Atlet roku v netradičním hávu

Atletický rok 2020 byl zásadně postižen koronavirovou krizí, kdy byla řada vrcholů královny sportu zrušena nebo odložena. To se však netýkalo Atleta roku, který se letos uskutečnil, i když v trochu netradičním formátu.

Letos totiž Atlet roku neproběhl jako vyhlášení Ankety Českého atletického svazu, ale jako připomínka největších úspěchů našich reprezentantů za posledních 50 let. Právě padesátileté jubileum od svého založení totiž slaví Evropská atletika. V sále Hotelu Ambassador – Zlatá Husa se vzpomínalo za účasti legend minulých i současných na vrcholné momenty české atletiky v uplynulém půlstoletí.

Na jednom pódiu se tak sešly dvojice Barbora Špotáková a Jan Železný, Helena Fibingerová a Tomáš Staněk, Jarmila Kratochvílová a Lada Vondrová či Zuzana Hejnová a Pavel Maslák. Veleúspěšnou českou vícebojařskou školu pak zastupoval první muž, který v desetiboji překonal 9000 bodů Roman Šebrle a diskařským legendám Ludvíku Daňkovi a Imrichu Bugárovi vzdal čest jejich mladý talentovaný nástupce Michal Forejt.

Pořadem tradičně provázel Aleš Háma a vystoupení atletů se prolínala s písněmi interpretů, jako byli Jelen, Slza Olga Lounová, Anna K. nebo Sebastian.

Celý program byl pak uzavřen songem s názvem Nikdy to nevzdám, který společně zazpívali ve spodní části Václavského náměstí všichni zúčastnění. „Byl to zvláštní Atlet roku, ale všichni jsme měli myšlenku, abychom dali signál lidem, že život jde dál. Moc rádi jsme se tu sešli. Když si zazpíváte společně s Romanem Šebrlem, Jarmilou Kratochvílovou a dalšími, je to něco, na co budete vzpomínat celý život,“ řekla devítinásobná vítězka ankety Barbora Špotáková. „Byl to zvláštní pocit stát na pódiu a nevidět nikoho v hledišti, ale bylo hezké, že se ocenili nejlepší atleti posledního půlstoletí,“ dodala dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová.

Ludvík Daněk

Ludvík Daněk se stal v roce 1964 v Turnově světovým rekordmanem v hodu diskem. Záhy nato získal na olympijských hrách v Tokiu stříbrnou medaili. O čtyři roky později vybojoval pod pěti kruhy na hrách v Mexiku bronz a na olympijských hrách v Mnichově 1972 se dočkal i nejcennějšího kovu. Celkem startoval na čtyřech olympijských hrách. Zlato a stříbro přivezl i z evropských šampionátů. Titul mistra Československa získal čtrnáctkrát v řadě.

Jarmila Kratochvílová

Světový rekord Jarmily Kratochvílové na 800 metrů odolává již 37 let. Za tu dobu se pokoušela o překonání výkonu 1:53.28 řada nástupkyň, avšak neúspěšně. Na mistrovství světa v Helsinkách 1983 získala jedinečný zlatý double na tratích 400 a 800 metrů. K tomu byla ještě členkou stříbrné štafety na 4×400 metrů. Na olympijských hrách v Moskvě 1980 si doběhla na čtvrtce pro stříbrnou medaile. K tomu má ve své sbírce ještě dvě stříbra z evropského šampionátu v Aténách. Jako trenérka vedla mistryni světa na 800 metrů Ludmilu Formanovou.

Helena Fibingerová

Koulařka Helena Fibingerová je další ze zlaté generace, která zazářila na mistrovství světa v Helsinkách 1983. Také ona se ve finské metropoli stala světovou šampionkou. Na olympijských hrách v Montealu 1976 vystoupala na bronzový stupínek. Je také osminásobnou halovou mistryní Evropy. Dodnes je výkonem 22.50 držitelkou halového světového rekordu ve vrhu koulí. Patnáctkrát se stala mistryní republiky.

