tréninku se definitivně rozhodneme,“ dodal Šilhavý.

Trenér Jaroslav Šilhavý, Tomáš Vaclík:

Trenér Štěpán Tarkovič:

Čtsa, audio, foto: www.sportovnizurnal,cz