Roman Mackem podepsal ve švýcarském klubu FC Lugano novou pětiletou smlouvu

Za dvě sezony jste ve švýcarské lize kvůli zraněním odehrál 134 minut, přesto vám Lugano nabídlo novou pětiletou smlouvu. Bylo to překvapení?
Překvapením do jisté míry byla délka smlouvy. To, že jsem podepisoval nový kontrakt, je i důsledkem vydařeného závěru sezony, který se týmu hodně povedl, a tak vedení podepisuje smlouvy s více hráči, aby kádr udrželo pohromadě. I když jsem toho tady za dva roky moc nestihl, tak závěr minulé sezony se vedení klubu líbil. Navíc vím, že klub oslovilo také zaujetí a koncentrace, se kterými jsem přes veškeré trable šel za návratem na hřiště. Jsem za nový kontrakt samozřejmě vděčný, poděkování patří jak klubu také mojí agentuře Sport Invest, která odvedla skvělou práci.

Bylo zásadní, že jste se v posledních pěti kolech uplynulé sezony dostal na hřiště a mohl naznačit svůj potenciál?

Určitě to pomohlo, byť na základě samotných 5 startů bych o pětileté smlouvě snít nemohl. Klub se mnou v každém případě počítá a je to ta samá situace, jako když jsem před dvěma roky přestupoval z Juventusu. Už tehdy bylo cílem plně se adaptovat v kvalitní soutěži a zároveň klubu splatit jeho důvěru. Bohužel se to o dva roky protáhlo kvůli zraněním, takže mě vlastně čeká takový nový začátek. Ale zmíněné poslední zápasy sezony se mi povedly, v posledním jsem hrál i od začátku, a s mým návratem na hřiště i přístupem ke všem povinnostem během rekonvalescence panovala spokojenost. Ta smlouva je hodně dlouhá, jsem za to rád, ale nic se nemění. Cíl je, abych teď měl dobrou sezonu a ukázal, že jsem fotbal hrát nezapomněl.

Závěr ligy se Luganu povedl, ale nakonec to těsně nestačilo a skončili jste pátí v tabulce za příčkami pro evropské poháry. Jak to vedení vzalo?
Sezona byla náročná a zároveň hodně zvláštní. Na konci to vypadá, že jsme těsně za Evropskou ligou, ale my přitom dlouho byli i těsně před předposledním místem, které znamená baráž o udržení. Spodek tabulky je hodně vyrovnaný, ale my z toho včas utekli. Takže celkově panovala v klubu spokojenost, protože pokud by se počítaly jen zápasy po koronavirové pauze, tak jsme byli v našlapaní konkurenci druzí. Nás na podzim poznamenalo i to, že jsme hráli Evropskou ligu a v náročném programu jsme v lize poztráceli spoustu bodů, což se pak těžko dohánělo. Musíme se teď těšit z dobrého závěru sezony.

Ještě v březnu jste se doléčoval v Turíně a trénoval jste v Juventusu, když přišla pandemie a fotbalový svět se jako vše ostatní zastavil. Jak jste to od té doby prožíval?
Byl jsem skoro dva měsíce doma v Česku, kde jsem individuálně trénoval, někdy v květnu jsem se vrátil do Lugana. Plánem bylo se připravit na novou sezonu. Bavili jsme se o tom, že začnu hrát v září, ale nakonec to šlo tak dobře, že jsem stihl posledních pět soutěžních utkání. Za ty poslední týdny jsem hodně vděčný. Měl jsem obrovskou podporu od lidí z Juventusu, pak jsem přijel do Lugana, kde jsem měl klid na individuální přípravu, a když jsme se cítil lépe, zapojil jsem se obratem také do týmových tréninků. Stačily tři týdny, abych byl zpět s týmem. Absolvoval jsem různé testy a kontroly. Po prvním odtrénovaném týdnu jsem se dostal už i na lavičku a nakonec jsem odehrál 10 minut v Sionu. Nikdy v životě jsem nedostal tolik zpráv, jako po tomto utkání. Všichni v mém okolí měli obrovskou radost, že jsem konečně zase hrál. Šlo to všechno rychle, až jsem z toho byl sám překvapený. Každého tréninku i minuty na hřišti si neskutečně vážím.

