Tréninkový kemp U21: příprava na konec kvalifikace

Reprezentační tým do 21 let vyhlíží netradiční tréninkový kemp, který odstartuje v Benicích u Prahy ve čtvrtek 23. července a skončí o dva dny později. Důvod pořádání letní akce? Především náhrada za zmeškané společné akce v březnu a červnu letošního roku, o něž mladí reprezentanti přišli kvůli pandemii COVID-19.

Vedení reprezentace U21 zároveň vyslovuje poděkování všem klubům, které na zmíněný kemp své hráče uvolnily – byť akce nespadá do oficiálního reprezentačního termínu FIFA. „Jsme za jejich přístup opravdu velmi rádi, protože jde o hodně nestandardní a složitou situaci pro všechny – i s ohledem na to, jakým způsobem se během jara přerušovaly naše profesionální soutěže a FORTUNA:LIGA dokonce ještě není u konce. Kluby však proti našemu záměru neměly výraznějších námitek a vyšly nám vstříc, čehož si velice považujeme,“ říká trenér týmu „lvíčat“ Karel Krejčí.

Pro jednadvacítku je i krátké letní setkání důležité: vždyť tým se naposledy sešel při kvalifikaci ME loni v listopadu, kdy vítězně zvládl zápasy se San Marinem a v Chorvatsku. Tím se vyšvihl do čela skupiny a po pěti odehraných zápasech vede ji před Řeckem. V březnu však jednadvacítka nemohla odcestovat k zápasu do Řecka a v červnu byl zrušen tréninkový kemp v Rakousku a přípravné duely proti domácím a Slovensku.

„Neviděli jsme se od konce minulého roku, i proto jsme ten krátký kemp chtěli uspořádat a alespoň v nějakém omezeném časovém úseku se potkat. To je hlavní účel toho krátkého soustředění. Upřímně by nebylo ideální, kdybychom šli zostra v září do druhé fáze kvalifikace a skoro rok se neviděli,“ vysvětluje Krejčí.

Jednadvacítka bude od čtvrtka do soboty pobývat ve svém tradičním útočišti v Benicích u Prahy, tréninky se uskuteční v nedalekých Kunicích. Během tří dnů tým stihne čtyři společné přípravy na hřišti.

„Rozhodně to nebude o nějakých těžkých trénincích, to je samozřejmě mimo realitu. Musíme zohlednit to, kdy hráčům končila sezona a brzy vstoupí do té nové. Na hřišti to bude především o nácviku základních herních situací a oprášení zažitých automatismů, nějaký čas samozřejmě strávíme i u videa a projdeme si naše poslední odehrané zápasy, k čemuž jsme se od poslední společné akce nedostali. V neposlední řadě klukům standardně zajistíme dobrou regeneraci a stravu, takže budou mít veškerý servis a péči. Uděláme maximum, aby se jako vždy vrátili zpět do klubů v dobrém rozpoložení,“ řekl Krejčí.

Jednadvacítka během červencového tréninkového kempu nebude v nejsilnějším složení, trenéři několik opor musí oželet. Ze zdravotních důvodů jsou omluveni kapitán Matěj Chaluš s obráncem Liborem Holíkem, mimo zůstanou také krajánci Michal Sadílek z PSV Eindhoven s brankářem Martinem Jedličkou z DAC Dunajská Streda. Vedení U21 v případě absencí dalších stabilních hráčů Adama Hložka, Ladislava Krejčího (AC Sparta Praha) a Pavla Buchy (FC Viktoria Plzeň) vyšlo vstříc prosbě obou klubů, které startují přípravu na novou sezonu a blížící se předkola evropských pohárových soutěží.

V nominaci, která čítá 26 hráčů, jsou však nová a zajímavá jména: například stoper David Zima z pražské Slavie a jeho spoluhráč Patrik Hellebrand, sparťanský záložník Adam Karabec nebo jeden z jarních objevů Michal Beran z Liberce. Po roce a půl přišla nominační pozvánka také útočníkovi Václavu Drchalovi ze Sparty, který se zotavil z operace kolena.

„Úplně kompletní nebudeme, ale teď to není to nejpodstatnější. Otevřelo se místo pro nové kluky, kteří si o místo řekli svými výkony v jarní části ligy. A teď můžou zvýšit konkurenci v jednadvacítce. Je dobře, že je navíc osobně poznáme a oni můžou zapadnout mezi naše jádro, které je pohromadě několik let. Takže i ten krátký letní kemp má smysl, kluci na sebe teď můžou upozornit a třeba naskočit i do konce kvalifikace,“ dodal Krejčí.

Pokud půjde vše podle plánu, U21 se ve zbytku kvalifikace přestaví 2. září v San Marinu a o pět dní později na domácí půdě s Chorvatskem. V říjnu čeští mladíci vyrazí do Skotska a Litvy a v listopadu soutěž uzavřou v Řecku, kde původně měli nastoupit už v březnu.

Nominace:

Brankáři: Matouš Trmal (1. FC Slovácko), Hugo Jan Bačkovský (AC Sparta Praha), Jakub Markovič (SK Slavia Praha), Jan Plachý (FK Teplice).

Obránci: Michal Fukala (FC Slovan Liberec), David Douděra (FK Mladá Boleslav), Daniel Köstl (Bohemians Praha 1905), Jakub Klíma (FK Mladá Boleslav), Dominik Plechatý (AC Sparta Praha), David Zima (SK Slavia Praha), Daniel Souček (FK Dukla Praha), Denis Granečný (FC Baník Ostrava).

Záložníci: Jan Matoušek (SK Slavia Praha), Michal Kohút (1. FC Slovácko), Dominik Janošek (FC Viktoria Plzeň), Michal Hlavatý (FC Viktoria Plzeň), Filip Havelka (AC Sparta Praha), Jan Fortelný (AC Sparta Praha), Patrik Hellebrand (SK Slavia Praha), Michal Beran (FC Slovan Liberec), Adam Karabec (AC Sparta Praha), Patrik Žitný (FK Teplice), Antonín Vaníček (Bohemians Praha 1905).

Útočníci: Ondřej Šašinka (FC Baník Ostrava), Mojmír Chytil (SK Sigma Olomouc), Václav Drchal (AC Sparta Praha).

Martin Gregor, Zástupce ředitele oddělení PR a IT

Tiskový mluvčí reprezentace U21, Fotbalová asociace České republiky