Zpátky do minulosti: česká lvíčata po Evropě ovládla také svět!

Most – Nejlepším možným způsobem navázali na reprezentační áčko. Rok po světovém zlatu dospělého národního týmu dosáhl na triumf v mistrovství světa v malém fotbale také český výběr do 21 let. Turnaji v pražské hala Jedenáctka z roku 2018 se věnuje čtrnáctý díl seriálu mapující největší mezníky v historii českého malého fotbalu.

Stejně jako na mistrovství Evropy pozvedl i trofej pro světové šampiony mostecký zadák Lukáš Haspra, jehož si generální manažer české reprezentace Petr Brejla vybral za lídra už při vzniku jedenadvacítky. „Neprohrál jsem ani jeden zápas, jenom přátelák s dospělými. A vždycky jsem si to užil. Pokaždé se sešla dobrá parta, chtěli jsme vyhrávat a třešinka na dortu přišla nejprve na mistrovství Evropy a pak na mistrovství světa, což byl náš nejvyšší cíl,“ bilancuje Haspra kariéru v národním týmu.

Společně s mosteckým gólmanem Václavem Šlégrem, pražským zadákem Petrem Hulinským a blanenským útočníkem Adamem Širůčkem nechyběl na hřišti už od vzniku lvíčat v malém fotbale roce 2015. „Tehdy jsem nečekal, kam to dotáhneme. Ač tam byli ze začátku jiní kluci a postupem času se hráči točili, vždycky se udělala parta a každý si sedl. Týmově jsme dokázali zvládnout všechna utkání,“ líčí nyní pětadvacetiletý Haspra.

Zodpovědnost ležela na jeho kapitánských bedrech, podobnou roli zastával také pražský zadák Břetislav Tvrzník, který má ve sbírce rovněž oba tituly. „Ze začátku rozdělil Brejlis tým na dvě pětky, jedna byla v uvozovkách bránící, druhá spíš ofenzivní, já měl na starosti defenzivnější, Tvrzňa tu druhou. Od začátku stál v bráně Venca Šlégr, který je výborný nohama. Vepředu Adis, na něhož jsme furt apelovali, aby držel balon, což se mu dařilo. K tomu Pedro, který měl taky své kvality. Udělali jsme osu, na to se nabalovali další hráči a každý měl svůj přínos pro tým,“ přibližuje zlatou generaci Haspra.

Do domácího mistrovství světa do 21 let šel český celek jako největší favorit a od začátku svou roli naplňoval. V prvním duelu v základní skupině B přejel Japonsko 7:1. „Nikdy nevíte co očekávat od soupeřů, s nimiž jste předtím nehráli. Japonci mají nohy všude a jsou takoví hbití oproti nám. Zvládli jsme to a myslím, že jsme výhrou nastartovali vítěznou vlnu,“ vzpomíná český kapitán.

Potom přišla na řadu nevyzpytatelná Kolumbie, jejíž odpor zlomil už v osmé minutě dalekonosnou bombou právě Haspra. Češi zvítězili 5:0. „Byl to můj jediný gól na mistrovství světa, poslal jsem míč do brány z poloviny hřiště o břevno, takže mám na utkání příjemné vzpomínky. Kolumbie hrála všechno na jednoho šikovného hráče, který dělal celou hru. Byl nebezpečný, ale uhlídali jsme ho,“ sděluje.

Po dvou utkáních základní skupiny B už měl domácí výběr jistý postup z první pozice, takže proti Švýcarsku dostali příležitost také hráči širšího kádru. A také jejich výrazným přičiněním se čeští reprezentanti radovali z vysoké výhry 9:0. „I když jsme protočili sestavu, rozhodně jsme nechtěli prohrát a šli jsme za vítězstvím. Kluci, co nastoupili, taky ukázali svoji kvalitu. Každý v týmu měl své místo,“ vyzdvihuje Haspra.

Největší drama nastalo ve čtvrtfinále, kde český celek narazil na staré známé Maďary. Ti poslali duel do penaltového rozstřelu, v poslední minutě utkání srovnali na 2:2. Zatímco maďarští fotbalisté však z pokutových kopů jednou zamířili nad a jednou do tyče, Daniel Kasal a po něm Tvrzník je s přehledem proměnili. „Maďary jsme měli přečtené, hráli jsme s nimi hodně přípravných zápasů. Věděli jsme co čekat, ale to i oni od nás, šlo o nepříjemného soupeře. Myslím, že jsme podali dobrý týmový výkon,“ přemítá Haspra.

Jenže českému kapitánovi čtvrtfinále zhořklo, protože se ve 38. minutě srazil se spoluhráčem Kasalem a odkulhal s poraněným kotníkem. V tu chvíli ještě netušil, že už si na turnaji nezahraje. „Nevnímal jsem to jako problém. Věřil jsem, že když nohu zaleduji a dám různé masti, otok splaskne a budu hrát dál. Na Italy jsem dostal volno a počítal jsem, že se vrátím na finále,“ popisuje Haspra.

