ROZHOVOR JIŘÍ PAVLENKA


Jak vás změnily tři roky v Německu?

Ty tři roky mě posunuly kromě sportovní stránky i jako člověka. Kromě toho, že jsem v jiné zemi, musím si zvykat i na jiný jazyk – samozřejmě na vás nikdo nebude věčně čekat a nebude vám situaci ulehčovat. Proto jsem se snažil co nejrychleji zapadnout, přece jen jsem tisíce kilometrů od rodiny a na všechno jsem vyjma přítelkyně víceméně sám.

Berou vás už Němci jako místního? V čem vám vyhovuje německá mentalita?
Netuším, zda mě po třech letech berou jako místního, ale jsem velice rád, že tady v Brémách máme velice přátelské a sympatické lidi. Navíc nesmírně věrné fanoušky, kteří za námi stojí, ať už v dobrých, nebo zlých časech a stále nás podporují.

Stává se vám, že s Theem mluvíte automaticky německy?
Popravdě se nám to občas stalo, že jsme na sebe vyhrkli nějaké německé slovíčko, protože nás napadlo rychleji než to české. Samozřejmě když to jde, tak spolu mluvíme česky. Přeci jen je to náš rodný jazyk, vyjádříme se v něm přesněji.

Cítíte na sobě po třech letech, kdy pravidelně chytáte bundesligu, že tu soutěž už opravdu znáte? Může vás v ní ještě něco překvapit?
Člověk samozřejmě zná spoustu hráčů, kteří působí v Německu, ale bundesliga umí člověka vždy překvapit. Těším se třeba na zápasy s Bielefeldem, který po delší době postoupil do nejvyšší soutěže, a ještě jsem proti němu nehrál. Stoprocentně mě bundesliga zas a znovu překvapuje svojí vyrovnaností.

Favorit favoritů, momentálně nejlepší tým Evropy je Bayern – dá se mu vůbec čelit?
Bayern loni neměl úplně ideální začátek. Ale po změnách v realizačních týmu se rozjeli a ukázali nejen Německu, ale celé Evropě, jaký jsou kolos. Samozřejmě bude těžké ho zastavit a myslím si, že jestli se to někomu může podařit, tak to bude jedině Dortmund.

Jsi v kontaktu s jinými Čechy v bundeslize?
Na posledním srazu reprezentace jsem se bavil s Láďou Daridou a řešili jsme minulou sezonu, kdy jsme se zachraňovali až v baráži. Povídali jsme si i o té letošní, protože Hertha vyhlásila, že by chtěla být konkurenceschopná pro větší týmy v Německu, tak jsme řešili i nové hráče, kteří tam přišli. S klukama si samozřejmě občas napíšeme, pogratulujeme k dobrým zápasům.

Co říkáš na to, že si zachytáš proti Patrikovi Schickovi?
Proti Patrikovi už jsem chytal, když ještě působil na hostování v Lipsku. Věřím, že bude v Leverkusenu spokojený a tým s útočným pojetím by mu mohl vyhovovat.

Werder po dvou slušných sezonách v té minulé hrál do poslední chvíle o záchranu. Jaké ambice můžete mít teď?
Chtěli bychom se prezentovat hlavně dobrým fotbalem, slušnou hrou s dobrou kombinací. A samozřejmě se chceme se pohybovat výše než minulý rok. Ale nerad bych do médií vykřikoval cíle, které jsme si v kabině řekli.

Jak byla příprava odlišná od letní klasiky?
Příprava byla rozhodně kratší a na rozdíl od předešlých let jsme absolvovali jedno soustředění v Rakousku. Hlavním rozdílem byla reprezentační pauza před prvním soutěžním zápasem, generálku jsme nemohli odehrát společně, protože spousta hráčů byla právě na reprezentačních srazech.

Bundesliga byla dávána jako příklad v boji proti koronaviru. Už víte, zda se budou opatření lišit proti jarní části sezóny?
Myslím, že budeme pokračovat v tom, jak to bylo před tím, protože ten koncept se ukázal jako dobrý. Kromě toho, že budeme na hotelech oddělení od ostatních hostů, tak nás čekají před každým zápasem testy na koronavirus. Ostatní opatření budou dle všeho zachována a dodržována s německou důsledností.

Každý půlrok se spekuluje o možnosti tvého přestupu. Jak vidíš svoji budoucnost ty?
Nespekuluji a nezabývám se ničím jiným než současnou sezonou. Soustředím se na to, co je teď a jsem maximálně koncentrovaný na to, abych byl plnohodnotnou součástí Brém.

Pavel Pillár, Ředitel komunikace

SPORT INVEST Marketing

www.sport-invest.cz