Sparta vyhrála a nedala Brnu žádnou šanci!

Sparta přijela do Brna s jediným cílem v prvním kole FORTUNA:LIGY vyhrát a zároveň dokázat, že bude mít v průběhu nejvyšší fotbalové soutěže větší úspěšnost na zisk mistrovského titulu.

Sparta nastoupila do zápasu v základní sestavě, která remizovala v generálce na ligu v Rakousku 2:2 proti Wolfsbergeru AC.

Sparta začala utkání velice aktivně a po pětačtyřiceti minutách již vedla 4:0, když se trefili Vindheim, Juliš a dvakrát kapitán Dočkal. Ve druhém poločase se víc zaměřila na zajištěnou obranu a nakonec se radovala ze zisku tří bodů a zasloužené výhry 4:1.

Již v 4. minutě se Sparta po chybě domácí obrany dostala do vedení po centru Lischky na nabíhajícího Vindheima z poloviny hřiště, který se po úniku přes obránce trefil z velkého vápna pod břevno do sítě 0:1.

Následně našel Dočkal z pravé strany do vápna nabíhajícího Hložka, ale jeho vyložená šance skončila nepřesnou střelou.

V 10. minutě se sparťané radovali podruhé, po hezké kombinační akci a následné přihrávce Štětiny na volného Juliše, který nedal ve skluzu vyběhnuvšímu gólmanu Floderovi žádnou šanci a míč skončil v brance 0:2.

V 30. minutě po hrubé chybě při rozehrávce domácí obrany, poslal Juliš do vápna míč na volného kapitána Dočkala, ten navýšil vedení na 0:3.

Po pěti minutách se Dočkal trefil podruhé, umístněnou střelou z hranice velkého vápna k levé tyči po přihrávce Sáčka 0:4.

V závěru prvního poločasu se domácí hráči ještě snažili, velice nepříjemné skóre aspoň snížit, jenže Sparta měla hru pod kontrolou a jakýkoliv brněnský pokus, bez větších problémů zlikvidovala, zejména velice důraznou obranou.

Druhý poločas začala Zbrojovka důrazně, ale její snaha převážně končila ztrátou míče po nepřesné přihrávce. Přesto největší gólová šance přišla v 50. minutě, kdy po hezké kombinační akci Fouska se snažil Přichystal z blízka překonat sparťanského gólmana Heču, který perfektním zákrokem šanci zlikvidoval.

V dalším průběhu měli víc ze hry domácí, takže se Sparta dostala pod tlak, který několikrát těžce odvracela.

Domácí hráči se gólu nakonec dočkali v 58. minutě, kdy volný nabíhající kapitán do vápna Štepanovský, trefil přesnou střelou k levé tyči a upravil skóre na 1:4.

Sparta následně v obraně zaváhala, domácí se dostali do další brankové příležitosti, jenže Přichystal nedokázal z malého vápna překonat brankáře Heču.

V 74. minutě mohla Sparta navýšit vedení, když Hložek dlouhou přihrávkou poslal do samostatného úniku Juliše, jenže míč včasným vyběhnutím, vychytal brankář Floder.

V závěru zápasu se oba týmy, sice snažily, ale o konečném výsledku bylo rozhodnuto. Sparta se již do žádné vážnější brankové šance nedostala. Naopak Zbrojovka ještě v nastavení nebezpečně zahrozila, ale hlavička Šurala po centru Vintra skončila vysoko nad brankou. Pražané se nakonec zaslouženě radovali.

Trenér Miroslav Machálek, Peter Štěpanovský:

Trenér Václav Kotal, Bořek Dočkal, Lukáš Juliš:

FC Zbrojovka Brno – AC Sparta Praha 1:4 (0:4)

Branky: 58. Štepanovský – 4. Vindheim, 11. Juliš, 30. Dočkal, 35. Dočkal. Rozhodčí: Franěk – Vlasjuk, ŽK: Pachlopník, Černín – Čelůstka, Krejčí, Sáček, Štetina.

Brno: Floder – Štepanovský, Jakub Šural, Endl, Moravec – Pachlopník (75. Koudelka), Čermák, Sedlák, Fousek (69. Hladík) – Přichystal (75. Vintr), Růsek. Trenér: Machálek.

Sparta: Heča – Štetina, Čelůstka, Lischka – Vindheim (90. Plechatý), Krejčí (77. Trávník), Sáček, Dočkal (90. Souček), Hanousek – Juliš (78. Kozák), Hložek (90. Karabec). Trenér: Kotal.