ROZHOVOR PETR ČECH – FIFA 2021

Byl jste zařazen mezi ikony ve hře FIFA 21. Spolu s vámi byli do tohoto výběru letos zařazeni například Samuel Eto’o, Xavi, Phillip Lahm ale třeba také Ferenc Puskas nebo Eric Cantona. Považujete si této společnosti?
Samozřejmě, že mě těší být součástí této vybrané společnosti ikon. Když se podíváme na ta jména a na skvělé hráče z historie, být jedním z nich samozřejmě potěší – zvlášť, když člověk ze hry zmizí tím, že ukončí kariéru, a má nyní možnost se tam vrátit.

Mezi stem osobností jsou i hráči typu Maradony, Pelého, Ronaldinha nebo Zidaneho. Jaký tým byste si z těchto legend sestavil vy?
Vybrat jeden tým ze všech hráčů je prakticky nemožné, protože co hráč, to pojem. A hlavně spousta je i z jiných generací a jiných soutěží, těžko se to vybírá. Každopádně kdybych vybral jedenáctku z těchto ikon, tak bych na spoustu jiných asi zapomněl.

Z gólmanů se vedle Vás do výběru zatím vešli pouze Schmeichel, Jašin a Van der Saar. Doplnil byste do tohoto výběru ještě někoho dalšího?
Myslím, že se do této společnosti rychle dostane Iker Casillas, který kariéru oficiálně ukončil teprve nedávno.

Z vám známých jmen nechybí ve výčtu spoluhráči z Chelsea Drogba, Lampard, Cole, Makelele, Ševčenko, Essien nebo Deco. Svědčí to i o kvalitě týmu, který s vámi v sestavě sbíral vavříny?
Mých spoluhráčů je v této společnosti hodně, což ukazuje na to, jak skvělé týmy dokázala Chelsea během posledních 15 let vybudovat a jaké hráče dokázala přivést. Je to jedna z věcí, která mě v kariéře opravdu těší, že jsem měl tu možnost se s takovými osobnostmi potkat, nastupovat po jejich boku. Ukazuje to na sílu týmu a na fakt, že výsledky i trofeje, které za klubem zůstávají, nejsou náhodou.

Spolu s vámi je ve výběru jediný Čech, Pavel Nedvěd. Koho z Čechů byste do výčtu doplnil vy?
Myslím, že jako vítěz Zlatého míče by tam mohl být pan Masopust, ale samozřejmě i několik dalších.  Těch skvělých hráčů v historii Československa a Česka je hodně, bylo by těžké vybrat všechny, kteří by do té skupiny patřili.  

Jak jste na tom ohledně hraní her a speciálně pak fotbalové Fify?
Abych se přiznal, sám ji nehraju ani jsem nikdy moc nehrál, mám fotbalu spoustu a dělám spíš jiné věci, ať už se aktivně odreagovávám u jiného sportu nebo u bubnování. Jako hráč jsem se věnoval spíš NHL, bylo pro mě osvěžující zahrát si jinou hru než fotbal.

Byly videohry součástí také vašeho dospívání a sledujete například u svých dětí technologické posuny?
V naší rodině FIFA frčí, mé děti ji hrají i se svými vrstevníky a kamarády, někdy přemluví i mě, což je ten způsob, kdy se k tomu dostanu i já. Když jsme vyrůstali, v Česku nebyly videohry tak rozšířené, to až později, kdy se začal vyvíjet Xbox a PlayStation. Když to člověk dělá v moderované míře a nesedí u toho hodiny, tak je to dobrý způsob zábavy.

Mohou být videohry – myšleno například stran postřehu a rychlé koordinace pohybů – součástí přípravy sportovce a gólmanů především?
Určitě to rozvíjí taktické myšlení, jelikož někdo, kdo musí ovládat celý tým, se musí zabývat tím, jak soupeře překonat. Na druhou stranu je to jiné, než když člověk hraje fotbal na hřišti, ale určitě mu to dá určitou představu, jakým způsobem se dá snadněji vyhrát a jaké jsou různé možné strategie týmového pojetí hry. V roce 2011 vyšla verze, ve které se dalo hrát i s brankařem, tak si to spousta lidí vyzkoušela a zjistila, jaké to je být takový opuštěný voják vzadu v poli.

Vidíte hry často ve výbavě současných hráčů Chelsea?
Hráči dnešní generace, kteří cestují ze zápasu na zápas, tráví dny na dlouhých soustředěních, případně na mistrovství Evropy či světa, určitě ve své výbavě videohry mají. Je potřeba mít nějaký způsob odreagování a tento je velmi populární, proto ho určitě v kempech najdete.

Logicky se nyní jako další krok nabízí hokejová simulace stejné firmy. Lákalo by vás vidět se také v této hře a zahrát si tak alespoň touto cestou slavnou NHL?
Bylo by to velice zajímavé a myslím, že by to byl unikát mít jednoho hráče jak v hokejové, tak ve fotbalové verzi. Uvidíme, jestli se to někdy stane.

Pavel Pillár, Ředitel komunikace

SPORT INVEST Marketing