Seriál FIM Speedway Grand Prix v „novém kabátě“

FIM Speedway Grand Prix bude mít v letošním roce trochu jinou podobu. Vzhledem k pandemii COVID – 19 a s ní spojeným problémům byli promotéři nuceni pozměnit nejen kalendář závodů SGP, ale také formát. Míst, kde se uskuteční mistrovství světa, bude pouze 4. Kromě České republiky budou ostatní kola odjeta v polských městech. Právě i z důvodu absence několika měst se promotéři BSI a FIM s pořadateli daných stadionů dohodli na dvou závodech. Proto i v Praze na stadionu Markéta proběhnou dva závody FIM Speedway Grand Prix. V pátek 18.9. bude závod pod oficiálním názvem „2020 #Visit Czech Republic FIM Speedway Grand Prix“ a v sobotu 19.9. se pojede další kolo SGP pod názvem „2020 Aztorin FIM Speedway Grand Prix“. Z obou závodů se jezdcům počítají body do celkového pořadí, tak jako kdyby se závod jel kdekoliv jinde na světě.

Rekonstrukce plochodrážního stadionu Markéta

Přestože někteří fanoušci již měli možnost vidět zrekonstruovaný stadion při Poháru AČR v červnu letošního roku, oficiální představení plochodrážním fanouškům proběhne právě při FIM Speedway Grand Prix závodech. OLYMP Centrum sportu MV zafinancoval nejen umělou trávu pro ragbyový sport, ale také nový materiál pro plochodrážní ovál, dále nové sedačky v některých sektorech stadionu a zejména nové osvětlení včetně stožárů. To potěší plochodrážní fanoušky zejména při lepším výhledu na dráhu. Staré sloupy v některých částech zabraňovali pohledu na dráhu a tribuny tak nebyly komfortní. Nové sloupy jsou postaveny za tribunami a pohled na dráhu i ragbyové hřiště je tak ničím nerušen. Také zvukové zařízení bylo rozmístěno po celém stadionu.

Divoká karta a post náhradníků

Přestože se na stadionu Markéta pojedou závody dva, promotéři BSI neumožňují dvě divoké karty. Jezdec na divokou kartu bude tedy pouze jeden a jak asi fanoušci očekávali, není to nikdo jiný než Václav Milík. Ten je stále špičkou české ploché dráhy a i když má v letošním roce poměrně nevyvážené sportovní výkony, pořadatelé stále doufají, že pardubický jezdec zopakuje svůj triumf z roku 2017. Měnit se nebudou ani pozice náhradníků, které budou patřit Eduardu Krčmářovi a Janu Kvěchovi.


#16 Václav Milík

Václav Milík patří mezi nejúspěšnější české jezdce současnosti. Od roku 2015 je součástí seriálu Speedway Euro Championship, kde v roce 2016 dokázal ukořistit stříbrnou medaili, o rok později bronzovou. V předminulém roce bodově spadl a nedokázal se udržet na postupových příčkách, proto se minulý rok musel účastnit semifinálového kola, z kterého postoupil do Challenge. Tam slavil úspěch v podobě třetího místa a tím se do šampionátu navrátil. V pražské Grand Prix startoval již v roce 2014, kde skončil patnáctý, stejně jako v dalším roce. 25. června 2016 si ještě o jednu příčku pohoršil, aby rok na to mohl svým fantastickým výkonem dosáhnout na třetí místo a tím i nejlepší historický výsledek českého jezdce v pražské Grand Prix. V roce 2018 mu pražský závod bohužel nevyšel a skončil na 11. místě, v loňském roce až na 12. místě. Fanoušci i pořadatelé však stále doufají, že se Václav opět vrátí na svůj výkon v roce 2017. V letošním roce změnil také barvy polské klubu, když opustil Betard Wroclaw a vrátil se do klubu, kde v Polsku začínal – Row Rybnik.

V sobotu 22. srpna dostane šanci zabodovat v Challenge pro SGP 2021. V případě, že by se dostal do TOP 3, stal by se stálým jezdcem SGP pro příští rok.

#17 Eduard Krčmář

Eduard Krčmář, jezdec AK 3ton Slaný, v letošním roce prokazuje velmi dobrou formu, a to především na českých drahách, kde vzhledem k situaci využívá každého možného závodu. V současnosti je lídrem Poháru Auto klubu České republiky a v polské druhé lize je také bodujícím jezdcem klubu ……

#18 Jan Kvěch

Jan Kvěch, který v pražské Grand Prix ponese na své vestě číslo osmnáct, má v letošní sezóně velmi nabitý program. Juniorské závody se konečně rozjely, a tak se jeho cíle ženou směrem k mistrovství Evropy a světa juniorů do 19 a 21 let. Pro letošní rok se stal jezdcem Falubaz Zielona Góra, kde ale ještě nedostal šanci předvést se v nejvyšší polské ligové soutěži. (doplním v pondělí po Pardubicích a Žarnovici)

Předprodej pro páteční závod zahájen

Vstupenky, které si fanoušci zakoupili na původní termín 13. 6. 2020, zůstávají v platnosti na sobotu 19. 9. 2020. Pro páteční závod je nutné si opatřit novou vstupenku v předprodeji. Vzhledem k vládním opatřením jsou pořadatelé pražského závodu nuceni omezit kapacitu diváků. Z tohoto důvodu již není možné prodávat vstupenky na sobotní závod. I pro páteční závod je kapacita značně omezena, proto by fanoušci neměli nechávat nic náhodě. Předprodej je zahájen v síti Ticketportal. V rámci prevence není možné rezervování a prodej vstupenek na stadionu Markéta.  

Ceny vstupenek

SEKTOR17. 8. – 15. 9. 202016. 9. – 18. 9.
A12500 CZK2650 CZK
A22350 CZK2500 CZK
B1700 CZK1900 CZK
J,G1450 CZK1650 CZK
C,D,E,F,I,H1300 CZK1450 CZK
   

Hygienická opatření v rámci SGP

Pořadatelé jsou si vědomi toho, že větší množství lidí na jednou místě může zvyšovat riziko nákazy koronavirem. Právě z tohoto důvodu jsem pořadatelé připraveni striktně dodržovat veškerá hygienická opatření, spolu s OLYMP CS MV zajistí dostatek desinfekčních prostředků, samozřejmostí je desinfikování tribun před pátečním i sobotním závodem a další opatření, které eliminují riziko nákazy a umožní tak fanouškům ničím nerušený zážitek ze závodu. Zároveň pořadatelé apelují na fanoušky, aby veškerá opatření, která budou na stadionu Markéta ve dnech závodů, respektovali a dodržovali v plné míře.

24. ročník 2020 Czech Republic FIM Speedway Grand Prix finančně podpořil Magistrát hlavního města Prahy, agentura CzechTourism a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (MŠMT)

Tisková konference Pavel Ondrašík sportovní ředitel:

Záštitu převzali:

ředitel Národní sportovní agentury                                      Hnilička

primátor hlavního města Prahy                                           Zdeněk Hřib

starosta MČ Praha 6                                                           Ondřej Kolář

prezident AČR                                                                     Jan Šťovíček

Eliška Rybenská, Stadion Markéta – sekretariát SGP a MLT

Auto klub Markéta při PSK Olymp Praha