Jan Železný

Jan Železný je uznáván jako nejlepší oštěpař všech dob a jeho výsledky ho k tomu opravňují. Svým výkonem z Jeny 98.48 je stále světovým rekordmanem. Třikrát si pověsil na krk zlato na olympijských hrách v Barceloně 1992, Atlantě 1996 a Sydney 2000. K tomu si vyházel ještě stříbro na hrách v Soulu 1988. Je také trojnásobným mistrem světa z let 1993, 1995 a 2001. Světový rekord překonal v průběhu své bohaté kariéry hned několikrát. V roce 2000 byl vyhlášen nejlepším atletem světa. Celkem čtyřiapadesátkrát přehodil 90 metrů.

Tomáš Dvořák

Tomáš Dvořák patří mezi vícebojařské legendy. Na olympijských hrách v Atlantě 1996 získal v desetiboji bronz a pak přišla jeho zlatá série na světových šampionátech, když dokázal zvítězit třikrát za sebou v letech 1997, 1999 a 2001. V roce 1999 vytvořil v Praze výkonem 8994 bodů světový rekord. V roce 2000 se stal v belgickém Gentu halovým mistrem Evropy v sedmiboji. Po skončení kariéry vykonával v letech 2009 až 2019 funkci šéftrenéra české reprezentace.

Roman Šebrle

Roman Šebrle se na věky zapsal do historie atletických dějin jako první desetibojař, který překonal hranici 9000 bodů. V roce 2001 jich na mítinku v rakouském Götzisu posbíral 9026. Šebrle je desetibojařským olympijským šampionem z her v Aténách 2004. O čtyři roky dříve si na olympiádě v Sydney pověsil na krk stříbro. V roce 2007 se stal v Osace i mistrem světa v desetiboji. Dvakrát vyhrál mistrovství Evropy v letech 2002 a 2006. Je naším medailově nejúspěšnějším vícebojařem.

Zuzana Hejnová

Zuzana Hejnová získává své největší úspěchy na trati 400 metrů překážek. Na této distanci se v letech 2013 a 2015 stala mistryní světa. Na olympijských hrách v Londýně 2012 doběhla na bronzové příčce. O čtyři roky v Riu byla čtvrtá. Byla nedílnou oporou medailově úspěšných reprezentačních štafet na 4 x 400 metrů. V hale vybojovala na hladké čtvrtce na HME v Bělehradě 2017 stříbro.

Pavel Maslák

Čtvrtkař Pavel Maslák je považován za halového specialistu. Pod střechou je trojnásobným mistrem světa i Evropy. Šest let v řadě nenašel na halových šampionátech přemožitele. Úspěchy však sbíral i pod otevřeným nebem. Je mistrem Evropy z šampionátu v Helsinkách 2012 a má stříbro z kontinentálního mistrovství v Amsterdamu 2016.

Barbora Špotáková

Oštěpařka Barbora Špotáková je dvojnásobnou olympijskou šampionkou z her v Pekingu 2008 a Londýně 2012. V Riu de Janieiru 2016 pak svou olympijskou medailovou sbírku rozšířila o bronz. Od roku 2008 je také světovou rekordmankou, když ve Stuttgartu hodila 72.28. Barbora je trojnásobnou mistryní světa a v roce 2014 se v Curychu dočkala i evropského titulu.

Tomáš Staněk

Tomáš Staněk je prvním českým koulařem, kterému se v hale i pod otevřeným nebem podařilo překonat hranici 22 metrů. Svůj první velký cenný kov získal na halovém mistrovství Evropy v Bělehradě 2017, kde vybojoval stříbro. Na tento úspěch pak navázal bronzy z halového mistrovství světa v Birminghamu 2018 a halového evropského šampionátu v Glasgow 2019. Na velkou medaili z letního šampionátu stále čeká. Na mistrovství světa i Evropy skončil nejlépe čtvrtý.

Lada Vondrová

Lada Vondrová je považována za pokračovatelku úspěšné české čtvrtkařské školy. Z mistrovství Evropy do 22 let ve švédském Gävle přivezla z hladké čtvrtky stříbrnou medaili. Univerzální běžkyně zdatně kombinuje hladkou čtvrtku s tou překážkovou, ale i s osmistovkou. Letos si v běhu na 400 metrů již dokázala vylepšit osobní rekord na 51.35, což je nejlepší český výkon od roku 2011.

Michal Forejt

Diskař Michal Forejt je společně se svým bratrem Jakubem považován za nástupce českých diskařských legend. Na loňském mistrovství světa juniorů ve švédském Boras si Michal vyházel stříbro a na stupně vítězů ho doprovodil i bronzový Jakub.

Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department

ČAS,