Ligové grémium schválilo několik zásadních opatření před ročníkem 2020/2021

Dnešní zasedání Ligového grémia v pražském hotelu Eden schválilo tuzemské úpravy pro nadcházející ročník 2020/2021, prvoligové a druholigové fotbalové soutěže. Na tiskové konferenci informoval předseda Ligové fotbalové asociace Ing. Dušan Svoboda a předseda komise Tomáš Bárta.   

V aktuální situaci po zkušenostech z minulé nedokončené fotbalové sezóny bylo na setkání zástupců klubů obou profesionálních soutěží schváleno několik zásadních úprav, které se promítnou v Rozpisu celostátních ligových soutěží pro sezónu 2020/21.

Vzhledem ke zvýšení počtu utkání v nové sezóně a případným komplikacím s hrozícími karanténními opatřeními v jednotlivých týmech, byly upraveny tresty zákazu činnosti po několika obdržených žlutých kartách:

4. žlutá karta = zákaz činnosti na 1 zápas

8. žlutá karta = zákaz činnosti na 1 zápas (v minulé sezóně 2 utkání)

12. žlutá karta = zákaz činnosti na 1 zápas (v minulé sezóně 3 utkání)

16. žlutá karta = zákaz činnosti na 1 zápas (v minulé sezóně 4 utkání)

20. žlutá karta = zákaz činnosti na 1 zápas (v minulé sezóně 5 utkání)

24. žlutá karta = zákaz činnosti na 1 zápas

28. žlutá karta = zákaz činnosti na 1 zápas

Zároveň bude rozhodnutí platit i pro fotbalové funkcionáře, trenéry, asistenty atd. zákazem výkonu funkce.

Zásadním cílem pro LFA zůstává, splnit maximum pro dokončení soutěžního ročníku a zároveň odehrát všechny kola programu. Zejména z důvodu termínu konání EURO v příštím roce, takže bude soutěžní ročník do konce května 2021. Ligové grémium se zároveň usneslo na pravidlech, jaké bude v mimořádných případech stanoveno konečné pořadí družstev a současně se rozhodne o sestupujících a postupujících družstvech.

Hlavním rozhodováním se stane hranice padesát procent ze všech utkání FORTUNA:LIGY a FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. V případě, že bude odehrána více než polovina všech zápasů, budou uplatněna pravidla o postupu a sestupu. Případně, že nebudou odehrány všechny zápasy, pak bude přednostně rozhodovat pořadí v tabulce.

Základním kritériem bude podíl počtu bodů k odehranému počtu zápasů. Důležité rovněž bude, zda mají týmy spolu odehrány všechny vzájemné zápasy, takže rozhoduje bilance ze vzájemných utkání. V opačném případě je velice rozhodující, rozdíl v celkovém skóre, počet vstřelených branek a zejména počet odehraných utkání.

Cílem LFA pro sezónu 2021/22 je opět návrat šestnácti účastníků v obou soutěžích. Tři kluby budou sestupovat v případě, kdy bude odehráno 50% všech utkání v jedné z obou soutěží. Na vítězství v národní soutěži, navazovat postup do vyšší soutěže a případný postup do pohárových soutěží UEFA na to mohou myslet pouze družstva, která odehrála více než polovinu svých plánovaných utkání v soutěži. Pokud bude postupovat klub z FORTUNA:Národní Ligy, do nejvyšší fotbalové soutěže, přesto bude sestupovat, i v případě, že nedokáže odehrát více než polovina všech plánovaných utkání.

Ligové grémium rozhodlo a schválilo důležité změny předpisů, k povinnému a pravidelnému vyšetření na SARS-CoV-2 metodou PCR na finanční náklady jednotlivých klubů. Testování pro hráče a funkcionáře u klubů Fortuna: ligy, proběhne povinně před každým ligovým utkáním, týmy druhé nejvyšší soutěže, jednou měsíčně. Pravidla testování platí do odvolání, výbor asociace je může, ale opět měnit, dle vývoje korunavirové epidemiologické situace v ČR.

Ligové grémium se rovněž usneslo, že v případě, že nebude mít klub možnost sehrát zápas na vlastním stadionu z důvodu koronavirové situace, případně jiných mimořádných opatření v domácím regionu, to znamená, že může sehrát zápas na jiném stadionu, který ale splňuje licenční podmínky. Místo může navrhnout a určit datum odehrání, řídící orgán soutěže LFA.

Čtsa, foto, audio,