Kotlářka Praha a Draci Brno se ujímají vedení v semifinálových sériích!

Baseballová Extraliga pokračovala semifinálovými sériemi, z nichž vzejdou letošní finalisté. Série se hrají na dvě vítězství a lépe do nich vykročili domácí týmy, tedy vítěz TOP6 Draci Brno a druhá v TOP6 Kotlářka Praha. Oba zápasy skončily pouze jednobodovými výhrami.

Kotlářka přivítala na svém hřišti obhájce titulu Arrows Ostrava, který útočí na mistrovský hattrick. Zápas proti sobě svedl nadhazovačské jedničky a reprezentanty Jana Nováka a Borise Bokaje a přinesl zajímavé homerunové představení. Domácí tým se ujal vedení ve 3.směně, kdy se za plot nejdříve trefil Filip Smola a posléze ještě za dva body Martin Červenka. Vedení 3:0 vydrželo Mistru republiky z roku 2015 do 6. hry. To se do míčku opřel zadák Arrows Jakub Voják, a i on dokázal, navíc se dvěma obsazenými metami, dostat míček až za homerunové oplocení. Vítězný bod ovšem stáhl pro Kotlářku Martin Mužík třetím homerunem domácích a svým 10. v sezóně. Ostravští v závěru zápasu zatlačili, po chybě kotlářské obrany obsadili na začátku poslední směny dvě mety, ale nakonec se mohl z lepšího vstupu do série a výhry 4:3 radovat pražský tým. Absolutorium zaslouží levoruký nadhazovač Kotlářky Jan Novák, který vydržel na kopci celé utkání a zaznamenal celkem 14 strike outů. „Do zápasu jsme šli s tím, že do toho dáme všechno, měli jsme dobrou energii. Cítil jsem se na kopci skvěle, chtěl jsem hodit complete game.“ Ostravští pálkaři zvládli na Nováka odpálit pouze 4 dobré odpaly, jeden z nich byl homerun Vojáka. „Tříbodový homerun jsem si zavinil sám, dal jsem předtím dvě mety zdarma. Ale jinak jsem neměl během zápasu velký problém, a ta celotýmová energie tam byla vidět,“ pochvaloval si výkon svého týmu Novák. Pokud chtějí Arrows udržet naději na zisk třetího titulu v řadě, musí v sobotu vyhrát na domácím stadionu a vrátit sérii zpět do Prahy. „Bylo vidět, že je to první zápas série. Vyrovnané jedničky šly proti sobě. Více štěstí měla Kotlářka, o zápase rozhodly její tři homeruny, ale věřím, že se sem ještě vrátíme,“ řekl po utkání jeden z nejzkušenějších ostravských hráčů a zároveň jeden z trenérů Aleš Navrátil.

Draci Brno vyhráli TOP6 a byli v sérii s Eagles Praha velkými favority. V úvodním duelu se představili nadhazovačské jedničky Radim Chroust a Tomáš Duffek a v jejich režii se také zápas odehrával. Rovněž v Brně měnily skóre a vývoj utkání homeruny. Hned dva trefil Martin Schneider a v polovině utkání dostal svůj tým do vedení. Hosté se ale vzápětí také radovali. Petr Zýma a následně Marek Chlup odpálil tzv. back to back homerun, tedy dva dlouhé odpaly za sebou, snížili na 3:4 a dostali svůj tým opět do hry. Srovnání skóre přišlo po vystřídání Chrousta Janem Vašourkem, kterému se nástup do utkání nevydařil. Přišlo tak další střídání a osvědčený closer Martin Schneider, jenž dokázal útočné choutky hostů zastavit. Vítězný bod pro Draky přišel v dohrávce 9.směny, kdy sebeobětovací odpal Filipa Moštěka stáhnul pro výhru 5:4 Adama Hajtmara.

Obě série pokračují v sobotu na hřištích v pátek hostujících týmů, tedy v Ostravě v Arrows Parku a v Praze v Eagles Parku. Arrows i Eagles mají nůž na krku – porážka znamená konec sezóny.

Evženie Votinská, Czech Baseball Association,

Foto: Beneš,