Play-off v jakémkoli sportu je vždy atraktivní, říká o změně soutěže ředitel Brejla

Praha – Dosáhl cíle, o nějž usiloval už při vzniku Superligy malého fotbalu. Výkonný ředitel Petr Brejla chtěl soutěž rozdělenou na východní a západní skupinu. Nového formátu se dočkala před touto sezonou, která odstartuje dvěma nedělními duely. „V šestičlenné skupině bude pro postup velmi důležitý každý uhraný bod. Tím každý zápas získává obrovskou váhu,“ říká Brejla.

Začíná nový ročník Superligy malého fotbalu, jak se na něj těšíte?

Samozřejmě se po nucené přestávce těším moc, protože dělat fotbal jen byrokraticky je chvilku celkem příjemné, ale každodenní herní realita a napětí už mi opravdu chybí.

Soutěž rozšíří Pražská klubová fotbalová liga, Ostrava a Kolín. Jsou připravené?

To samozřejmě nakonec ukáže až samotná soutěž, ale všichni intenzivně pracujeme na tom, aby to tak bylo. Z dosavadní praxe vím, že nové týmy vždy na úvod provází určitá nervozita, zda vše budou dělat správně, dle předpisů, jestli na něco nezapomněly a tak dále, ale vždy je uklidňuji, že právě na té chybě se člověk nejvíc naučí a o to lépe i snadněji posléze chápe všechny souvislosti. Po prvním kole všechna nervozita většinou padá a vše šlape, jak má.

Co očekáváte od nových mužstev?

Z organizačního hlediska očekávám hlavně ze začátku trochu nejasností, ale věřím, že společně všechno velmi rychle vyřešíme a tak jako v minulých letech se tyto nové týmy rychle sžijí se všemi náležitostmi, které Superliga vyžaduje. Ze sportovního hlediska se těším na nové tváře, nové styly a především v případě Baníku Ostrava na nový fanouškovský rekord. A jsem si jist, že i výsledkově se dočkáme od všech třech řady překvapení.

Změní se také systém soutěže, dvanáct týmů se rozdělí do dvou skupin. Prospěje to kvalitě soutěže?

O tom jsem přesvědčen, protože tím, že se sníží dopravní vzdálenosti mezi jednotlivými týmy, se otevřou možnosti pro hráče, kteří tolik času třeba neměli, přestože chtěli reprezentovat svůj svaz. Takže očekávám větší stabilitu týmů, což je pro kolektivní sporty jeden z klíčových parametrů. Navíc v šestičlenné skupině bude pro postup velmi důležitý každý uhraný bod. Tím každý zápas získává obrovskou váhu.

Zvažovali jste, že by týmy zůstaly pohromadě v jedné skupině a hrály každý s každým?

Ne, s variantou východ – západ pracuji od samého začátku, jen se poněkud prodloužila doba, kdy ji nasazujeme. Jde o to, že jiná cesta neexistuje a ten vývoj je logický. Už v roce 2015 jsem říkal, že maximální počet týmů pro plně celostátní systém je deset, jinak je to časově a finančně neúnosné. Navíc jsem vždy reflektoval samotné potřeby týmů, které tuto změnu ve většině podporují.

Po základní části dojde na play-off, kolik týmů do něj postoupí a jak se bude hrát?

Z každé skupiny postoupí vždy první čtyři týmy do čtvrtfinále, které se bude hrát křížem napříč republikou na dvě utkání. Vítězové postoupí do semifinále, kde se systém opakuje. Zápas o třetí místo a finále se uskuteční při Superfinále malého fotbalu, které plánujeme na konec června 2021.

Přinese play-off soutěži nový náboj?

Už jen změna systému v soutěži je nový náboj sám o sobě, ale obecně systém play-off v jakémkoli sportu je vždy velmi atraktivní. Jsou to zápasy o všechno a ty mají vždy větší náboj. Navíc vyřazovací utkání v Superlize se budou hrát na celkový součet bodů a nikoli gólů. Popřípadě bude následovat prodloužení, nebo penalty. Tím je zajištěna atraktivita obou zápasů.

Soutěž se jistě zkvalitní, budou i tak podle vás navrchu stejná mužstva?

Tak samozřejmě se tu nabízí nějaká historická paralela, kterou bych si nedovolil zpochybňovat, protože se jasně ukázalo, že čím lepší práce vedení a podpora týmu, tím lepší výsledky. Ale dovolím si trochu předvídat, že pro všechny nastává naprosto nová situace. V dosavadním systému hrál každý vlastně jen na vítězství, které když se mu nepovedlo, měl možnost mnoha reparátů. Teď se ve skupině bude hrát o postup, a to z pohledu jednoho týmu jen na deset utkání a čtyři místa. Takže celky musejí počítat, protože jedno hloupé rozhodnutí je může stát postup ze skupiny. A to můžou některé týmy podcenit. Takže se myslím, že tam stejná mužstva být nemusí.

Minulou sezonu jste ukončili kvůli pandemii koronaviru. Máte obavu, zda nákaza ovlivní i nadcházející ročník?

Obavu samozřejmě máme, ale oproti jaru už alespoň víme, co můžeme čekat. Nicméně situace se mění každým dnem a pro nikoho z nás to není jednoduché. Tak jako všichni ostatní jsme odkázaní jen na informace, které jsou mnohdy chaotické, nepřehledné, takže reagujeme v podstatě jen živě na danou situaci. Nic jiného nám vlastně nezbývá.

Co se bude dít, pokud se v mužstvech objeví nakažení?

Budeme postupovat dle nařízení vlády a ostatních institucí. Nic jiného dělat nemůžeme.

Museli jste přistoupit na zvláštní opatření kvůli pandemii koronaviru?

Z dostupných informací, které jsou ale v každém kraji trochu jiné, náš sport nespadá pod ten profesionální. Naši hráči jsou soukromé osoby, které si po práci jdou zahrát fotbal. Stejně tak jako chodí do práce nebo tráví svůj čas jinak. Takže se všichni musíme chovat jako každý jiný občan. Tedy dodržovat všechna nařízení, omezení a doporučení krajských hygienických stanic, ministerstva zdravotnictví a vlády. Plus samozřejmě budeme nad rámec všeho sami k sobě ohleduplní a nebudeme se vzájemně vystavovat nějakým nebezpečím. V tomto ohledu jsme privátně upravili i soutěžní řád, který ale bude vždy reagovat na danou situaci a měnit se v čase.

Jaroslav Kára, tiskový mluvčí PR,