Viktoriáni v Lize mistrů skončili a přesouvají se do předkol Evropské ligy

Postup v Lize mistrů nakonec viktoriáni nezvládli. Svěřenci trenéra Adriana Guľy byli v závěru zápasu několik minut od postupu do 3. předkola Ligy mistrů, přesto nakonec prohráli s domácím Alkmaarem  1:3. Na umístěný gól Davida Limberského odpověděl z penalty v poslední minutě nastavení Teun Koopmeiners, jenže v prodloužení otočil vývoj zápasu dvěma brankami Albert Guðmundsson.

Úvodní gólovou šanci si po čtvrt hodině hry vypracovali viktoriáni, kdy Milan Havel našel přesným centrem ve vápně Aleše Čermáka, ale jeho hlavičku vychytal brankář Bizot. Na druhé straně zahrozili po několika minutách domácí, rovněž zakončení hlavou chytil Aleš Hruška.

(L-R) *Jean David Beauguel* of Viktoria Plzen, *Ron Vlaar* of AZ Alkmaar

První poločas se odehrál za nepříznivého počasí, takže herní situace převážně končily nepřesnou přihrávkou nebo centrem a nakonec zbytečnou ztrátou míče. A tak do kabin se šlo za bezbrankového stavu.

Hned po změně stran měli domácí obrovskou příležitost skórovat, když si De Wit  naběhl na přihrávku do pokutového území, ale jeho střelu vytáhl nadvakrát brankář Aleš Hruška nad branku. Následně se dostal po hezké akci do šance Čermák, ale jeho střela z voleje skončila v rukavicích domácího gólmana Marco Bizota.

*David Limbersky* of Viktoria Plzen celebrates 0-1 with *Jan Kopic* of Viktoria Plzen, *Lukas Kalvach* of Viktoria Plzen, *Jakub Brabec* of Viktoria Plzen

V 78. minutě se ujali viktoriáni vedení, kdy Jan Kopic přihrál míč Davidu Limberskému, který se trefil z pětadvaceti metrů do sítě 0:1. Následně měli domácí hráči velkou příležitost k vyrovnání, ale Guðmundsson na chvíli zaváhal před vyběhnuvším Hruškou, střela proletěla vedle pravé tyče.

Z vyrovnání se nakonec v závěru zápasu radovali domácí, po chybě viktoriánů, konkrétně brankáře Hrušky, který ve vápně fauloval de Wita a nařízenou penaltu Koopmeiners proměnil a zároveň došlo k prodloužení. Toho využil Alkmaar, který přidal na aktivitě, to zúročil v 98. minutě Albert Guðmundsson, ten si naběhl do vápna na dlouhý centr, následně trefil břevno, ale míč skončil v brance, otočil stav utkání na vedení.

(L-R) *Jordy Clasie* of AZ Alkmaar, *Jean David Beauguel* of Viktoria Plzen

Před koncem první části prodloužení, mohl vyrovnat Lukáš Kalvach, ale jeho umístněnou střelu z hranice velkého vápna brankář Bizot na roh. Následnou vyloženou gólovou šanci neproměnil po centru Kovaříka z levé strany z malého vápna hlavou Milan Havel. Domácí si postup do třetího předkola Ligy mistrů pojistili v 98. minutě druhým gólem Alberta Guðmundssona, který upravil konečný výsledek na 3:1. Po neúspěšném zápase bude Viktorka bojovat o postup do Evropské ligy ve 3. předkole.

Trenér Plzně Adrian Gula, David Limberský po utkání:

AZ Alkmaar – FC Viktoria Plzeň 3:1  (0:0)

Branky: 90+5. Koopmeiners (pen.), 98. Guðmundsson, 118. Guðmundsson – 78. Limberský, ŽK: Leeuwin, Druijf, Boadu, Wijndal – Hejda, Hruška, Guľa (tr.), Rozhodčí: Godinho – Teixeira, Campos (všichni Portugalsko). Bez diváků.

AZ Alkmaar: Bizot – Svensson, Vlaar (76. Leeuwin), Koopmeiners, Wijndal – Clasie (80. Druijf), de Wit, Midtsjø – Stengs (64. Guðmundsson), Boadu, Idrissi (93. Sugawara)

FC Viktoria Plzeň: Hruška – Havel, Hejda, Brabec, Limberský – Bucha, Kalvach (106. Káčer), Čermák – Mihálik (74. Ba Loua), Beauguel (90+3. Pernica), Kopic (87. Kovařík). Trenér: Gul’a.