Čest našeho fotbalu zachraňoval Liberec

Zatímco v úvodním kole Evropské ligy se nečekaně radovali fotbalisté Liberce, naprázdno  vyšly nejlepší týmy Fortuna:ligy Sparta a Slavie. U oslabené Sparty se proti vedoucímu týmu francouzské  ligy Lille bůhví jaký výsledek neočekával. Zato prohra  Slavie v Izraeli s nedávným přemožitelem Plzně Hapoelem Beer Ševa je v krátké době druhým nezdarem a zdůrazněme zbytečným, na zahraničním kolbišti.

Začněme tím radostným, perně vybojovaným vítězstvím Liberce 1:0 nad devátým týmem belgické ligy Gentem. Ačkoliv před sezónou prošel libereckým tým velkou obměnou hráčského kádru, dokázal trenér Hoftych hráče dobře připravit nejen na naši ligu, ale i na Evropskou. Už postup do základní části druhé klubové  evropské soutěže byl úspěchem.

FC Slovan Liberec – KAA Gent (skupina) 1:0

A ve čtvrtek si liberecké mužstvo velice soustředěným, bojovným výkonem poradilo s belgickým týmem, jehož trenér De Decker před utkáním prohlašoval, že si jeho svěřenci přijeli do Liberce pro tři body.  Všechno však bylo jinak. Po brance Hilála ve 29. minutě domácí hubený náskok dokázali udržet. Hosté se snažili aspoň vyrovnat, ale pro  dobrý výkon obrany Slovanu a především bezchybného brankáře Nguyena, jehož  jednou zachránila od pohromy tyč, neuspěli.

Trenér vítězů Hoftych zdůraznil, že  se jeho svěřenci dokázali  dobře připravit na rychlostně vybavený tým soupeře a hlavně byl dostatečně důrazní v osobních soubojích. Rozhodlo nadšení nad příliš sebevědomým  protivníkem.

„Duel budu hodnotit vždy pozitivně, vyhráli jsme proti velmi těžkému soupeři s ohromnou individuální kvalitou. Vybojovali jsme to týmovým výkonem, kluci se vydali ze sil. Dočkali jsme se vítězství, super vstup do skupiny a důležité tři body,“ zhodnotil po zápase Pavel Hoftych trenér Liberce.

FC Slovan Liberec –  Gent  1:0  (1:0)

Branka: 29. Júsuf. Rozhodčí: M. Schuettengruber – R. Brandner, R. Steinacher (Belg.). ŽK: 45+1. Beran – 34. Marreh, 68. Yaremchuk, 89. Hanche-Olsen. Bez diváků.

Slovan: Nguyen – Koscelník, Jugas, Tijani, Mikula (C) – Hromada (79. Chaluš), Mara – Mosquera, Beran (57. Sadílek), Pešek (68. Matoušek) – Júsuf (57. Rabušic). Trenér: Hoftych. 2.kolo: 29.10. (18:55) venku CZ Bělehrad.

Na Letné  nastupovala Sparta  s problémy jak „zalepit“ obranu při absenci zraněných stoperů  Hancka, Štetiny a Čelůstky. Přestože od 24. minuty musela hrát v deseti po velmi přísném vyloučení Krejčího II, dokázala s favoritem držet krok 60 minut. A kdyby chorvatský hlavní rozhodčí Strukan měl spravedlivý metr i na hosty, musel by před koncem poločase vyloučit i stopera Botmana na pronikajícího Pavelku (to už měl Francouz žlutou kartu). Také odvolání penalty za sražení Vindheima bylo  jedním ze špatných verdiktů rozhodčího.

Andreas Vindheim

Velmi kvalitní francouzské mužstvo s mnoha s hráči z Afriky i Evropy takovou podporu rozhodčího určitě nepotřebovalo. Nakonec k hladkému vítězství dospělo třemi góly mezi 60. – 75. minutou. Nebylo to jen  pěknými útočnými akcemi, v nichž kraloval autor hattricku Turek Yazici, ale i hrubou chybou Hanouska.

