Běchovická tradice pokračuje!

V neděli 27. září se uskuteční již 124. ročník nejstaršího evropského silničního závodu Běchovice – Praha. V jeho rámci se opět uskuteční také mistrovství České republiky mužů a žen v silničním závodě na 10 kilometrů.

Mistrovský závod mužů nabídne v podstatě tu největší možnou domácí konkurenci. V posledních pěti letech nepoznal jiného vítěze než Jiřího Homoláče, Jakuba Zemaníka a Víta Pavlištu a toto trio by nemělo na startu chybět ani letos. Titul z minulého roku bude obhajovat Vít Pavlišta, který má na svém kontě již pět medailí ze silničního MČR, ale premiérového zlata se dočkal právě až na loňských Běchovicích. Letos by měl být rozhodně jedním z největších favoritů, k čemuž ho opravňují výkony, které podával v průběhu celé sezóny. Stal se mistrem republiky na dráhové desítce i v půlmaratonu. Právě na půlmaratonské distanci si pak minulý víkend vylepšil v Ústí nad Labem své kariérní maximum na 1:04:48. Ač Běchovice nepatří mezi jeho nejoblíbenější závody, ambice má jen ty nejvyšší. „Cítím se dobře a forma jde nahoru, tak by to nemuselo být zlé. V dobrém běžeckém rozpoložení by mi ten náročný běchovický profil neměl vadit. Mladým klukům to ale letos běhá dobře, takže obhajoba titulu bude složitá, ale to je samozřejmě můj cíl,“ nechal se slyšet.

Na Běchovicích se tradičně daří také Jakubu Zemaníkovi. Však zde také v mužské kategorii zvítězil v letech 2015 a 2017. Loni pak bral stříbro právě za Pavlištou. Celkem už v tomto závodě posbíral čtyři cenné kovy. Letos sice absolvoval pouhé dva závody, nicméně pětka v Domažlicích byla kvalitní a jeho půlmaratonská premiéra v Ústí nad Labem byla také úspěšná. „Jsem rád, že závod proběhne. V dnešní době člověk neví, co se kdy zruší a kdy bude možnost běžet další závod. Teď se mi běhá dobře. Z půlmaratonu mě trochu bolely nohy, ale do neděle v pohodě zregeneruji,“ potvrzuje, že se nachází v dobrém předzávodním rozpoložení.

Jiří Homoláč se sice letos nenachází v ideální formě, nicméně rozhodně může do boje o nejvyšší příčky zasáhnout. Vítěz z let 2016 a 2018 loni na startu chyběl, ale letos si jistě bude brousit zuby již na svou šestou medaili ze silničního MČR. Nebude to mít ale jednoduché. Minimálně bronz z minulého roku se pokusí obhájit Dominik Sádlo, stříbrný medailista z letošních MČR v půlmaratonu a na 5000 metrů. Na kov stejné hodnoty z roku 2018 bude chtít navázat Viktor Šinágl, letošní národní šampion na dráhové pětce. Historicky nejúspěšnějším běchovickým závodníkem z celého startovního pole je pak trojnásobný mistr a šestinásobný medailista Jan Kreisinger. Ten stál naposledy na stupních vítězů v roce 2017.

Ženské mistrovské klání by mělo mít hlavní favoritky v Moiře Stewartové a Vendule Frintové. Stewartová brala na Běchovicích v roce 2014 juniorský titul a od té doby se letos jedná o její první start v tomto závodě. Ovšem jakožto pětinásobná mistryně republiky na dráhové desítce a stříbrná z letošního MČR na trati 5000 metrů může pomýšlet hodně vysoko. Navíc v této sezóně již ukázala, že umí běhat i na silnici, když hned při své půlmaratonské premiéře v Bratislavě zaběhla čas 1:12:48, čímž se řadí na páté místo českých historických tabulek na této distanci. „Na závod se moc těším, protože jsem ho běžela jen jednou v juniorkách a poté už mi to nikdy nevyšlo, což mě vždy mrzelo. Startovní listina vypadá nabitě, tak doufám, že se s holkami popereme o rychlé časy,“ věří svěřenkyně trenéra Václava Janouška.

Zlato z loňského šampionátu obhajuje Vendula Frintová, která se sice specializuje na triatlon, nicméně pravidelně se prosazuje i mezi nejlepšími českými běžkyněmi. To potvrdila také na letošním MČR v půlmaratonu, kde si pověsila na krk stříbrnou medaili. V Běchovicích stála na stupních vítězů v rámci domácího šampionátu už třikrát.

Do závodního módu se vrací také trojnásobná mistryně republiky na silniční desítce Eva Vrabcová. Ta mistrovský závod ovládla v letech 2014, 2015 a 2017 a je také držitelkou historicky nejlepšího času v rámci tohoto šampionátu, když si v roce 2015 s tratí poradila v čase 33:27, čímž zaostala jen devět sekund za traťovým rekordem Keňanky Nancy Wambuaové. Eva se o uplynulém víkendu jen necelých pět měsíců po porodu dcerky Adélky zúčastnila ústeckého půlmaratonu a byl z toho velmi solidní čas 1:18:21. V přímém souboji tak porazila například bronzovou medailistku z loňských Běchovic Terezu Hrochovou, která právě tento cenný kov bude hájit i letos.

Mezi kandidátky na pódiové umístění jistě patří také velezkušená Lucie Sekanová. Ta má ze silničního MČR již dvě medaile z let 2012 a 2013. Je také autorkou desátého nejrychlejšího času v rámci MČR. Nad její formou ovšem visí otazník, jelikož by se v jejím podání jednalo o první letošní start pod otevřeným nebem.

124. ročník závodu Běchovice – Praha odstartuje v neděli 27. září v 11:15 a bude možné ho sledovat v rámci streamu na facebookových stránkách Česká atletika.

Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department

ČAS