Mistrovství světa U23 v Mexiku bylo odloženo na rok 2021

Pro český reprezentační baseball přišla v úterý špatná zpráva. Světová konfederace baseballu a softballu (WBSC) vzhledem k pokračující nepříznivé situaci s COVID-19 přesunula plánované Mistrovství světa kategorie U23 v Mexiku na rok 2021. Turnaj byl posledním, který zůstával v kalendáři reprezentačních mezinárodních akcí a tým pod vedením trenéra Vladimíra Chlupa se na něj v rámci umožněných pravidel připravoval. Dobrou zprávou je, že účastníci zůstávají stejní, tedy platí potvrzené místo pro české reprezentanty.

Šampionát měl být vrcholem pro hráče, kteří vloni získali na ME U23 v Praze zlaté medaile. „Odložení MS je pro mě velkým zklamáním. Tým byl po loňském úspěch na Evropě nachystán ukázat svou sílu i ve světovém měřítku,“ reagoval na zprávu hlavní trenér Vladimír Chlup a pokračoval: „Příští rok budou chybět hráči ročníku 1997. Bude tak potřeba téměř kompletně přestavit obranu ve vnitřním poli, takže nás čeká přes zimu dost práce.“ Pokud by tato situace nastala, reprezentace by přišla např. o Ondřeje Satoriu, Martina Červinku a Filipa Smolu, tedy dlouholeté reprezentanty v této věkové kategorii, z nichž někteří už pravidelně nastupují také v A týmu a mají za sebou zkušenosti z ME mužů a olympijské kvalifikace. „Je to pro nás velké zklamání. Měla to být naše jediná mezinárodní akce a vlastně vrchol sezóny, který teď najednou zmizel. Zpráva je pro mě a kluky ročníku 1997 o to smutnější, protože tohle Mexiko mělo být vůbec našim posledním turnajem v reprezentaci U23 a také naše poslední mládežnické mistrovství světa. Měl to být ten turnaj, kterým se rozloučíme s touto etapou baseballového života,“ byl ze zprávy rozladěn Martin Červinka. Hráči i s trenérem věřili, že by se tentokrát mohli na světové scéně prosadit více, než v roce 2018 v Kolumbii, kde skončili na 12. místě. „Do Mexika jsme se těšili a věřili jsme, že bychom byli schopni uhrát historický výsledek. Máme parádní tým, zkušenosti z mezinárodních turnajů, a také složení týmů na MS nám hrálo do karet,“ potvrdil ambice reprezentantů Červinka. „Nezbývá než popřát kluků na příští rok hodně štěstí a ať jim to ukážou i za nás, ročník 1997. Bylo nám ctí oblékat „třiadvacítkový“ reprezentační dres a reprezentovat v něm naši zemi,“ uzavřel zklamaný odchovanec Draků Brno a druhý nejlepší pálkař kvalifikačního turnaje o OH.

Zklamání neskrývá ani předseda ČBA Petr Ditrich: „Samozřejmě je to obrovský problém. Stále jsme věřili, že se MS uskuteční, ale zdravotní situace v oblasti se zhoršuje, takže jde asi o rozumné rozhodnutí. Nic s tím nenaděláme.“ Všechny sporty nyní řeší také finanční otázku rušení akcí a jejich přesouvání na rok 2021, nejinak je tomu u baseballu. „Organizačně a ekonomicky to bude velmi náročné,“ potvrzuje Ditrich. Situaci s hráči, kteří by kvůli věku o turnaj přišli chce ale ještě řešit: „Pokusíme se prosadit posunutí věkové hranice o rok, aby mohl hrát náš zlatý tým z ME.“

Nový termín MS byl stanoven na 24.9. – 3.10.2021. Odloženo na rok 2021 bylo také ME žáků a ME juniorů. Jasný zatím není termín kvalifikačních turnajů na World Baseball Classic, které se měly hrát v březnu v USA, a kde měl o účast v hlavním turnaji bojovat také český reprezentační výběr pod vedením Michaela Griffina. V roce 2021 by se mělo hrát také ME mužů.

Účastníci MS U23: Japonsko, Korea, Tchaj-wan, Mexiko, Kuba, Venezuela, Nikaragua, Česko, Německo, Jihoafrická republika, Nový Zéland,

Evženie Votinská, Czech Baseball Association