Kdy začíná nová sezona?
Tento týden bude teprve los. Sezonu odložili ještě o týden a mělo by se začínat 19. září. Týden předtím je tam švýcarský pohár. Teď máme za sebou první týden přípravy. Začali jsme testy, jak fyzickými, tak i na COVID. Pauza po závěru minulé sezony byla krátká, každý tým volí lehce odlišná model přípravy a do jisté míry se jedná o neprobádané pole. Asi až kolem Vánoc se pak začne ukazoval, kdo v této nezvyklé situaci zvolil nejlepší cestu. Mně osobně ale po té dlouhé pauze intenzivní příprava hodně prospěje.

Dá se říci, že jste se ještě nikdy netěšil na letní přípravu tak, jako nyní, vzhledem k té dlouhé pauze zaviněné zraněním?
Rozhodně jsem se těšil. I když jsme se připravovali doma, tak trénovat na hřišti s míčem je rozhodně něco jiného, než běhat na atletickém stadionu ve Zlíně pořád dokola. I když jsem teď na pár minut naskakoval, tak stále bylo cítit, že jsem hodně dlouho nehrál. Takže se těším na přípravu i proto, že když se dostanu do pořádné formy a budu se cítit lépe, tak mě to na hřišti bude i více bavit.

Jaká je nyní ve Švýcarsku situace s COVIDem?
Mám pocit, že je to tu klidnější než v Česku. Jsou tu nějaké rizikové zóny, hlavně kolem Curychu, ale tam, kde jsem já, je klid. V pondělí jsme podstoupili testy a všichni jsme byli negativní. Pak nás budou testovat ještě před startem soutěže. V závěru sezony se nákaza objevila u týmu Curychu, hráči, kteří byli pozitivní, šli do karantény a ostatní normálně dál hráli. Stalo se to i jednomu hráči Basileje, který byl nejprve testován pozitivně, po šesti dnech šel znovu na testy, byl negativní a den na to už proti nám hrál.

Už máte představu o podobě týmu pro novou sezonu a jeho síle?
Je to hodně specifické, protože přestupové období je nezvykle dlouhé. Přemýšlí se i nad tím, aby se stabilizovala finanční stránka klubu. Zároveň ale všichni cítí, že se může něco podařit, jelikož ten závěr sezony se nám opravdu povedl. Mohli bychom pomýšlet hodně vysoko a je cítit, že tým tu má takovou kvalitu jako už dlouho ne. O některé hráče je ale zájem v zahraničí. Uvidíme, jak bude finální soupiska vypadat.

Váš osobní cíl je tedy začít hrát pravidelně a opět se stabilizovat po těch zraněních?
Přesně tak. Vím, že to nepůjde všechno hned. Teď je důležité, aby se povedly přípravné zápasy, protože je tu trenér, který mě zas až tak moc dobře nezná po fotbalové stránce. Chci se ukázat. Konkurence je tu velká a potřebuji na sobě zamakat, abych se cítil v kondici. Pak uvidíme. Věřím, že když budu zdravý, tak se na hřiště dostanu a pak už to bude jen a jen na mně. Všichni mě tu maximálně podporují, přestože se veškeré plány prakticky o dva roky zpozdily. Podepsal jsem novou smlouvu, což mě utvrzuje v tom, že jsem v klubu, který mi důvěřuje a chce na mě vsázet, ale na druhou stranu to znamená i to, že klub bude chtít, aby se stalo to, co se mělo stát už před dva roky nazpět. Tedy že předvedu výbornou sezonu, která mě může posunout zas dál.

Viktor Kolář:

Roman dokázal z dlouhé vynucené pauzy vytěžit pozitivní momenty. Svým zápalem a touhou po návratu na hřiště udělal obrovský dojem na vedení Lugana, již v několika ligových startech v závěru sezony pak dokázal svůj potenciál. Nadále se jedná o velmi mladého hráče, který nyní stojí na novém kariérním startu s velikou motivací ukázat na hřišti své možnosti. Klub s ním napevno počítá, dlouholetá smlouva je toho jasným důkazem. Zároveň se samozřejmě očekává, že Roman tuto důvěru dokáže v následujícím období splatit svými výkony na hřišti.

Pavel Pillár, Ředitel komunikace

SPORT INVEST Marketing