I bez lídra týmu si čeští mladíci poradili v semifinále s Itálií 2:1. „Italové vyměnili oproti Euru v roce 2016 snad celý kádr. Zkvalitnili, nabrali spíš futsalové hráče, šikovné na balonu. Postupem turnaje byli také víc týmoví a kompaktní, nešlo o jednoduché utkání, ale povedlo se,“ říká Haspra.

Před finále se Slovenskem se zadák připravoval jako před každým jiným duelem, ale brzy vytušil, že se spoluhráči musejí obejít bez něj. „Ze začátku jsem chtěl hrát, pevně jsem si vázal kotník tejpy, co to šlo, narval jsem nohu do kopačky a těšil se, že nastoupím, ale prostě to nešlo. Počítali jsme, že se vrátím ve finále aspoň na chvilku, kdyby šlo o jednoznačné utkání, ale duel se Slováky byl celou dobu vyrovnaný a kdybych šel na hřiště, hrajeme bez jednoho hráče. Slováci měli v zápase tlak a nedovolili mi hrát. Je to s nimi vždycky derby, jsou naši bratři, známe se navzájem velmi dobře. Utkání zvládne vždycky ten lepší, který udělá míň chyb. Pro mě z lavičky to bylo hektické, pořád jsem cítil nervozitu, že nemohu klukům pomoct,“ podotýká mostecký obránce.

Jeho spoluhráči ovšem finále ovládli, na branku Kasala záhy navázal Dominik Fejl a Slováci pouze snížili. Víc jim vynikající Šlégr v brance nepovolil. „Po zápase jsem vyskočil jako laňka a naskákali jsme na jednu haldu, kde si bohužel Zdenda Parůžek (trenér – pozn. red.) zlomil klíční kost. Měl jsem takovou radost, jak jsme finále zvládli, že překonala všechny moje bolesti. Následovaly pořádné oslavy, které musejí být, ať se vyhraje jakkoli. Když tým skončí na vrcholu, přijdou oslavy vždy a všude,“ culí se český kapitán.

Za tři roky v národním týmu do 21 let dosáhl na všechno, na co mohl. „Bylo mi ctí hrát na mistrovství světa. Říkal jsem si jako mladší, někdy v patnácti nebo šestnácti, že chci reprezentovat. Nesplnilo se mi to ve velkém fotbale, ale v malém. Dotáhli jsme tažení do vítězného konce a pro mě je to fakt úspěch. Jsem hrdý, že jsem mohl reprezentovat Českou republiku v nějakém sportu a dovést ji jako kapitán na vrchol,“ září Haspra.

Mistrovství světa U21 Praha 2018

Výsledky českého týmu

Základní skupina B:

Japonsko – ČR 1:7 (1:4), branky: 18. Watanabe – 11. Tvrzník, 15. Jelínek, 20. Kasal, 23. Hulinský, 33. Fejl, 42. Mařík, 48. Mařík.

ČR – Kolumbie 5:0 (3:0), branky: 8. Haspra, 12. Kasal, 25. Širůček, 46. Jelínek, 48. Kasal.

ČR – Švýcarsko 9:0 (7:0), branky: 13., 17. a 23. Lošťák, 15. a 34. Hulinský, 11. Moučka, 21. Kasal, 24. Fejl, 42. Mařík.

Čtvrtfinále: Maďarsko – ČR 2:2 (0:1), pokutové kopy 0:2, branky: 38. Gregus, 50. Viza – 16. a 45. Širůček, rozhodující penalta Kasal.

Semifinále: ČR – Itálie 2:1 (1:0), branky: 15. D. Šmerda, 37. Fejl – 50. Duric.

O 3. místo: Kolumbie – Itálie 6:0

Finále: Slovensko – ČR 1:2 (0:1), branky: 32. Mikluš – 13. Kasal, 26. Fejl.

Sestava České republiky

Brankář: Václav Šlégr (Most), Michal Šmerda (Blanensko)

Obránci: Břetislav Tvrzník, Petr Hulinský, Tomáš Mařík (všichni Praha), Lukáš Haspra (Most), Stanislav Rosendorf (Kolín)

Záložníci: Tomáš Jelínek, František Liška (oba Praha), Dominik Fejl (Pardubice), Daniel Kasal (Most), Dominik Šmerda (Blanensko), David Lošťák (Olomouc)

Útočníci: Adam Širůček (Blanensko), Dominik Moučka (Brno).

Fotogalerii naleznete zde:
https://www.facebook.com/pg/AsociaceMalehoFotbaluCeskeRepubliky/photos/?tab=album&album_id=1918794101533122

Jaroslav Kára tiskový mluvčí PR,