Sparta  zasloužila uznání nejen za bojovnost, ale i o útočnou aktivitu po vyloučení Krejčího  Poté co po změně stran nastoupil místo Juliše  ne zcela zdravý Hložek, se podařilo domácím vyrovnat. Hložek ideálně patičkou nahrál Dočkalovi a ten nezaváhal. Poté co Yazici, dostal hosty do vedení 2:1, se už Sparta do hry nedostala. Výsledek 1:4 je příliš krutý, byť někteří experti před utkáním tipovali její porážku 1:3. Řečnická  otázka, jak by se vyvíjel zápas bez vyloučeného Botmana a upřenou penaltou?

David Lischka ze Sparty Praha během utkání v základní skupině Evropské ligy, Sparta Praha – Lille OSC, dne 22. října 2020 v Praze.

AC Sparta Praha – Lille OSC  1:4 (0:1)

Góly: 46. Dočkal – 45. Yazici, 60. Yazici, 66. Ikoné, 75. Yazici. ŽK: Heča, Sáček, Dočkal – Botman, Bradarić, Sanches, Bamba. ČK: 23. Krejčí. Rozhodčí: Strukan – Perica, Jakšić (vš.Chorv.)

Sparta: Heča – Sáček (90. Vitík), Lischka, Hanousek (90. Minčev) – Vindheim, Pavelka, Trávník (78. Karabec), Dočkal, Karlsson (74. Polidar) – Juliš (46. Hložek). Trenér: Kotal. Bez diváků. 2. kolo: 29.10. (18:55) venku AC Milan.

Trenér Sparty Václav Kotal, David Pavelka, David Lischka, kapitán Bořek Dočkal:

Prohrou 1:3 však skončila izraelská anabáze Slavie. Přestože  domácí Hapoel trefil slávistickou branku jen třikrát, byly z toho tři góly! Slávisté ze značné herní převahy s 18 střeleckými pokusy, vytěžila pouze jediný gól, ale dokázala „zazdít“ čtyři vyložené šance, počínaje Teclem a konče   Musou.

Po  vyrovnávacím gólu Provoda, měla  při stálém tlaku na soupeřově polovině, velkou možnost rozhodnout zápas ve svůj prospěch. Bohužel platilo okřídlené, ale pravdivé: nedáš – dostaneš! Do otevřené obrany  slávistů, po brejcích Izraelců v rozpětí  86. – 88. minuty, padly dva góly. To co prováděl stoper Hovorka, ale i Kolář se může stát amatérům, ale  ne skvěle placeným profesionálům. Není divu, že trenér Trpišovský tvrdě kritizoval  jejich chyby a viděl za hlavní příčiny prohry.

Zmínil se i o tom, že v týmu domácích  nastoupili dva hráči, kteří  měli pozitivní test na Covid -19. Navíc na lavičce seděl náhradní brankář a  tým koučoval trenér Abukasis, rovněž pozitivně testovaní. Tak aby  ještě po nezdaru si slávisté nepřivezli domů nákazu. Jakoby nestačilo, že s koronavirovou pandémií se potýkalo několik hráčů i členů realizačního týmu.

Hapoel Beer Sheva FC   – SK Slavia Praha  3:1 (1:0)

Branky: 45. Agudelo, 86. Acolatse, 88. Acolatse – 75. Provod. Rozhodčí: Visser – Nijssen, Vanyzere. ŽK: 25. Barreiro, 45. Josue, 48. Vitor, 90. Varenne – 85. Stanciu. Bez diváků.

Slavia: Kolář – Kúdela, Hovorka, Bořil – Ševčík (75. Lingr), Oscar (90. Sima), Malínský (57. Masopust), Traoré (46. Stanciu), Provod – Musa, Tecl (57. Kuchta). Trenér: Jindřišovský. 2.kolo: 29.10. (21:00) doma  Leverkusen.