Kanonýři Musa a Kozák převzali ceny od KSN ČR

V ročníku 2019-20 se o vítězství podělili shodným počtem 14 branek Petar Musa (Liberec/Slavia) a Libor Kozák /Sparta/. Ve složité době, kdy svět bojuje s epidemií covid-19, nemohlo proběhnout tradiční slavnostní vyhlášení. Oba kanonýři tedy převzali trofeje od zástupců svých klubů a takto zprostředkovaně odpověděli na otázky Klubu sportovních novinářů.

Stal jste se králem střelců minulého ročníku FORTUNA:LIGY. Co pro Vás tato trofej znamená?
Petar Musa (22 let): Jsem moc šťastný, že jsem se stal králem střelců. Znamená to pro mě hodně. Už od té doby, co jsem začínal s fotbalem, bylo mou motivací hrát ve velkém klubu jako je Slavia, kde by se mi mohlo splnit dávat hodně gólů.

Libor Kozák (31 let): Znamená pro mne hodně, i když se jedná o individuální ocenění, která stavím až za týmová. Ale titul krále střelců české ligy kladu na roveň ocenění pro nejlepšího střelce Evropské ligy ze sezóny 2012/13. Tehdy jsem dal osm branek. Trofej pro krále střelců je vlastně za dobrou práci v celé sezóně.

Najdete mezi těmi čtrnácti góly ten nejdůležitější nebo nejhezčí?
Musa: Každého gólu si vážím stejně. Tím nejdůležitějším pro mne osobně byl ten v derby se Spartou, kdy jsem v nastavení srovnával na 1:1.
Kozák: Určitě k nim patří hattrick Karviné, protože tři góly nedáváte každý týden. Navíc mě nastartoval po takovém střelecky utrápenějším období.

Z pohledu evropského fotbalu, je čtrnáct branek hodně nebo málo?
Musa: Z mého pohledu je pro mě aktuálně čtrnáct branek dobré číslo. Určitě jich mohlo být ještě víc, ale jsem spokojený i s tímto počtem, protože česká liga je pro útočníky velmi náročná.
Kozák: Kanonýr nebude spokojený nikdy, v té minulé sezóně jsem mohl dát vzhledem k šancím minimálně o čtyři góly víc. Ke konci sezóny se mi dařilo je proměňovat snáz než na jejím začátku. Jestli je to málo nebo hodně se dá posuzovat například z pohledu konečného umístění týmu. Když dáte dvacet gólů a skončíte v tabulce špatně, má to menší hodnotu, než když jich dáte méně, ale pomůžete k nějaké trofeji.

Králové střelců jste dva, jaké přednosti vidíte u kanonýrského spoluvládce?
Musa: O Liborovi Kozákovi můžu jenom říct, že je radost se s takovým hráčem o první místo podělit, protože Libor má za sebou skvělou kariéru jak v Itálii, tak i v Anglii.

Kozák: Půl roku jsme spolu hráli v Liberci, takže se známe docela dobře. Už tam bylo vidět, že má velký potenciál a předpoklady vyrůst ve špičkového útočníka, i když tenkrát ještě řešil některé situace zbrkle. V minulé sezóně už potvrdil, že je to gólový hráč. Umí dávat branky i z krkolomných pozic, je mladý, může ještě růst.

S jakými cíli a přáními vstupujete do nové sezóny?
Musa: Cíl je jasný. Chceme na domácí scéně vyhrát titul a pohár a v Evropě opět postoupit do základní skupiny Ligy mistrů.
Kozák: S těmi nejvyššími, jinak to ve Spartě ani nejde.

Může vám titul krále střelců otevřít dveře do reprezentace?
Musa: To uvidíme. Ale samotná trofej brány reprezentace neotevře. Momentálně nastupuji za chorvatskou jednadvacítku, ale v budoucnu bych si chtěl rozhodně zahrát i za reprezentační A-tým vedle našich největších hvězd, stříbrných na posledním mistrovství světa.
Kozák: K tomu góly útočníkům vždycky pomáhají, ale nominaci nezaručují. Je to hodně o aktuální formě, trenér určitě nebude povolávat hráče za několik měsíců staré ocenění. Beru ocenění především jako psychické povzbuzení pro mne, abych pokračoval, držel si dobrou formu a svými výkony a góly si o pozvánku řekl.

Výbor KSN ČR