Dvaadvacítky se vrací do Jablonce!

O nadcházejícím víkendu proběhne v Jablonci nad Nisou mistrovství České republiky mužů a žen kategorie do 22 let. Tento šampionát se na sever Čech vrací po šesti letech.

Rekordy šampionátu by se mohly otřásat na tratích 100 a 200 metrů obou kategorií. Útočit by na ně mohli Jiří Polák a Nikola Bendová. Parádní disciplínou Jiřího Poláka je dvoustovka, kde si letos vylepšil osobní rekord až na 20.63. Hodnota historického maxima mistrovství, jehož spoludržiteli jsou Jiří Vojtík a Jan Jirka, je 21.12. Polák byl letos hned v šesti závodech rychlejší. Na stovce to bude mít českobudějovický sprinter přeci jen o něco těžší, jelikož zde má rekord 10.47 ve svém držení Zdeněk Stromšík. Polák má osobák 10.53. K rychlejšímu času by ho ovšem mohla vytáhnout silná konkurence v osobách Štěpána Hampla a Matěje Krska, jejichž osobní maxima jsou lepší než Stromšíkův zápis.

Rekordmankami mistrovství na stovce a dvoustovce jsou Kateřina Čechová (11.51) a Marcela Pírková (23.50). Nikola Bendová byla letos na obou distancích rychlejší. Stovku v této sezóně zvládla za 11.47 a dvojnásobnou trať dokonce v osobním rekordu 23.21, což je výkon, který ji řadí na sedmé místo českých historických tabulek. Skvělou formu pak potvrdila minulý týden na Zlaté tretře v Ostravě, kde zaběhla historicky nelepší český čas na stopadesátce 17.09. Nikola tak nebude útočit nejen na čtvrté tituly na obou tratích, ale také právě na rekordní zápisy tohoto mistrovství.

Tyčkařka Amálie Švábíková již rekordmankou šampionátu je, když v roce 2017 zvítězila výkonem 431 centimetrů. Letos se však nachází v životní formě. V osmi případech skočila výše, než je její rekordní zápis a dokázala si posunout dokonce i své kariérní maximum na 455 centimetrů. Kvalitní pole doplňují sedmá z loňského ME do 22 let Nikola Pöschlová a finalistka MEJ v Boras Tereza Schejbalová. Na parádní skoky se můžeme těšit i v soutěži mužů, kde by se o ně měli postarat Dan Bárta, Matěj Ščerba a David Holý.

Překážkářský dvojboj zvolila Markéta Štolová. Svěřenkyně Lucie Škrobákové je specialistkou na stovku překážek, kde si letos postupně vylepšovala osobní rekord až na 13.26, což je o 12 setin rychleji než hodnota rekordu mistrovství, který zaběhly Lucie Koudelová a Helena Jiranová. Štolová však na finále MČR družstev v Ostravě ukázala, že si umí poradit velmi zdatně i s tratí 400 metrů překážek a také na této trati bude v Jablonci hlavní favoritkou na zlato.

Řadu zajímavých příběhů můžou napsat i vrhačské disciplíny. V kladivu mužů je letos jasnou českou jedničkou Patrik Hájek, který na domácí scéně neokusil hořkost porážky a hodem na 72.02 předvedl nejlepší český výkon od roku 2016. Sedmdesátku pak přehodil hned čtyřikrát. Bude tak cílit na vůbec nejstarší rekord šampionátu Lukáše Melicha, který má hodnotu 68.59 a nejúspěšnější český kladivář ho hodil už při vůbec prvním MČR dvaadvacítek v roce 2002 v pražském Edenu. V koulařském kruhu se pokusí zaútočit na rekord mistrovství Markéty Červenkové (15.38) vítkovická Katrin Brzyszkowská, ač je teprve dorostenkou, čtyřkilovým náčiním umí už 15.46.

Otřásat by se mělo též historické maximum mistrovství v trojskoku, jehož držitelkou je od roku 2015 Michaela Hrubá a má hodnotu 12.89. Hlavní kandidátkou na jeho překonání je Emma Maštalířová, která si na MČR mužů a žen zajistila stříbro v novém osobáku 13.26. V trojskoku mužů bude rekordman šampionátu dokonce na startu. Ondřej Vodák loni zvítězil výkonem 16.14, což se ještě žádnému muži na MČR dvaadvacítek nepodařilo. Obhájce však bude mít víc než vyrovnaného soupeře ve Zdeňku Kubátovi, jenž se v této sezóně dokázal zlepšit až na 16.24 a reálně tak může Vodákův výkon ohrozit.

Jednou z výrazných postav mistrovství muže být také výškař Marek Bahník. Svěřenec trenéra Svatoslava Tona dokázal letos pod otevřeným nebem skočit 222 centimetrů a v hale zdolal dokonce 225. Rekord mistrovství Jaroslava Báby z roku 2005 je stanoven právě na 225.

Velmi dobrou kvalitu slibuje soutěž dálkařů. Do role mírného favorita je pasován vítkovický Jakub Bystroň, jenž si letos posunul hodnotu kariérní ho maxima na 774 centimetrů. Na nejvyšší pozice jistě pomýšlí také Adam Pekárek (755) nebo vícebojař Ondřej Kopecký (746).

Z běžeckých disciplín bude největším lákadlem nejspíš mužská patnáctistovka, kde jsou zárukou kvality Daniel Kotyza a Lukáš Symerský.

V disku nemůžou chybět medailisté z loňského MEJ v Boras dvojčata Forejtovi a v oštěpu se vrací pátý z téhož šampionátu Martin Florian. Přes sedmdesát metrů pak umí také plzeňské duo Kryštof Kozač a Radek Jůda.

Mistrovství České republiky mužů a žen do 22 let proběhne ve dnech 19. – 20. září na stadionu Střelnice v Jablonci nad Nisou.

Petr Jelínek, Oddělení komunikace / Communications Department

ČAS,